Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1678

Dodano: 17.08.2017

Podbój górskich szczytów – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wycieczką w góry

Podbój górskich szczytów – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wycieczką w góry

Wakacje i gorące, letnie weekendy to idealny moment na relaks i odpoczynek. Wiele osób swój wolny czas wykorzystuje na wycieczki – dłuższe, krótsze, zagraniczne lub po malowniczej Polsce. Coraz więcej wczasowiczów chętnie korzysta również z sezonu i zamiast leniuchować na plaży wybiera się na górskie wędrówki. Co powinno zatem znaleźć się w plecaku osoby podbijającej górskie szczyty?

Wycieczka w góry to forma aktywnego wypoczynku, która pozwala odpocząć od codziennych problemów oraz pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną. Góry, choć piękne, mogą okazać się niebezpieczne, dlatego przed wyprawą – niezależnie czy kilkugodzinną, czy kilkudniową – warto się do niej odpowiednio przygotować.

1. Po pierwsze apteczka

Oprócz chęci i dobrego humoru w plecaku każdej osoby wybierającej się na górską wycieczkę powinna znaleźć się apteczka – nie musi być kompletnie wyposażona. Warto jednak, aby znalazły się w niej plastry, bandaż, leki przeciwbólowe oraz wzmacniające minerały. Nie trudno domyślić się, że wycieczka w góry wiąże się z przebyciem wielu kilometrów. Plastry i bandaż mogą okazać się nieodzowną pomocą jeśli wskutek długiego marszu powstaną obtarcia lub co gorsze uszkodzona zostanie kostka. W apteczce nie powinno zabraknąć również leków przeciwbólowych oraz minerałów. Dlaczego? Zmiany wysokości i ciśnienia mogą spowodować bóle głowy, a długie spacery stać się przyczyną zmęczenia mięśni i dokuczliwych skurczów łydek.

2. Prowiant to podstawa

Oprócz apteczki w każdym plecaku osoby wybierającej się w góry musi znaleźć się pożywny posiłek – nigdy nie wiadomo, czy i kiedy na szlaku pojawi się schronisko, w którym będzie można odpocząć i coś zjeść. Najważniejsza jest oczywiście woda – zaleca się, aby na jednodniową wyprawę zabrać ze sobą minimum 2 litry na osobę. Równie istotne są także przekąski. Oprócz słodkich przysmaków takich jak: batony energetyczne, czekolada czy owoce, do najbardziej powszechnych zalicza się suchy prowiant np. kabanosy i kanapki. – Każda osoba, która wybiera się w góry, musi pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ilości prowiantu. Najlepszy w tym przypadku jest suchy prowiant, z którego nic się nie wyleje ani nie zajmie on dużo miejsca w plecaku. Oczywiście najbardziej popularnymi przekąskami na górskie wędrówki są kanapki. Zaleca się jednak, aby były wykonane bez sosu i warzyw – pod wpływem temperatury pieczywo może nasiąknąć i stać się niesmaczne. Do wykonania kanapek nadadzą się niemal każde wyroby blokowe: szynka z piersi, tyrolska, polędwica miodowa, a także kiełbasa krakowska sucha lub salami. Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie kanapki z użyciem szynki lub polędwicy wieprzowej – usmażony kotlet w połączeniu z bułką to pożywny i sycący posiłek, który doda nam energii na wiele godzin. Jego zaletą jest również fakt, że poddane obróbce termicznej mięso będzie nadal dobre do spożycia, mimo wysokiej temperatury panującej na zewnątrz. Smaczną i szybką przekąską są również kabanosy, które możemy jeść podczas marszu. – tłumaczy Piotr Laskowski, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy JBB.

3. Co jeszcze?

Każda osoba wybierająca się na wycieczkę w góry nie może zapomnieć mapy z zaznaczonym szlakiem, kompasu, latarki, scyzoryka, chusteczek higienicznych, okularów przeciwsłonecznych, kremu z filtrem oraz ciepłej odzieży – w przypadku jeśli wędrówka kończy się w nocy lub trwa kilka dni. Ważne jest także, aby przed wycieczką naładować komórkę, a w razie potrzeby mieć przy sobie power banka.

4. Gdzie warto się wybrać?

W Polsce występuje wiele miejsc z malowniczymi krajobrazami, które koniecznie warto zobaczyć. Przykładem stosunkowo niskiej góry – o wysokości 716 m n.p.m - jest Cergowa, wznosząca się na południe od Dukli. Znajdują się tam jaskinie, osuwiska, załomy skalne, a także jeziora i dzikie lasy. Równie ciekawymi i stosunkowo popularnymi górami ze szlakami jest Łysina, z której można podziwiać widoki na Pasmo Koskowej Góry i Babią Górę oraz Leskowiec, znajdujący się we wschodniej części Beskidu Małego. Dłuższą wędrówkę zagwarantują z kolei szlaki znajdujące się na Jałowcu, na północ od Babiej Góry oraz góra Jasło, z której ze szczytowych partii polan widać całe Bieszczady.

Patrycja Świentczak

Zobacz także:
Piknik dla wszystkich i wyjątkowa przygoda idealna na męski wypad ojca z synem już 11-12 czerwca! Kapitan Warszawa szuka właśnie Ciebie! Piknik dla wszystkich i wyjątkowa przygoda idealna na męski wypad ojca z synem już 11-12 czerwca! Kapitan Warszawa szuka właśnie Ciebie!

▪ ▪ ▪

2178

08.06.2016

11 i 12 czerwca w godzinach 11:00-17:00 zapraszamy na piknik rodzinny, który odbędzie się przy Biurze Sprzedaży ROBYG na ul. Posag 7 Panien. Podczas pikniku czeka Was mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty...

Cykl ZDROWIE: Ziołowe kuracje dla dzieci Cykl ZDROWIE: Ziołowe kuracje dla dzieci

▪ ▪ ▪

2330

17.03.2016

Ziołowe preparaty to doskonała alternatywa dla rodziców, którzy nie chcą fundować swojemu dziecku kuracji antybiotykowej. Naturalne lekarstwa nie wymagają leków osłonowych. Podpowiadamy, jakie...

Książki Neli Małej Reporterki Książki Neli Małej Reporterki

▪ ▪ ▪

3619

17.11.2015

Nela ma zaledwie 10 lat, a już dzięki opisom swoich podróży do najdalszych zakątków świata, zyskała grono wiernych czytelników i miano najmłodszej Reporterki na Świecie. Jej najnowsze książki...

Jak się uczyć, aby się nauczyć? Jak się uczyć, aby się nauczyć?

▪ ▪ ▪

2138

22.09.2016

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Jak wybrać rowerek trójkołowy biegowy dla dziecka? Jak wybrać rowerek trójkołowy biegowy dla dziecka?

▪ ▪ ▪

1160

18.08.2022

Rowerek trójkołowy biegowy pozwoli Ci na kontrolę nauki jazdy Twojego dziecka. Jest świetną alternatywą do wózka spacerowego. Możesz zapomnieć o relikcie przeszłości jakim jest drewniany rowerek...

Zadbaj o zdrowie dziecka w ostatni weekend wakacji! Zadbaj o zdrowie dziecka w ostatni weekend wakacji!

▪ ▪ ▪

2967

02.09.2017

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a ostatnie dni wakacji to doskonała okazja na jeszcze jeden krótki wypad i zdobywanie przez dziecko nowych doświadczeń. Szczególnie wyjazd z miasta na łono...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.