2618
Sejm zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków

„Oddajemy obywatelom wolność” zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w trakcie sejmowej debaty. Niedługo potem sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków. Rodzice zaczęli tym samym obawiać się, że część dzieci będzie musiała powtórzyć pierwszą klasę szkoły podstawowej.
W myśl obowiązującej ustawy od 1 września 2016 roku sześciolatki będą mogły uczęszczać do pierwszej klasy podstawówki pod warunkiem, że odbędą roczne przygotowanie przedszkolne. W innym wypadku konieczne okaże się uzyskanie pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Opiekunowie, którzy w 2015 roku posłali do szkół swoje sześcioletnie pociechy, będą mogli ponownie zapisać je do pierwszej klasy. Taki wniosek należy złożyć do 31 marca 2016 roku. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej i nie uzyska promocji do drugiej klasy szkoły podstawowej. Do końca roku szkolnego będzie musiało kontynuować naukę w pierwszej klasie lub korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub w szkolnym oddziale przedszkolnym.
Zgodnie z rozporządzeniem maluchy będą rozpoczynać obowiązkową naukę w wieku siedmiu lat, po odbyciu obligatoryjnego wychowania przedszkolnego – w wieku sześciu lat. Również dzieci w wieku od trzech do pięciu lat będą miały prawo do korzystania z zajęć wychowania przedszkolnego. Samorząd ma obowiązek zapewnić je dziecku, jeżeli wystąpią o to rodzice. Trzylatki prawo do wychowania przedszkolnego uzyskają z kolei od 1 września 2017 roku.
Oprócz tego minister edukacji otrzyma prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Kandydat ubiegający się o stanowisko kuratora musi legitymować się co najmniej siedmioletnim stażem pracy jako nauczyciel. Zniesiony został obowiązek posiadania doświadczenia w nadzorze pedagogicznym. Kandydaci na stanowisko kuratora zostaną wyłonieni na drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Szczegóły konkursu ma regulować rozporządzenie ministra.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna

▪ ▪ ▪
2682
02.04.2015
Denerwujesz się przed porodem? Nie wiesz, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia? W tym artykule przedstawimy wam za i przeciw uczęszczania do szkoły rodzenia.

▪ ▪ ▪
2991
08.09.2014
Dziś już mało kto uprawia aloes w domu, a szkoda, bo to prawdziwy mocarz, który swymi leczniczymi właściwościami uwiódł przemysł farmaceutyczny.

▪ ▪ ▪
2064
25.06.2019
Co należy zrobić z podaniami uczniów do klas I gdy rekrutacja została zakończona a dane które były potrzebne są już pobrane. Czy należy je zabezpieczyć w archiwum czy zniszczyć?

▪ ▪ ▪
2611
24.06.2014
W ciąży należy zdrowo się odżywiać... Wszystko wygląda apetycznie i zdrowo, ale czy takie jest naprawdę? Sprawdzaj co jesz.

▪ ▪ ▪
3055
11.07.2015
Depresja nie kojarz nam się z zagrożeniem obejmującym dzieci i młodzież. Jednak pomimo często widoku uśmiechniętych buzi na depresje choruje coraz więcej nastolatków. Nieleczona może mieć tragiczne...

▪ ▪ ▪
2701
14.03.2016
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie zaprasza wszystkich zainteresowanych na warsztaty „Jak chronić dziecko w świecie social media?”. Szkolenie odbędzie się w sobotę 19 marca, w godzinach 11.00 –...