2539
Sejm zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków
„Oddajemy obywatelom wolność” zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w trakcie sejmowej debaty. Niedługo potem sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków. Rodzice zaczęli tym samym obawiać się, że część dzieci będzie musiała powtórzyć pierwszą klasę szkoły podstawowej.
W myśl obowiązującej ustawy od 1 września 2016 roku sześciolatki będą mogły uczęszczać do pierwszej klasy podstawówki pod warunkiem, że odbędą roczne przygotowanie przedszkolne. W innym wypadku konieczne okaże się uzyskanie pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Opiekunowie, którzy w 2015 roku posłali do szkół swoje sześcioletnie pociechy, będą mogli ponownie zapisać je do pierwszej klasy. Taki wniosek należy złożyć do 31 marca 2016 roku. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej i nie uzyska promocji do drugiej klasy szkoły podstawowej. Do końca roku szkolnego będzie musiało kontynuować naukę w pierwszej klasie lub korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub w szkolnym oddziale przedszkolnym.
Zgodnie z rozporządzeniem maluchy będą rozpoczynać obowiązkową naukę w wieku siedmiu lat, po odbyciu obligatoryjnego wychowania przedszkolnego – w wieku sześciu lat. Również dzieci w wieku od trzech do pięciu lat będą miały prawo do korzystania z zajęć wychowania przedszkolnego. Samorząd ma obowiązek zapewnić je dziecku, jeżeli wystąpią o to rodzice. Trzylatki prawo do wychowania przedszkolnego uzyskają z kolei od 1 września 2017 roku.
Oprócz tego minister edukacji otrzyma prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Kandydat ubiegający się o stanowisko kuratora musi legitymować się co najmniej siedmioletnim stażem pracy jako nauczyciel. Zniesiony został obowiązek posiadania doświadczenia w nadzorze pedagogicznym. Kandydaci na stanowisko kuratora zostaną wyłonieni na drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Szczegóły konkursu ma regulować rozporządzenie ministra.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna
▪ ▪ ▪
2452
16.07.2015
Dla świeżo upieczonych rodziców nie lada udogodnieniem są wolne dni, które pozwalają spędzić jak najwięcej czasu z maluchem. Chwile tak szybko przemijają, a dzieci rosną. Stąd tak ochoczo korzystają...
▪ ▪ ▪
2308
12.11.2016
Halloween. Pogańskie święto, wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, a od pewnego czasu, także hucznie obchodzone w naszym kraju. Mimo, że ze względów religijnych budzi liczne kontrowersje, wiele...
▪ ▪ ▪
3702
31.08.2017
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Zachodzi szereg zmian, nie tylko w sferze psychicznej, ale także fizycznej. Chociaż jednocześnie jest to błogi stan oczekiwania przyjścia na świat maluszka,...
▪ ▪ ▪
2502
24.06.2014
Sen regeneruje Nas fizycznie i psychicznie. Każdy chwilami myśli, aby wyspać się za wszystkie czasy.... Czy to jest możliwe?
▪ ▪ ▪
3271
22.06.2015
Jeśli zależy Ci na wszechstronnym rozwoju Twojego dziecka i chcesz, by jego wychowanie szło w parze z duchem czasu, a jednocześnie pragniesz zachować pewne tradycyjne elementy dzieciństwa to… trafiłeś...
▪ ▪ ▪
5869
12.06.2014
Dni płodne u Kobiety to wielka nadzieja na zostanie mamą. To wtedy właśnie jest największa szansa aby zajść w ciąże. Ale kiedy te dni są? Czy można łatwo to określić? Ile trwają te dni?