Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2870

Dodano: 11.08.2016

6 największych zagrożeń na wakacjach z dzieckiem

6 największych zagrożeń na wakacjach z dzieckiem

Wakacje to czas wspaniałego wypoczynku w promieniach słońca. Laba sprzyja rozluźnieniu. Niestety, latem kilkukrotnie wzrasta ryzyko nagłych drobnych i większych wypadków. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć ułożony scenariusz postępowania przy najczęstszych wakacyjnych zagrożeniach.

K jak krew z nosa

Krwawienie z nosa to na ogół niegroźna przypadłość, która jest spowodowana przeziębieniem, katarem i intensywnym kaszlem. Tylko w nielicznych przypadkach jest symptomem poważniejszej choroby (np. nadciśnienie, nowotwór).

Co zrobić kiedy maluchowi leci krew z nosa? Dziecko należy posadzić w pozycji lekko pochylonej do przodu. Na karku położyć mu zimny okład (z namoczonego w wodzie ręcznika lub owiniętych w materiał kostek lodu). Następnie wydmuchać dziecku nos i lekko ścisnąć skrzydełka, a na nasadę nosa i czoło położyć zimny okład. Po zatamowaniu krwawienia delikatnie myjemy pociechę, osuszamy nozdrza i pilnujemy, aby przez minimum pół godziny nie dotykało nosa.

Jeśli krwotok nie ustępuje należy zabrać dziecko do szpitala. W przypadku powtarzających się krwawień zalecana jest konsultacja laryngologa i badanie krzepliwości krwi.

O jak odwodnienie

Większa aktywność fizyczna, pyszne, ale niekoniecznie zdrowe jedzenie i napoje gazowane... Wakacyjna frajda może nieść za sobą poważne konsekwencje. O odwodnienie organizmu nietrudno. Powstaje ono w wyniku obniżenia poziomu wody i elektrolitów w organizmie. Najbardziej zagraża najmłodszym, z uwagi na bardziej intensywny metabolizm, mniejszą rezerwę płynów oraz większą proporcję powierzchni ciała do jego objętości.

Najprostszym sposobem na uniknięcie odwodnienia jest wystarczające nawodnienie organizmu. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje. Napoje podawane dziecku powinny charakteryzować się odpowiednim składem, stężeniem i temperaturą. Najlepsze do tego celu będą doustne płyny nawadniające jak np. ORSALIT® DRINK. DPN mają w swoim składzie optymalne ilości glukozy i elektrolitów i wykorzystują efektywny mechanizm wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy.

P jak piasek w oku

Przy silnym wietrze nad morzem ziarenka piasku mogą łatwo dostać się do oka. Sytuacja jest niekomfortowa zarówno dla dziecka, ponieważ ciało obce w oku może powodować pieczenie, łzawienie, ból i światłowstręt, jak i dla rodzica, który ziarenko piasku musi wyjąć.

Co robić? Przede wszystkim zachować spokój i nie pozwolić dziecku pocierać oczek. Zabrać je do cienia i spróbować nakłonić do otwarcia oczu. Następnie ocenić, czy ziarenka wbiły się do gałki ocznej czy przesuwają się po niej. W pierwszym przypadku - jak najszybciej należy zabrać dziecko do szpitala. W drugim – wystarczy polać oczy niegazowaną wodą mineralną lub wodą z kranu. Jeśli ziarenko nie wypływa trzeba spróbować usunąć je jałowym gazikiem lub użyć chusteczki zwilżonej wodą.

1 2
Zobacz także:
Dlaczego ciąże mnogie to tzw. ciąże patologiczne? Dlaczego ciąże mnogie to tzw. ciąże patologiczne?

▪ ▪ ▪

3071

05.11.2014

W samej Warszawie w latach 1988 – 2008 odbyło się niemal 1200 porodów ciąż mnogich. W ostatnich trzech latach aż 5% ciąż kończyło się więcej niż jednym dzieckiem. Z jednej strony to mały...

Idziemy z dzieckiem do dentysty Idziemy z dzieckiem do dentysty

▪ ▪ ▪

2690

23.10.2015

Wizyty u dentysty są koniecznością. Lepiej jest, jeśli odpowiednio wcześnie zapoznany dziecko z tym tematem, nie czekając na pojawienie się dolegliwości.

Witaminowe orzeźwienie Witaminowe orzeźwienie

▪ ▪ ▪

2297

29.06.2016

Dzieci potrafią być prawdziwym wulkanem energii. Zwłaszcza, w ciepłe i słoneczne dni nie trzeba długo maluchów namawiać na zabawy z rówieśnikami. Skakanie, bieganie, rower, zwykła zabawa w berka...

Nauka pływania dla niemowląt Nauka pływania dla niemowląt

▪ ▪ ▪

2456

23.07.2015

Lekcje pływania dla niemowląt i dzieci w wieku poniemowlęcym wspomagają rozwój malucha na wielu płaszczyznach, niosąc ze sobą mnóstwo pozytywnych doznań. Zajęcia mające na celu oswojenie malca...

Atropina – czy warto się jej obawiać? Atropina – czy warto się jej obawiać?

▪ ▪ ▪

9230

18.10.2016

Atropina to trujący alkaloid zawarty w kroplach do oczu. Czasami okuliści przepisują ten lek dzieciom. Rodzice wówczas zaczynają się zastanawiać, czy to aby na pewno dobry pomysł. Ich myśli nachodzi...

Ćwiczymy percepcję słuchową Ćwiczymy percepcję słuchową

▪ ▪ ▪

2931

09.10.2014

Percepcja słuchowa jest odbieraniem bodźców dźwiękowych oraz ich interpretowaniem. Za prawidłowe odbieranie dźwięków odpowiada analizator słuchowy, interpretacja przebiega w mózgu. Aby rozwijać...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.