Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

7964

Dodano: 18.06.2014

Aby nie było cudownie - dolegliwości w ciąży

Aby nie było cudownie - dolegliwości w ciąży

Zapalenie pęcherza, zaparcia, skurcze, zgagi i żylaki. To nie są wszystkie dolegliwości, ale jak sobie z nimi radzić. Nie załamuj się ..... przeczytaj kilka rad i zaraz humor się Tobie poprawi :-)

Nie da się zaprzeczyć: pewne aspekty ciąży bywają nie tylko uciążliwe, ale i krępujące. Trudno o dobre samopoczucie, jeśli np. cierpisz z powodu zaparć czy hemoroidów. Na szczęście te przykre dolegliwości na ogół nie zagrażają zdrowiu twojemu i dziecka, a po porodzie znikają. I choć nie masz wpływu na zmiany fizyczne, które je powodują, to możesz wiele zrobić, aby złagodzić ich skutki.

Wszystko przez hormony

Podczas ciąży twój organizm produkuje hormony. Rosnący poziom żeńskich hormonów (progesterony i estrogenów) powoduje, że wszystkie mięśnie gładkie w twoim organizmie rozluźniają się, stają się mniej sprężyste. Inny hormon, relaksyna, powoduje rozluźnienie stawów i zwiększa elastyczność wiązadeł. W ten sposób twój organizm przygotowuje się do zrobienia miejsca dziecku, które zaczyna się w tobie rozwijać. Teraz macica będzie mogła rozszerzać się bez przeszkód. Te przygotowania organizmu odbiją się, niestety, na twoim samopoczuciu. Pęcherz, jelita, żyły, wszystkie wewnętrzne narządy będą teraz bardziej obciążone - muszą zaspokoić potrzeby zarówno twoje, jak i dziecka. Powiększająca się macica może spowodować niewielkie zmiany pozycji tych narządów: lekkie przesunięcia, ściśnięcia itp. Trudno się więc dziwić, jeśli nie będą funkcjonować tak dobrze jak dotychczas.

Pocieszające jest to, iż wszystkie dolegliwości okresu ciąży powinny zniknąć wkrótce po porodzie.

Zaparcia

Często w ogóle nie możesz się wypróżnić, siedzisz godzinami w ubikacji, zanim ci się to uda. Zaparcia to także uboczny skutek działania ciążowych hormonów, które powodują, że jelita się rozciągają i pracują mniej wydajnie. Trawienie i wydalanie przebiega więc dużo wolniej. W miarę wzrostu dziecka jest coraz gorzej, bo sytuację pogarsza ucisk macicy na jelita. Im wcześniej pomyślisz o zapobieganiu, tym lepiej.

Ale można pomóc :-)

Pij jak najwięcej soków warzywnych i owocowych - powodują, że stolec jest miękki i łatwiej się przesuwa. Niektórym pomaga filiżanka gorącej wody z cytryną. Szklanka wody z miodem od samego rana. Ale ważne - unikaj alkoholu, który powoduje odwodnienie.

Staraj się pić częściej herbatę ziołową lub owocową.

Wprowadź do swojej diety produkty z dużą ilością błonnika. Białe pieczywo zastąp – pełnoziarnistym, a także surowe owoce i jarzyny. Skutecznym domowym lekarstwem są suszone owoce, np. śliwki, morele, figi, rodzynki.

Jeżeli przedstawione sposoby niestety nie pomagają, możesz dodać do diety trochę otrębów pszennych (ale nigdy więcej niż łyżkę stołową dziennie).

Ruszaj się! Ruch to zdrowie, a więc codziennie dwudziestominutowy spacer czy pół godziny na basenie powinny pomóc.

Kiedy poczujesz, że jesteś gotowa do skorzystania z toalety, uprzedź domowników, że zajmujesz ją na jakiś czas, aby ci nie przeszkadzali. Weź książkę lub gazetę i zabunkruj się tam na tak długo, jak tego potrzebujesz.

Te domowe sposoby powinny złagodzić objawy. Pamiętaj, żeby zawsze najpierw próbować naturalnych środków. Jakiekolwiek leki przeczyszczające możesz stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

1 2 3 4 5
Zobacz także:
Idealna torba – czyli co powinno znaleźć się w  kolonijnym bagażu. Idealna torba – czyli co powinno znaleźć się w kolonijnym bagażu.

▪ ▪ ▪

2651

12.05.2015

Wyjazd na kolonie wiąże się z trudnią misją jaką jest pakowanie. Przy każdym dłuższym wyjeździe zebranie wszystkich potrzebnych rzeczy stanowi problem. Jeżeli po raz pierwszy pakujecie dziecko...

Cykl EDUKACJA: Co wyróżnia idealne przedszkole? Cykl EDUKACJA: Co wyróżnia idealne przedszkole?

▪ ▪ ▪

3040

17.09.2015

Przedszkole to miejsce wspierające wszechstronny rozwój dziecka, mające na celu prowadzić je do samodzielności. To tutaj malec będzie miał możliwość kontaktu z rówieśnikami oraz połączenia...

Śniadanie dla mężczyzny – nie tylko w Jego Dniu Śniadanie dla mężczyzny – nie tylko w Jego Dniu

▪ ▪ ▪

4233

20.10.2014

Jak zaczynają dzień mężczyźni w Polsce? Na pewno nie od śniadania, które przed pracą spożywa tylko 48% panów! A to właśnie brak tego posiłku powoduje obniżenie sprawności umysłowej, utrudnia...

Otyłość a płodność: czy waga ma znaczenie? Otyłość a płodność: czy waga ma znaczenie?

▪ ▪ ▪

3433

06.12.2017

Otyłość uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jak powszechnie wiadomo, jest ona bezpośrednią lub pośrednią przyczyna wielu schorzeń, m.in. cukrzycy, miażdżycy, chorób kręgosłupa...

Nastoletni pseudokibice Nastoletni pseudokibice

▪ ▪ ▪

2469

30.11.2015

Wśród wielu problemów, z jakimi dorośli muszą zmierzyć się w nastoletnim świecie, są zachowania pseudokibiców. Pseudokibic, określeniem wykreowany przez współczesne media, jest zamiennie nazywany...

Stres, brak koncentracji, agresja czy pogorszenie słuchu. Stres, brak koncentracji, agresja czy pogorszenie słuchu.

▪ ▪ ▪

2356

07.09.2016

Szkoła, to miejsce, które powinno wspierać proces nauczania ułatwiając koncentrację oraz komunikację i współpracę pomiędzy uczniami a nauczycielem, a podczas przerw wypoczynek i regenerację...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.