Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1491

Dodano: 27.04.2015

Dziecięce zmysły c.d.

Dziecięce zmysły

Noworodek uczy się przez doświadczenia zmysłowe. Dbajcie o rozwój waszego maleństwa od samego początku. Dzieci potrafią zapamiętywać odczucia jeszcze z życia płodowego. Jednak nadmiar bodźców może wpływać negatywnie na układ nerwowy maleństwa.

Zmysł wzroku

To najpóźniej rozwijający się zmysł u dzieci. Pierwsze reakcje na światło obserwuje się w 16-tym tygodniu ciąży. Do 6-tego tygodnia życia widzą w czarno-białych barwach. Mama z kucykiem na głowie dziecku wydaje się zupełnie inną osobą, niż mama z rozpuszczonymi włosami. Dzieje się tak, gdyż po narodzinach rozpoznają jedynie kształty i kontury. Otwarte oczy maluszka nie oznaczają, że on nas rozpoznaje. On patrzy i uczy się skupiać wzrok w jednym punkcie. Dopiero pod koniec 3-ciego miesiąca potrafi celowo obserwować. Dziecku przeszkadzają zbyt jasne punkty. Dlatego warto zadbać o to, aby pomieszczenia, w których przebywa były lekko przyciemnione. Dopiero około 5-tego roku życia stabilizuje się zmysł wzroku, co przygotowuje dziecko do nauki pisania i czytania.

Istnieje mylne przekonanie, że im więcej dziecko pozna dorastając, tym lepiej będzie się rozwijać. Nic bardziej mylnego. Nadmiar bodźców może wpływać negatywnie na układ nerwowy maleństwa. Stąd do każdego malucha trzeba podchodzić indywidualnie. Nie martwcie się, jeśli zacznie gaworzyć, czy raczkować miesiąc później niż jego rówieśnicy. Uważnie obserwujcie rozwój dziecka i dostosujcie oczekiwania do jego możliwości.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Maria Mnich

1 2 3 4
Zobacz także:
APGAR - co to jest? APGAR - co to jest?

▪ ▪ ▪

927

11.08.2016

Zaraz po przyjściu na świat, noworodkiem zajmuje się pediatra i poddaje go tzw. testowi Apgar. Na jego podstawie dziecko zostaje ocenione w skali od 1 do 10. Przyznane punkty podczas prostych badań...

Kąpiel noworodka nie musi być trudna Kąpiel noworodka nie musi być trudna

▪ ▪ ▪

1281

08.11.2015

Pierwsza kąpiel noworodka budzi wiele obaw. Kolejne wcale nie są dla młodych rodziców łatwiejsze. Czy jest się czego bać?

Jak się uczyć, aby się nauczyć? Jak się uczyć, aby się nauczyć?

▪ ▪ ▪

918

22.09.2016

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Pomysły na mikołajkowe ozdoby Pomysły na mikołajkowe ozdoby

▪ ▪ ▪

2203

02.12.2015

Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym więcej widujemy w swoim otoczeniu choinek, aniołów, kolorowych łańcuchów i świateł. Mikołajki obchodzone 6 grudnia ku czci świętego Mikołaja są doskonałą...

Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć? Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć?

▪ ▪ ▪

1828

04.04.2018

Reakcja skórna u niemowląt i najmłodszych dzieci powstaje w odpowiedzi na wiele różnych czynników środowiskowych lub chorób. Organizm dopiero dostosowuje się do nowych warunków życia i - niekiedy...

Jakie marki samochodzików dla dzieci są najbardziej popularne? Jakie marki samochodzików dla dzieci są najbardziej popularne?

▪ ▪ ▪

777

01.06.2018

Przeglądając asortyment różnorodnych sklepów z zabawkami, możemy odnaleźć naprawdę sporo propozycji samochodzików dla dzieci. Jedna są większe, inne mniejsze. Różnią się nie tylko sposobem...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.