4704
Rola misia w życiu dziecka

Wierny towarzysz na spacerach, niezbędny przy zasypianiu, cierpliwie znoszący każde ściskanie, tarmoszenie i ciąganie po podłodze. Pluszowy miś. W przyszłości będzie jednym z najdroższych wspomnień z dzieciństwa, a gdy dziecko jest małe rola misia jest znacznie ważniejsza niż tylko bycie zwykłą zabawką.
Oczywiście nie musi to być miś, ale dziecko może wybrać sobie tygryska, pieska, mięciutką pieluszkę lub ciepły kocyk, coś co kojarzy się dziecku z bezpieczeństwem, coś co może ma lub przypomina zapach mamy, coś co jest nazywane przez psychologów dziecięcych obiektem przejściowym. Najpotrzebniejszy wówczas gdy dziecko zaczyna uświadamiać sobie swoją odrębność, ale nie jest jeszcze gotowe na bycie samemu gdy spostrzeże, że mamy nie ma w pobliżu. To jest bardzo ważne aby dziecko miało swojego miękkiego przyjaciela, który da mu poczucie bezpieczeństwa, będzie dla niego punktem odniesienia, wsparciem, stałym elementem w zmieniającej się wokół rzeczywistości. Szczególnie w sytuacjach rozłąki z mamą dziecko może odczuwać stany od niepokoju do głębokiego lęku, wówczas na ratunek przyjdzie miś, który pomoże ukoić emocje i okiełznać strach.
W późniejszym etapie rozwoju dziecka pomoc misia będzie potrzebna również po to by dziecko mogło testować na nim swoje interakcje społeczne. Rola pluszowego przyjaciela rozszerzy się do towarzyszenia dziecku w nauce rozpoznawania emocji. Nadal ten sam, bliski i wciąż obecny miś pozwoli na to by dziecko w bezpiecznej atmosferze uczyło się różnicowania emocji. Można takiemu misiowi matkować, opiekować się nim, on wszystko cierpliwe zniesie. Wybierając misia dla swojego dziecka zwróćmy uwagę na jego rozmiar, powinien być odpowiedni do wzrostu dziecka, aby mogło ono zabierać misia wszędzie tam, gdzie będzie go potrzebowało. Pamiętajmy też, żeby miś, który ma dać poczucie bezpieczeństwa naszemu dziecku sam nie stanowił zagrożenia. Wyeliminujmy wszystkie egzemplarze, które posiadają przyszywane guziki, małe elementy, które dziecko mogłoby połknąć.
Z misiem dziecku zawsze będzie raźniej, będzie odważniejsze mając przy swoim boku kompana do którego może się w każdej chwili przytulić. Etap przejściowy w którym dziecko odkrywa, że jest osobnym stworzeniem, kimś odrębnym od mamy, okaże się o wiele łagodniejszy w przebiegu jeśli zawsze w zasięgu ręki, a z czasem tylko w zasięgu wzroku, a potem przywoływany jedynie w myślach będzie Miś.
Agnieszka Duda

▪ ▪ ▪
2673
31.12.2015
Mała, a cieszy! Szczoteczka do zębów CURAPROX CS smart mimo, że wyglądem do złudzenia przypomina wersję dla dorosłych, jest od niej nieco mniejsza i jednocześnie nieco sprytniejsza. Dzięki małej...

▪ ▪ ▪
2759
26.06.2015
Te małe istoty są bardzo kruche. Nie raz zastanawiamy się jak złapać maleństwo, aby nie zrobić mu krzywdy. Poznajcie kilka podstawowych zasad.

▪ ▪ ▪
2427
06.04.2016
Bycie mamą to nie lada wyzwanie. Jak mu sprostać? Poznaj akcesoria, które skutecznie ułatwią sprawowanie opieki nad ukochanym maluchem.

▪ ▪ ▪
3436
10.04.2015
Słowa towarzyszą dziecku już od urodzenia (można nawet twierdzić, że od życia płodowego). Tempo przyswajania kolejnych wyrazów, a zwłaszcza ich wypowiadania, u każdego dziecka jest już inne,...

▪ ▪ ▪
2742
20.10.2014
Hasło probiotyk stało się ostatnio niezwykle modne. Do ich stosowania ze szklanego ekranu zachęcają młode, atrakcyjne kobiety, z którymi chcemy się utożsamiać. Warto więc zapytać – czy to...

▪ ▪ ▪
3092
16.03.2015
Słońce - za gorąco, deszcz - za zimno to tylko kolejne wymówki. Zatem kiedy będzie ta właściwa pora, aby zacząć się ruszać?