Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2242

Dodano: 11.12.2014

Rola misia w życiu dziecka

Rola misia w życiu dziecka

Wierny towarzysz na spacerach, niezbędny przy zasypianiu, cierpliwie znoszący każde ściskanie, tarmoszenie i ciąganie po podłodze. Pluszowy miś. W przyszłości będzie jednym z najdroższych wspomnień z dzieciństwa, a gdy dziecko jest małe rola misia jest znacznie ważniejsza niż tylko bycie zwykłą zabawką.

Oczywiście nie musi to być miś, ale dziecko może wybrać sobie tygryska, pieska, mięciutką pieluszkę lub ciepły kocyk, coś co kojarzy się dziecku z bezpieczeństwem, coś co może ma lub przypomina zapach mamy, coś co jest nazywane przez psychologów dziecięcych obiektem przejściowym. Najpotrzebniejszy wówczas gdy dziecko zaczyna uświadamiać sobie swoją odrębność, ale nie jest jeszcze gotowe na bycie samemu gdy spostrzeże, że mamy nie ma w pobliżu. To jest bardzo ważne aby dziecko miało swojego miękkiego przyjaciela, który da mu poczucie bezpieczeństwa, będzie dla niego punktem odniesienia, wsparciem, stałym elementem w zmieniającej się wokół rzeczywistości. Szczególnie w sytuacjach rozłąki z mamą dziecko może odczuwać stany od niepokoju do głębokiego lęku, wówczas na ratunek przyjdzie miś, który pomoże ukoić emocje i okiełznać strach.

W późniejszym etapie rozwoju dziecka pomoc misia będzie potrzebna również po to by dziecko mogło testować na nim swoje interakcje społeczne. Rola pluszowego przyjaciela rozszerzy się do towarzyszenia dziecku w nauce rozpoznawania emocji. Nadal ten sam, bliski i wciąż obecny miś pozwoli na to by dziecko w bezpiecznej atmosferze uczyło się różnicowania emocji. Można takiemu misiowi matkować, opiekować się nim, on wszystko cierpliwe zniesie. Wybierając misia dla swojego dziecka zwróćmy uwagę na jego rozmiar, powinien być odpowiedni do wzrostu dziecka, aby mogło ono zabierać misia wszędzie tam, gdzie będzie go potrzebowało. Pamiętajmy też, żeby miś, który ma dać poczucie bezpieczeństwa naszemu dziecku sam nie stanowił zagrożenia. Wyeliminujmy wszystkie egzemplarze, które posiadają przyszywane guziki, małe elementy, które dziecko mogłoby połknąć.

Z misiem dziecku zawsze będzie raźniej, będzie odważniejsze mając przy swoim boku kompana do którego może się w każdej chwili przytulić. Etap przejściowy w którym dziecko odkrywa, że jest osobnym stworzeniem, kimś odrębnym od mamy, okaże się o wiele łagodniejszy w przebiegu jeśli zawsze w zasięgu ręki, a z czasem tylko w zasięgu wzroku, a potem przywoływany jedynie w myślach będzie Miś.

Agnieszka Duda

Zobacz także:
Psychologia zmiany Psychologia zmiany

▪ ▪ ▪

811

08.10.2018

“Wszystko przemija prócz zmiany” powiedział przed wiekami Heraklit. I miał rację. Uważał zmianę za jedno z elementarnych praw rządzących całą naturą, siłę napędową wszelkiego życia....

Sposoby na uparciucha Sposoby na uparciucha

▪ ▪ ▪

1499

11.11.2015

Czasami jest naprawdę trudno, szczególnie gdy śpieszymy się, chcemy coś sprawnie załatwić, a dziecko, jak na złość, upiera się przy swoim. Denerwujemy się, może nawet krzyczymy i… napotykamy...

Pamiętajmy o innych Pamiętajmy o innych

▪ ▪ ▪

1430

19.08.2015

Dzielenie się nie jest łatwe, tym bardziej, gdy nie widzimy w tym nic fajnego. Pomocy innymi i dobrych nawyków możemy się nauczyć. Jednak takie lekcje trzeba zacząć już od najmłodszych lat.

Dzień Dziecka w sklepach Toys”R”Us Dzień Dziecka w sklepach Toys”R”Us

▪ ▪ ▪

1241

28.05.2016

Na swoje święto, dzieci czekają niecierpliwie cały rok. W sklepach Toys”R’Us świętowanie Dnia Dziecka rozpocznie się już 28 maja. Specjalnie z tej okazji marka przygotowała wiele atrakcji...

22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2 22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2

▪ ▪ ▪

1307

26.03.2015

Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.

Co zrobić, by dziecko polubiło czytanie? Co zrobić, by dziecko polubiło czytanie?

▪ ▪ ▪

1398

02.05.2015

Twoja pociecha płynnie czyta, lecz niechętnie sięga po książki z własnej woli? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to jak sprawić, by dziecko polubiło tę formę spędzania wolnego czasu. Najprostszym...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.