Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3923

Dodano: 19.04.2017

Kiedy przyszła mama zaczyna wyczuwać ruchy swojego dziecka? Jakie to uczucie?

Kiedy przyszła mama zaczyna wyczuwać ruchy swojego dziecka? Jakie to uczucie?

W pierwszych tygodniach ciąży, choć jest to okres bardzo intensywnych zmian, rozwijające się dziecko nie daje żadnych oznak swojego istnienia. Dlatego też większość kobiet z utęsknieniem oraz niecierpliwością czeka na pierwsze kopniaki. Sprawdź, kiedy możesz się ich spodziewać.

Kończyny dziecka kształtują się w pierwszych tygodniach ciąży. W tym czasie dziecko jest małe i ma jeszcze sporo miejsca do tego, by swobodnie się poruszać, dlatego ciężko oczekiwać, że na tak wczesnym etapie płód będzie dawał o sobie znać. Na to przyjdzie jeszcze czas.

Kalendarz ciąży: pierwsze ruchy dziecka około 16. tygodnia

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, pierwsze ruchy dziecka mogą być wyczuwalne już po 16. tygodniu. Warto jednak mieć świadomość, że takie przypadki zdarzają się bardzo sporadycznie. Jeżeli mają miejsce, dotyczą przede wszystkim kobiet mających za sobą co najmniej jeden poród. U pierworódek pierwsze ruchy dziecka pojawiają się znacznie później.

Mylące bulgotania

Ruchy dziecka kojarzą się głównie z wyraźnymi kopnięciami oraz wypychaniem głowy i kończyn. Okazuje się jednak, że pierwsze ruchy wyglądają zupełnie inaczej. W wielu przypadkach są niemal niezauważalne i bardzo często mylone z ruchami jelit.

Jak informuje kalendarz ciąży, pierwsze ruchy dziecka nie mają nic wspólnego z typowymi kopnięciami. Przypominają raczej bulgotanie i przelewanie się w brzuchu. Niekiedy kobiety opisują ruchy jako łaskotanie lub trzepot skrzydeł motyla. Takie objawy pojawiają się zwykle między 18. a 20. tygodniem ciąży. Z czasem muśnięcia zamienią się w coraz intensywniejsze kopniaki wywołujące falowanie brzucha. W miarę rozwoju ciąży, gdy dziecko będzie miało coraz mniej miejsca, widoczne stanie się wypychanie rąk, nóg, pośladków, a nawet głowy.

Co może wpływać na intensywność odczuwania ruchów dziecka?

Nie wszystkie kobiety zaczynają wyczuwać ruchy dziecka dokładnie w 20. tygodniu, wiele zależy bowiem od kilku czynników, m.in. od:

W jakiej pozycji ruchy dziecka są najlepiej odczuwalne?

Będąc w ciągłym ruchu ciężko wyczuć ruchy dziecka. Najlepiej odczuwalne będą w momencie Twojego odpoczynku – szczególnie w pozycji leżącej.

Pierwsze ruchy dziecka zwykle można poczuć w 20. tygodniu ciąży. Jeśli jesteś w 21.-22. tygodniu, a nadal nic nie czujesz, zgłoś się do ginekologa. Wykona on USG, które pozwoli sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

lovi.pl

Zobacz także:
Odzyskaj  kobiecość po porodzie Odzyskaj kobiecość po porodzie

▪ ▪ ▪

1915

08.07.2016

Dodatkowe kilogramy, rozstępy czy gorsza kondycja skóry po ciąży – to nie jedyne kwestie, którymi martwią się przyszłe i świeżo upieczone mamy. Poród może bowiem powodować pewne „skutki...

Jak rozwijają się zmysły u niemowlęcia? Jak rozwijają się zmysły u niemowlęcia?

▪ ▪ ▪

2468

31.03.2015

Dla rozwoju niemowlęcia najistotniejsze jest wykształcenie mechanizmu zwanego zmysłem czucia głębokiego. Wszystkie informacje związane z brakiem komfortu, uczuciem głodu, zmęczenia, czy bólu,...

MAMA COFFEE - przyjaciółka każdej mamy! MAMA COFFEE - przyjaciółka każdej mamy!

▪ ▪ ▪

2298

04.08.2014

Codziennie rano pomaga Ci się obudzić i jasno myśleć w pracy, umila spotkania z przyjaciółkami, a nawet towarzyszy podczas wizyty u teściowej. Kochasz jej smak i aromat, uwielbiasz rytuał z jakim...

Książki religijne dla dzieci - nasze propozycje! Książki religijne dla dzieci - nasze propozycje!

▪ ▪ ▪

1846

29.07.2019

Jakie książki religijne na prezent dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Mnogość dostępnych na rynku pozycji sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś da siebie. Oto polecane książki religijne.

Co czeka kobietę po porodzie – o połogu Co czeka kobietę po porodzie – o połogu

▪ ▪ ▪

3687

07.07.2014

Po trudach ciąży i porodu kobieta powinna solidnie odpocząć. Niestety jest to dość trudne przy noworodku, który potrzebuje opieki całodobowej. Dodatkowo na zmęczenie i niewyspanie nakłada się...

Empatia zamiast kar Empatia zamiast kar

▪ ▪ ▪

2330

04.07.2015

Dzieci nie potrzebują nieustannego korygowania i modelowania, lecz zrozumienia i współodczuwania ze strony rodziców. W sytuacji, gdy pojawia się konflikt – nie każ malucha za to, że prezentuje...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.