Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1124

Dodano: 07.01.2016

Sejm zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków

Sejm zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków

„Oddajemy obywatelom wolność” zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w trakcie sejmowej debaty. Niedługo potem sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków. Rodzice zaczęli tym samym obawiać się, że część dzieci będzie musiała powtórzyć pierwszą klasę szkoły podstawowej.

W myśl obowiązującej ustawy od 1 września 2016 roku sześciolatki będą mogły uczęszczać do pierwszej klasy podstawówki pod warunkiem, że odbędą roczne przygotowanie przedszkolne. W innym wypadku konieczne okaże się uzyskanie pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Opiekunowie, którzy w 2015 roku posłali do szkół swoje sześcioletnie pociechy, będą mogli ponownie zapisać je do pierwszej klasy. Taki wniosek należy złożyć do 31 marca 2016 roku. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej i nie uzyska promocji do drugiej klasy szkoły podstawowej. Do końca roku szkolnego będzie musiało kontynuować naukę w pierwszej klasie lub korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub w szkolnym oddziale przedszkolnym.

Zgodnie z rozporządzeniem maluchy będą rozpoczynać obowiązkową naukę w wieku siedmiu lat, po odbyciu obligatoryjnego wychowania przedszkolnego – w wieku sześciu lat. Również dzieci w wieku od trzech do pięciu lat będą miały prawo do korzystania z zajęć wychowania przedszkolnego. Samorząd ma obowiązek zapewnić je dziecku, jeżeli wystąpią o to rodzice. Trzylatki prawo do wychowania przedszkolnego uzyskają z kolei od 1 września 2017 roku.

Oprócz tego minister edukacji otrzyma prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Kandydat ubiegający się o stanowisko kuratora musi legitymować się co najmniej siedmioletnim stażem pracy jako nauczyciel. Zniesiony został obowiązek posiadania doświadczenia w nadzorze pedagogicznym. Kandydaci na stanowisko kuratora zostaną wyłonieni na drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Szczegóły konkursu ma regulować rozporządzenie ministra.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna

Zobacz także:
Bawimy się ze starszym dzieckiem w jesienne dni Bawimy się ze starszym dzieckiem w jesienne dni

▪ ▪ ▪

1371

20.10.2014

Dziecko w wieku szkolnym zasadniczo bawi się samo. Ma swoje ulubione zajęcia i zabawki. Są jednak dni, gdy pogoda nie dopisuje lub zdrowie nie pozwala na spacery, a dziecko chciałoby się z nami pobawić....

W trosce o zdrowe macierzyństwo W trosce o zdrowe macierzyństwo

▪ ▪ ▪

1816

06.01.2017

TRIMiD to JEDYNA seria suplementów diety przeznaczona dla kobiet w ciąży, której skład został opracowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka.

Karmienie niemowlęcia Karmienie niemowlęcia

▪ ▪ ▪

1277

03.11.2014

Bardzo ważnym tematem dotyczącym rozwoju i wychowania naszego małego szkraba jest jego żywienie. Od dawien dawna prowadzone są dyskusje, co powinna młoda mama, a czego nie. Trzeba być bardzo spokojną...

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

▪ ▪ ▪

1467

27.04.2016

Na całym świecie nawet 20% dorosłych osób choruje na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia, jakie daje objawy i w jaki sposób je leczyć?

Praca dla nastolatków w wakacje Praca dla nastolatków w wakacje

▪ ▪ ▪

1678

06.06.2015

Wasze dziecko jest już prawie dorosłe i chce w wakacje zarobić trochę własnych pieniędzy? Zastanawiacie się czy to dobry pomysł? W końcu to jego czas na odpoczynek, a praca wiąże się często...

Dekoracje do pokoju dziecięcego Dekoracje do pokoju dziecięcego

▪ ▪ ▪

1888

22.02.2016

Ładny pokój dla dziecka to marzenie wielu przyszłych mam i tatusiów. Tymczasem okazuje się, że aranżacja pokoiku dziecięcego nie jest prostym zadaniem. Urządzając przestrzeń dla malucha, powinniśmy...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.