Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3799

Dodano: 29.06.2015

Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Wraz ze zmianą pogody i nagłym ociepleniem, delikatna skóra malucha szybciej niż dotychczas ulega bolesnym obrażeniom. Wiosną i latem dziecko bardziej narażone jest na odparzenia wywołane wysuszeniem, nadmierną wilgotnością, wysoką temperaturą lub ciasnym i nieprzepuszczającym powietrza obuwiem. Zmiany skórne mogą pojawiać się na skutek kontaktu z bielizną wypraną w nietestowanym dermatologicznie proszku lub pod wpływem noszenia ubrań ze sztucznego tworzywa w trakcie upału.

Zranienia często pojawiają się tam, gdzie skóra nadmiernie się poci. Zaniedbanie higieny osobistej podczas wiosennych i letnich miesięcy może skutkować przekrwieniem, obrzękiem i wysiękiem z rany. Części ciała ukryte pod pieluszką oraz miejsca długotrwałego ocierania powierzchni skórnej o odzież są szczególnie podatne na odparzenia. Dla dziecka staje się to bardzo dotkliwe – zmianom towarzyszy ból, swędzenie i pieczenie. Problem ten najczęściej dotyczy pachwin, zagłębień fałd skórnych i pośladów u noworodków. Jak radzić sobie z uporczywymi otarciami niezależnie od wieku pociechy? Każdy rodzaj zranienia wymaga specjalnego traktowania. Podpowiadamy również, w jaki sposób przeciwdziałać odparzeniom w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Odparzenia na pośladkach

Podrażnienia i zaczerwienienia pupy pojawiają się u większości niemowląt noszących pieluszki. Skóra znajdująca się w okolicy miejsc intymnych jest bardzo delikatna i niezależnie od wrażliwości i wrodzonej odporności dziecka – do odparzenia może dojść bardzo szybko. Nie jest to wyłącznie problem maluchów przebywających przez długi czas w brudnej pieluszce. Zarówno jednorazowe, jak i tradycyjne tetrowe podkłady mogą powodować obrażenia podczas upałów. Dzieje się tak, ponieważ naskórek ma ciągły kontakt z pieluchą, a gdy pojawia się brud, wilgoć i pot – infekcje tworzą się natychmiastowo. Podstawą jest częsta i prawidłowa pielęgnacja skóry niemowlęcia. Środki higieniczne zmieniany zaraz po zabrudzeniu, co wiąże się z koniecznością dokładnego mycia pośladków letnią i bieżącą wodą z dodatkiem hipoalergicznego mydła dla dzieci. Spędzając wspólnie czas poza domem – zabierz ze sobą paczkę nawilżających chusteczek, choć stosuj je z umiarem.

1 2 3
Zobacz także:
Pneumokoki czyli w jaki sposób mówić o problemie, którego nie widać? Pneumokoki czyli w jaki sposób mówić o problemie, którego nie widać?

▪ ▪ ▪

2089

23.11.2016

Bakterie pneumokokowe, niewidoczne gołym okiem, kolonizujące bezobjawowo jamę nosowo-gardłową, są mniej zauważalne niż kleszcze roznoszące wirusa zapalenia mózgu lub boreliozę, albo rotawirusy...

Poród w wodzie – czy to dobry pomysł? Poród w wodzie – czy to dobry pomysł?

▪ ▪ ▪

3596

03.04.2018

Coraz więcej słyszy się o porodach w wodzie. Metoda ta ma być bardziej komfortowa i mniej bolesna dla przyszłej mamy. Jednak nie każda kobieta może sobie na to pozwolić.

22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2 22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2

▪ ▪ ▪

2823

26.03.2015

Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.

Herbatka TEEKANNE Cherry Berry Herbatka TEEKANNE Cherry Berry

▪ ▪ ▪

2556

15.10.2015

Smok Emil, smoczyca Safira i Mistrz Benio to bohaterowie bajki przygotowanej dla najmłodszych miłośników herbacianych smaków TEEKANNE. Opowieść do głośnego czytania stanowi uzupełnienie debiutującej...

Woda najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia Woda najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia

▪ ▪ ▪

2329

28.07.2016

Regularne dostarczanie płynów do organizmu dziecka jest niezwykle istotne. Zanim jednak sięgniesz po lubiane przez Twoją pociechę owocowe soczki, zastanów się, czy jest to dobry pomysł.

Samotna ciąża - to nie koniec świata Samotna ciąża - to nie koniec świata

▪ ▪ ▪

3524

23.01.2020

Wspólne wybieranie wyprawki, remont pokoju dziecka, uczestnictwo w badaniach i podglądanie malucha w czasie USG – tak wyobrażamy sobie ciążę. Tymczasem życie nie zawsze nadąża za wyobrażeniami...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.