Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

4456

Dodano: 24.04.2015

Niebezpieczna zabawa wśród nastolatków - Seksting

Niebezpieczna zabawa wśród nastolatków  - Seksting

Zdjęcia, filmy, grafiki, to świat komunikacji wśród młodzieży. Zamiast telefonu lub wiadomości coraz częściej otrzymujemy zdjęcie. Pokolenie obrazkowe chętnie zastępuje bezpośrednią komunikacje, komunikacją obrazkową, dlatego też internetowe memy stały się tak popularne, a seksting nie wydaje się nastolatkom niczym nieodpowiednim, aż do momentu, gdy niszczy ich życie.

Seksting to zjawisko, które ciągle ewoluujące. Początkowo jak sama nazwa wskazuje określało ono przesyłanie między użytkownikami wiadomości tekstowych o charakterze seksualnym. Obecnie ze względu na możliwości telefonów, głównie opiera się na przesyłaniu zdjęć i filmów w tym samym nurcie. Wśród młodzieży stał się formą zaczepienia, flirtu i niestety nie jest zjawiskiem niszowym.

Zadaniem zbadania zjawiska sekstingu, od kilku lat zajmuje się wielu naukowców. W Polsce problemem zainteresowała się Fundacja Dzieci Niczyje. Ze względu na różny rozwój problemu w poszczególnych środowiskach, aby zapoznać się z faktycznym zasięgiem występowania zjawiska sekstingu w danym kraju, niezbędne są badania na odpowiedniej grupie respondentów. Dzięki badaniom FND z 2014 roku uzyskaliśmy obraz problemu wśród polskiej młodzieży. Badania zostały przeprowadzone z udziałem nastolatków w wieku od 15 do 19 lat. Ze względu na drażliwość tematu wiele zaproszonych do badań osób nie podjęło się wzięcia w nich udziału. Zjawisko to jest bowiem odbierane przez jego uczestników jako prywatna kwestia.

Wśród badanych dzieci 55% nie miało nigdy styczności ze zjawiskiem sekstingu bezpośrednio. Zarówno oni, jak i ich znajomi nie wysyłali ani nie otrzymywali zdjęć i filmów o charakterze seksualnym. Jednak, aż 45% miało ten kontakt. I na tej grupie się skupimy.

Z badań wynika, że ponad jedna trzecia polskiej młodzieży otrzymywała bezpośrednio wiadomości sextingowe. 48% dzieci jako osobę wysyłającą wiadomości wskazała osobę znajomą, z którą nie były w związku. Osoba zupełnie obca uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 36%, a dopiero na trzecim partner lub partnerka. Badania te przeczą spopularyzowanej wiedzy, że wiadomości tego typu wysyłane są głównie do partnerów, jako forma flirtu. Choć flirt jest jednym z głównie wybieranych powodów kierujących nadawcą, zaraz obok próby zwrócenia na siebie uwagi i żartu.

1 2
Zobacz także:
Dzieci z rodzin alkoholowych   Dzieci z rodzin alkoholowych

▪ ▪ ▪

3434

27.11.2014

Trochę więcej uwagi zaczęto poświęcać dzieciom z rodzin alkoholowych, gdy dość popularne stało się określenie FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Dotyczy ono dzieci, których mamy piły w okresie...

Jak nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie upałów? Jak nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie upałów?

▪ ▪ ▪

2181

26.07.2016

Lato już na dobre zawitało do Polski. Upały bywają jednak bardzo niebezpieczne, przede wszystkim dla małych dzieci. Są one bowiem najbardziej narażone na odwodnienie. Jak temu zapobiegać?

Pierwszy dzwonek za pasem. Zaplanuj urozmaicone drugie śniadania Pierwszy dzwonek za pasem. Zaplanuj urozmaicone drugie śniadania

▪ ▪ ▪

1983

29.08.2017

Drugie śniadanie ma znaczący wpływ na zdrowie i energię naszego dziecka, jak również na jego wyniki w nauce. Zbilansowany, a przy tym też smaczny posiłek sprawi, że ograniczymy u naszej pociechy...

Książki religijne dla dzieci - nasze propozycje! Książki religijne dla dzieci - nasze propozycje!

▪ ▪ ▪

2208

29.07.2019

Jakie książki religijne na prezent dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Mnogość dostępnych na rynku pozycji sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś da siebie. Oto polecane książki religijne.

Eleganckie torby dla mam Eleganckie torby dla mam

▪ ▪ ▪

2656

16.06.2015

Nowoczesne torby dla młodych mam to nie tylko garść funkcjonalnych rozwiązań, ale i niepowtarzalny design. Na co zwracać uwagę, wybierając tę jedną jedyną? Oto lista polecanych toreb dla mam.

Cykl ZDROWIE: Walka z uporczywym bólem głowy Cykl ZDROWIE: Walka z uporczywym bólem głowy

▪ ▪ ▪

2147

20.01.2017

Polacy znajdują się w światowej czołówce narodów zażywających najwięcej leków przeciwbólowych. Szacuje się, że blisko 20% populacji jest od nich uzależniona. Dostępne bez recepty preparaty...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.