Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1695

Dodano: 27.04.2015

Dziecięce zmysły

Dziecięce zmysły

Noworodek uczy się przez doświadczenia zmysłowe. Dbajcie o rozwój waszego maleństwa od samego początku. Dzieci potrafią zapamiętywać odczucia jeszcze z życia płodowego. Jednak nadmiar bodźców może wpływać negatywnie na układ nerwowy maleństwa.

Warto zadbać o to, aby pierwsze doświadczenia świata były pozytywne, to powinno zachęcić noworodka do dalszego poznawania. Jeśli pierwsze ssanie piersi będzie udane istnieje spore prawdopodobieństwo, że każde kolejne będzie łatwiejsze zarówno dla mamy, jak i dziecka. Mózg nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a sam maluch skupiony jest wokół pierwszych zadań. Najważniejsze, aby ustabilizować podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, odżywianie i wydalanie.

Zmysł dotyku

Dotyk kształtuje się już w pierwszym trymestrze ciąży. Później już tylko doskonali się. Prawie całe ciało maleństwa czuje, wyjątkiem są czubek i boki głowy, które narażone będą na ucisk podczas porodu. Po narodzinach niemowlę właśnie dzięki dotykowi poznaje świat. Poprzez czucie maluchy budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, co wspiera stabilny rozwój emocjonalny. Zmysł dotyku odpowiada za swego rodzaju pierwszą komunikację z dzieckiem. Dotykając brzucha nierzadko zdarza się, że ono odpowiada. Dzieje się tak ze wzglądu na to, że już wtedy odbiera ono bodźce z zewnątrz. Eksperci podkreślają, że właściwe kształtowanie tego zmysłu, chociażby poprzez przytulanie pozytywnie wpływa na późniejsze relacje międzyludzkie i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

1 2 3 4
Zobacz także:
Nastolatkowie w sieci – zalety i wady wirtualnego świata Nastolatkowie w sieci – zalety i wady wirtualnego świata

▪ ▪ ▪

1014

12.03.2018

Internet opanował rzeczywistość i stał się integralna częścią naszego życia. Bez wychodzenia z domu robimy zakupy, płacimy rachunki, pracujemy. Bez konta na portalach społecznościowych nie...

Talent Show – czy to odpowiednie miejsce dla dzieci Talent Show – czy to odpowiednie miejsce dla dzieci

▪ ▪ ▪

2839

12.08.2015

Programy opierające się na konstrukcji Talent show podbiły polską telewizje. Możemy oglądać gwiazdy tańczące, śpiewające i robiące cokolwiek innego, oraz zwykłych ludzi pokazujących swoje...

Jak wychować dziecko, by umiało spełniać swoje marzenia? Jak wychować dziecko, by umiało spełniać swoje marzenia?

▪ ▪ ▪

1612

01.10.2014

Każdy rodzic po pierwszej euforii związanej z pojawieniem się dziecka na świecie staje przed dylematem, jak dobrze wychować dziecko? Z pomocą przychodzą mu zazwyczaj dziadkowie, doświadczone ciocie...

Jak otulać niemowlę? Jak otulać niemowlę?

▪ ▪ ▪

1493

10.09.2015

O tym, że otulenie ma znaczenie, wiadomo od lat. To metoda, po którą sięgały nasze mamy i babcie, gdy chciały uspokoić płaczące niemowlę. Dziś otulanie przeżywa prawdziwy renesans. Słusznie?

Jakie marki samochodzików dla dzieci są najbardziej popularne? Jakie marki samochodzików dla dzieci są najbardziej popularne?

▪ ▪ ▪

1010

01.06.2018

Przeglądając asortyment różnorodnych sklepów z zabawkami, możemy odnaleźć naprawdę sporo propozycji samochodzików dla dzieci. Jedna są większe, inne mniejsze. Różnią się nie tylko sposobem...

Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity

▪ ▪ ▪

1297

02.11.2016

Farbowanie włosów w ciąży wzbudza sporo kontrowersji. Jedni uważają, że nie ma żadnego wpływu na rozwijający się płód, inni kategorycznie się mu przeciwstawiają. Jak jest faktycznie?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.