Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2434

Dodano: 11.08.2016

6 największych zagrożeń na wakacjach z dzieckiem c.d.

6 największych zagrożeń na wakacjach z dzieckiem

Wakacje to czas wspaniałego wypoczynku w promieniach słońca. Laba sprzyja rozluźnieniu. Niestety, latem kilkukrotnie wzrasta ryzyko nagłych drobnych i większych wypadków. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć ułożony scenariusz postępowania przy najczęstszych wakacyjnych zagrożeniach.

S jak słoneczne oparzenia

Jeśli słupek rtęci pnie się w górę, a skóra dziecka nie jest odpowiednio zabezpieczona może dojść do poparzenia słonecznego. Szkodliwe promieniowanie u dziecka szybciej przenika do głębszych warstw skórnych niż u dorosłego.

W przypadku poparzenia słonecznego skórę dziecka należy ochłodzić, przykładając przez około 15 minut zimne okłady (za pomocą zmoczonego ręcznika lub T-shirtu). Następnie nałożyć na skórę preparat łagodzący oparzenie. W każdej aptece można kupić piankę, żel, emulsję z pantanolem, aloesem, alantoiną lub witaminą E. Jeśli stan skóry się nie poprawi po trzech dniach należy zabrać dziecko do lekarza.

Kiedy zaobserwujemy, że maluszek jest osowiały, ma gorączkę, boli go głowa lub ma przyśpieszony oddech należy zgłosić się na pogotowie, ponieważ istnieje duże ryzyko udaru.

U jak ukąszenie

Bez względu na to, gdzie maluchy spędzają wakacje, na ukąszenia owadów należy być przygotowanym zawsze. W przypadku ukąszenia osy na zaczerwienione miejsce należy przyłożyć gruby plaster cebuli – zneutralizuje on jad. Jeśli dziecko użądli pszczoła należy wyjąć żądło ze skóry (pęsetą lub brzegiem kartki). Następnie na miejsce ukąszenia położyć kompres z roztworem sody oczyszczonej. Jeśli owad ukąsił dziecko w okolicy ust może dojść do trudności z oddychaniem, dlatego należy podać dziecku kostkę lodu do ssania.

Na wakacjach pociecha może także złapać kleszcza. W takim przypadku należy złapać jego główkę pęsetą i zdecydowanym ruchem wyjąć owada. Najlepiej położyć go na jasnej kartce, aby sprawdzić, czy został usunięty w całości. Miejsce ukąszenia warto zdezynfekować spirytusem lub wodą utlenioną. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo usunęliśmy kleszcza, trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza lub na pogotowie.

Z jak zakrztuszenie

Na wakacjach dziecko jest bardziej ciekawe otaczającej rzeczywistości, chce ją poznać, a niejednokrotnie też spróbować. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie dojdzie do zakrztuszenia. Drogi oddechowe dziecka są bardzo wrażliwe i podrażnienie przez ciało obce może doprowadzić do skurczu uniemożliwiającego przepływ powietrza. W takim przypadku przede wszystkim należy zachować spokój.

Jeśli dziecko jest małe, należy ułożyć je na przedramieniu twarzą do dołu, a jeżeli zakrztuszenie przydarzyło się kilkulatkowi - wystarczy przyklęknąć na podłodze i przełożyć pociechę przez kolano, głową w dół. Następnie uderzyć dziecko pięć razy nadgarstkiem lub otwartą dłonią w plecy pomiędzy łopatkami. Po tej czynności należy przewrócić malucha twarzą do góry i sprawdzić czy widać przedmiot, który blokował mu oddech. Jeśli jednak pociecha nadal się dławi trzeba na przemian uderzać dłonią w plecy malucha i kolejno uciskać dwa palce na dolnej części mostka kilka razy w dół i ku górze. W przypadku, kiedy dziecko przestało oddychać jak najszybciej należy rozpocząć resuscytację i zadzwonić po karetkę pogotowia.

Portal internetowy Zdrowe Maluchy powstał na potrzeby rodziców, którzy szukają informacji o tym, jak we właściwy sposób zadbać o swoją pociechę. Od dwóch lat stanowi pierwsze źródło wiedzy o zdrowiu i rozwoju dziecka.

Źródło: Internet

1 2
Zobacz także:
Moja mama SUPERMENKA! Moja mama SUPERMENKA!

▪ ▪ ▪

2441

14.06.2016

Zapewne niejedna z mam zgodzi się z twierdzeniem, że macierzyństwo bardzo często przypomina „szkołę przetrwania”. Zmęczona, niewyspana, wyczerpana…rzadko kiedy przypominasz uśmiechniętą...

Siła polskich owoców tkwi w smaku Siła polskich owoców tkwi w smaku

▪ ▪ ▪

1821

02.08.2017

Nie przez przypadek nasze babcie od lat przygotowują najlepsze przetwory właśnie z polskich owoców, takich jak maliny, porzeczki, jeżyny czy jabłka. Nie bez przyczyny Ogrody Natury czerpią właśnie...

Białko w diecie dzieci Białko w diecie dzieci

▪ ▪ ▪

2297

18.08.2016

Białko jest ważnym składnikiem diety dziecka. Rodzice często nie zdają sobie jednak sprawy z  roli, jaką odpowiednia ilość i  jakość tego składnika ogrywa w  zdrowym wzroście ich pociech....

Wiedza o alergiach w pigułce Wiedza o alergiach w pigułce

▪ ▪ ▪

2430

29.04.2015

Coraz więcej dzieci i dorosłych jest alergikami. Kichanie, swędzenie i inne nieprzyjemne objawy towarzyszą ponad 40% Polaków. Najwięcej alergików występuje w dużych miastach, co ma związek z...

Senne lęki – gdy Twoje dziecko boi się w nocy Senne lęki – gdy Twoje dziecko boi się w nocy

▪ ▪ ▪

2391

28.07.2015

Strach nawiedzający dziecko nocą często mylony jest z koszmarami sennymi, występującymi w trakcie fazy REM. W rzeczywistości lęk tuż po zaśnięciu jest dużo bardziej szkodliwy dla zdrowia malucha,...

Poród bez bólu. Czy to możliwe? Poród bez bólu. Czy to możliwe?

▪ ▪ ▪

2592

25.01.2016

Polskie ciężarne mają się coraz lepiej. O dobre warunki ciąży, porodu i połogu dla kobiet walczy wiele rodzimych fundacji. Efekt ich pracy widać gołym okiem: rodzące mają coraz więcej praw....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.