Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2917

Dodano: 09.10.2014

Dysleksja, dysgrafia, dysortografia

Dysleksja, dysgrafia, dysortografia

Specjaliści często używają określenia „dysleksja rozwojowa” w odniesieniu do trudności w czytaniu i pisaniu. Charakterystyczne jest to, że trudności dotyczą dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym.

A rozróżnione pojęcia oznaczają:

DYSLEKSJA

Dysleksja nie jest chorobą! Mówimy tu o specyficznych trudnościach w uczeniu się. Problemy dotyczą czytania i pisania i nie są uwarunkowane obniżoną sprawnością intelektualną. Dysleksja przytrafia się osobom, które teoretycznie nie powinny mieć trudności z rozwojem funkcji uczestniczących w pisaniu i czytaniu. A ponieważ dysleksja nie jest chorobą , nie można jej wyleczyć. Dyslektykiem jest się przez całe życie, a przeciwdziałanie polega raczej na wyćwiczeniu strategii, które ułatwią funkcjonowanie z dysleksją.

Dysleksja w procesie czytania ujawnia się poprzez zaburzenia techniki i tempa czytania, a także stopniem rozumienia treści. Mylą się kształty i dźwięki – litery i głoski, które brzmią podobnie. Niemożliwy do zapamiętania staje się wygląd zapisanych słów. Nawet ten sam wyraz jest pisany na różne sposoby.

W dysleksji niezmiernie ważna jest szybko postawiona diagnoza. Umożliwi ona wczesną terapię. Nieprawdą jest, że dysleksja ujawnia się w wieku szkolnym. Okazuje się, że nawet ominięcie etapu raczkowania w okresie niemowlęcym może być już pierwszym przejawem dysleksji! Do tego dochodzi „klasyczne” mylenie strony prawej i lewej, obniżona sprawność ruchowa i manualna (trudność z zapinaniem guzików, z budowaniem klocków, z utrzymaniem równowagi, z jazdą na rowerze), a także problemy z zapamiętaniem wierszyka czy dni tygodnia.

W warunkach szkolnych uwidacznia się przestawianie liter, zapisywanie liter od prawej do lewej oraz pisanie w „odbiciu lustrzanym”.

1 2
Zobacz także:
Owsianka z serkiem wiejskim Owsianka z serkiem wiejskim

▪ ▪ ▪

2477

23.06.2015

Poznaj nieograniczone możliwości przygotowywania zdrowych i pysznych owsianek, które są najlepszym wyborem na codzienne śniadanie i nie tylko…

Jak chronić dziecko w sieci? Jak chronić dziecko w sieci?

▪ ▪ ▪

2070

14.09.2016

Długie jesienne wieczory sprzyjają nudzie. Rodzice zmęczeni po pracy leniwie podkładający laptopa dzieciom. Jest to z pewnością skuteczny sposób na zajęcie dla dziecka nawet na kilka godzin. Pozostaje...

Cykl EDUKACJA: Gimnazjum – vademecum rodzica Cykl EDUKACJA: Gimnazjum – vademecum rodzica

▪ ▪ ▪

2230

29.09.2015

Ukończenie gimnazjum wiąże się z przystąpieniem do egzaminu gimnazjalnego, bez względu na uzyskany wynik. Drugim warunkiem przyjęcia do szkoły średniej jest uzyskanie świadectwa. Niektórzy uczniowie...

Spokojny i bezpieczny sen niemowlaka Spokojny i bezpieczny sen niemowlaka

▪ ▪ ▪

2180

25.03.2017

Sen dziecka to bardzo ważna sprawa. Powinien być spokojny i bezpieczny. Niemowlęta zaraz po urodzeniu mogą mieć z nim spory problem. Świat, w którym żyjemy jest im zupełnie obcy. Do tej pory spały...

Pięć pomysłów na wystrzałowy Dzień Dziecka Pięć pomysłów na wystrzałowy Dzień Dziecka

▪ ▪ ▪

1739

30.05.2019

Dzień Dziecka musi być wyjątkowy – wesoły, kolorowy i zaskakujący. Brakuje Ci pomysłu? Zorganizuj tematyczną imprezę marzeń. Wystrzałową! Taką, która na długo zostanie w pamięci. Dzieciaki...

Zadbaj o dobre geny swojego dziecka! Zaopatrz się w wartościowe preparaty z choliną! Zadbaj o dobre geny swojego dziecka! Zaopatrz się w wartościowe preparaty z choliną!

▪ ▪ ▪

2381

18.02.2018

Coraz częściej eksperci polecają kobietom w okresie starania się o dziecko oraz podczas ciąży preparaty z choliną. Dlaczego? Wyjaśniamy powody.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.