Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2547

Dodano: 10.08.2015

Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem c.d.

Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem

Temat śmierci jest trudny dla wszystkich. W Polsce jest on często traktowany jako temat tabu. Rodzice uważają, że rozmowa z dzieckiem o śmierci jest nieodpowiednia do jego wieku, gdy tak naprawdę to rodzicie mają problem z rozmowa o śmierci, nie dzieci.

Ceremonia w kościele i na cmentarzu

Wielu rodziców zastanawia się czy dziecko powinno być obecne podczas pogrzebu. Jest to kwestia indywidualna zależąca od dojrzałości dziecka i decyzji rodziców. Jest to również zależne od stopnia przywiązania dziecka do osoby zmarłej. Dziecko bardzo mocno związane z osoba chowaną, będzie mocno przeżywało to co się dzieje, może próbować „uratować” osobę bliską, może również zamknąć emocje w sobie lub być w szoku.

Naszym zdaniem małe dzieci nie powinny uczestniczyć w obrzędzie na cmentarzu, gdyż jest on dla nich niezrozumiały i straszny. Dlaczego, skoro osoba poszła do nieba jest chowana, w ziemi i jak można kogoś zakopać? Nie są to pytania wyartykułowane. Dodatkowo jeżeli dziecko nie spodziewało się takiego przebiegu ceremonii może być w szoku i zareagować bardzo emocjonalnie.

Jak pomóc dziecko przetrwać żałobę?

Dziecko w tym okresie potrzebuje dużo wsparcia i opieki. Należy często je przytulać, być dla niego opoką i synonimem bezpieczeństwa. Dziecko potrzebuje wtedy również rozmowy, nie zaprzeczajcie emocjom, które odczuwa. Rozmawiajcie o bliskiej osobie, wspominajcie ją i wzmacniajcie pozytywne obrazy z nią związane. Przyznawajcie się również do swojego smutku, nie ukrywajcie emocji. Dziecko musi wiedzieć że to co odczuwa jest normalna reakcją. Dzieci w żałobie nie mają ochoty na zabawę, postarajcie się je do tego przekonać, wrócić mu radość. Gdy dzieci nie płaczą i w żaden widoczny sposób nie okazują swojego smutku nie oznacza, że nie przeżywają odejścia bliskiej osoby. Mogą one tłumić w sobie emocje, udawać silne, lub naśladować wasze zachowanie jako najodpowiedniejszy wzorzec.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Paulina Józefowicz

1 2 3 4
Zobacz także:
Jak nauczyć nasze dzieci czytać? Jak nauczyć nasze dzieci czytać?

▪ ▪ ▪

2807

30.12.2015

Nie od dziś wiadomo, że nauka czytania wszechstronnie rozwija dziecko. Podczas nauki czytania dziecko rozwija: wzrok, słuch, mowę a także: kreatywność, pamięć fotograficzną i myślenie operacyjne....

Sposoby na bolący brzuszek Sposoby na bolący brzuszek

▪ ▪ ▪

2543

22.08.2015

Dziecięcy ból brzucha to nie tylko kolka. Warto wiedzieć, co dolega maluszkowi i jak mu pomóc. Czasem wystarczy zwykły masaż, innym razem jednak konieczna jest wizyta u lekarza.

Origami dla dzieci i dorosłych Origami dla dzieci i dorosłych

▪ ▪ ▪

3614

09.06.2015

W poszukiwaniu lekarstwa na brak motywacji, czy problemy z koncentracją sięgamy po różne metody. Okazuje się, że niepozorne origami świetnie radzi sobie z tymi dolegliwościami.

Sposoby na odparzenia Sposoby na odparzenia

▪ ▪ ▪

3648

29.06.2015

Wraz ze zmianą pogody i nagłym ociepleniem, delikatna skóra malucha szybciej niż dotychczas ulega bolesnym obrażeniom. Wiosną i latem dziecko bardziej narażone jest na odparzenia wywołane wysuszeniem,...

Jak nauczyć dziecko zdrowych nawyków? Jak nauczyć dziecko zdrowych nawyków?

▪ ▪ ▪

2720

17.10.2014

Już od pierwszych dni życia płodowego dbasz o swoje dziecko, troszczysz się o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Kiedy się urodzi i dorasta chcesz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa w każdej...

Poród naturalny Poród naturalny

▪ ▪ ▪

3938

18.06.2014

Wśród wielu męczących kobiety pytań dotyczących porodu, na pewno jest i to, jak urodzić? Czym jest poród naturalny? Czy jest najlepszym sposobem rozwiązania ciąży, czy może jednak niebezpiecznym...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.