Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2771

Dodano: 10.11.2016

Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy?

Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy?

Zwykle cała rodzina z niecierpliwością wyczekuje pierwszych słów dziecka. Kiedy pada w końcu wymarzone „mama” i „tata”, rodzice nie posiadają się z radości. Wkrótce potem następuje nauka poszczególnych słówek, na które wszyscy reagują oklaskami. Z każdym dniem mowa malucha staje się coraz bardziej wyraźna, a wielu rodziców po pewnym czasie zaczyna mieć wątpliwości, czy aby na pewno ich dziecko ma poprawną wymowę?

Często w takich sytuacjach pojawia się pomysł wybrania się do logopedy. Taka wizyta jest konieczna, jeżeli rodzic zauważy, że rozwój mowy malucha jest nieprawidłowy i w znaczący sposób odstający od reszty rówieśników. Również w przypadku, gdy dziecko nieprawidłowo wymawia pewne głoski, powinniśmy umówić je na spotkanie. Korygowanie wad wymowy jak najwcześniej jest niezwykle ważne, ponieważ niewyleczenie ich może w przyszłości sprawiać problemy w pisaniu i czytaniu.

Każde dziecko uczy się w swoim tempie, jedno łapie słówka bardzo szybko, inne potrzebuje więcej czasu. W przybliżeniu nauka mowy wygląda tak:

Jeżeli rodzic zauważy niepokojące opóźnienia rozwoju mowy u swojej pociechy, czym prędzej powinien się z nim udać do logopedy. Należy jednak pamiętać, że drobne odstępstwa od normy nie powinny być jeszcze powodem do niepokoju, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Wadą, którą z pewnością należy korygować, jest seplenienie. Najczęściej wśród dzieci występuje seplenienie międzyzębowe, które polega na wsuwaniu języka między zęby podczas wymawiania "s", "z", "c", "dz", co prowadzi do niepoprawnego wymawiania tych głosek. Przyczyną może być słabość mięśni języka, którą koryguje się ćwicząc wymowę. Innym powodem jest też zbyt krótkie wędzidełko języka, również wymagające ćwiczeń, a w niektórych przypadkach także zabiegu podcięcia wędzidełka. Seplenienie czasami wywołuje krzywy zgryz. Jest to wada, którą należy korygować u ortodonty.

Inną wadą często obserwowaną u dzieci jest ubezdźwięcznianie, czyli zamienianie "d" z "t", czy "b" z "p”. U starszego dziecka wymaga to ćwiczeń z logopedą, które wzmocnią mięsnie języka i warg. Bardzo istotne jest też ćwiczenie słuchu fonematycznego i uczenie rozróżniania między spółgłoskami dźwięcznymi i bezdźwięcznymi.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Badania w ciąży - Drugi Trymestr Badania w ciąży - Drugi Trymestr

▪ ▪ ▪

4254

18.07.2014

Oboje czujecie się doskonale, brzuszek fajny jeszcze nie utrudnia życia. Czujesz, że mogłabyś teraz góry przenosić, a lekarz wręcza ci listę kolejnych badań? Nawet jeśli wydają ci się niepotrzebne,...

Pierwsze wakacje z niemowlakiem Pierwsze wakacje z niemowlakiem

▪ ▪ ▪

2785

13.08.2016

Pierwszy wyjazd z dzieckiem budzi wiele wątpliwości. Niemowlę na wakacjach wymaga większego zaangażowania i wysiłku niż w domu. Jak się przygotować, by urlop odbył się bez stresu?

Cykl EDUKACJA: Plecak, tornister czy torba na kółkach? Cykl EDUKACJA: Plecak, tornister czy torba na kółkach?

▪ ▪ ▪

2942

19.09.2015

Najważniejszym zakupem podczas kompletowania szkolnej wyprawki jest torba, w której uczeń nosić będzie podręczniki i przybory papiernicze. Zastanawiasz się, co najlepiej będzie służyło Twojemu...

Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty? Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty?

▪ ▪ ▪

3305

22.04.2016

Już od pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka z niepokojem obserwujesz rozwój jego zgryzu? Zastanawiasz się na przykład czy ssanie smoczka mu nie zaszkodzi lub czy odległości między mleczakami...

Koszt wychowania dziecka w Polsce Koszt wychowania dziecka w Polsce

▪ ▪ ▪

3432

11.08.2015

Według aktualnych danych Centrum im. Adama Smitha koszt wychowania jednego dziecka w Polsce, do 19 roku życia, mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki – od 317 tys. do 350...

Języki obce a dysleksja - czy dyslektyk może nauczyć się dobrze języka obcego? Jak? Języki obce a dysleksja - czy dyslektyk może nauczyć się dobrze języka obcego? Jak?

▪ ▪ ▪

3938

26.03.2018

Mało kto nie zgodziłby się ze stwierdzeniem, że języki obce są niezwykle ważne i warto się ich uczyć. Niektórzy jednak rezygnują z nauki nie dlatego, że nie dostrzegają ich potencjału, ale...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.