2141
Zabawy, które rozwijają dziecko

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha była możliwie jak najzdolniejsza. Wielu z nich próbuje edukować maluchy, kiedy są jeszcze bardzo małe. Z tego powodu nauka powinna mieć formę zabawy. Nabywanie i ćwiczenie nowych umiejętności w wesołej, zrelaksowanej atmosferze sprzyja jego rozwojowi.
Zabawa pomaga dzieciom kształtować ich osobowość intelektualną i estetyczną, a także zwiększa ich sprawność. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie i relacji z innymi, wyrabia charakter oraz nastawienie do świata. Gry powinny być kreatywne, by wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju.
Można wyróżnić kilka rodzajów zabaw, które są bardzo pożyteczne. Nie należy jednak zmuszać dziecka do wykonywania danej czynności czy strofować go, jeżeli coś nie wychodzi. Zabawa ma być dla niego przyjemnością!
Gry manipulacyjne pojawiają się najwcześniej. Można je zastosować u maluchów powyżej pierwszego roku życia. Polegają na manipulowaniu przedmiotem w różny sposób, np. oglądaniu, przekładaniu z ręki do ręki czy turlaniu. Taka zabawa ma na celu poznawanie właściwości przedmiotów, ich kształtu, konsystencji czy wydawanego dźwięku. Manipulując nimi, dziecko angażuje spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe oraz dotykowe.
Zabawy konstrukcyjne pomagają ćwiczyć sprawność manualną malca i pozwalają na rozbudzenie jego kreatywności. Polegają na budowaniu i tworzeniu czegoś nowego, będącego rezultatem działań dziecka. Tego typu gry doskonalą rozwój spostrzegawczo-ruchowy, wyzwalają pomysłowość, wdrażają do skupienia uwagi i uczą obserwacji. Najpopularniejsze są klocki, przy pomocy których można budować własną rzeczywistość wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię.
Zabawy tematyczne powodują, że dziecko naśladuje czynności zaobserwowane w swoim otoczeniu. Ich najważniejszą cechą jest temat – dzieci bawią się w dom, sklep, szkołę. Bardzo ważne są wypowiedzi słowne maluchów, które prowadzą dialogi. Gry tematyczne są bardzo ważne, ponieważ scalają wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne.
Zabawy badawcze pozwalają zaspokoić naturalną ciekawość świata. Wynikają one z naturalnej potrzeby poznawania otoczenia. W tym celu dzieci wykonują różne doświadczenia na materiałach lub zabawkach, jednocześnie odkrywając i ucząc się w przyjemny sposób.
Gry dydaktyczne mają wartości kształcące. Są one celowo organizowane w celu wpojenia maluchom nowych umiejętności i przekazania wiedzy. Poprzez poprawne rozumowanie i skupienie na postawionym zadaniu, dzieci dokonują analizy i syntezy. Dzięki temu wyróżniają i porównują różne cechy i wyciągają wnioski.
Angażując swoją pociechę w gry edukacyjne, rodzice muszą pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Dla maluchów w tym samym wieku poszczególne zabawy mogą być łatwe lub trudne. Z tego względu należy zawsze dopasować je do upodobań i zdolności dziecka, pamiętając, że ma to być dla niego przede wszystkim zabawa.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
3056
13.11.2017
Przygotowanie kinderbalu wymaga od rodziców nie tylko czasu, pieniędzy, ale także kreatywności. Bez względu na to, czy wynajmiemy salę, czy zorganizujemy bal w domu trzeba pamiętać o kilku szczegółach,...

▪ ▪ ▪
2254
09.09.2015
Nastąpił przełom lata i jesieni. Oznacza to chłodne poranki i wieczory, a wysokie temperatury w ciągu dnia. Wdychanie zimnego powietrza, aktywne zabawy dziecka z rówieśnikami w szkole (nadmierna...

▪ ▪ ▪
2340
20.05.2016
Już nasze babcie wierzyły w uzdrawiającą moc herbaty z berberysu, soku z buraka, miodu i czosnku, które znane są jako naturalne antybiotyki. Wzmacniające działanie charakteryzuje również mikstury...

▪ ▪ ▪
2082
21.08.2017
Warszawa, 27.07.2017 r. – Wakacje to czas relaksu i podróży. Są jednak osoby, które na samą myśl o dłuższym wypoczynku czują podenerwowanie, a w czasie wyjazdu nie mogą przestać myśleć...

▪ ▪ ▪
2023
06.11.2016
Dzisiaj nikt już nie wyobraża sobie świata bez komputerów. Są one dosłownie wszędzie – w biurach, urzędach, szkołach oraz w domach. Służą nie tylko rozrywce, ale przede wszystkim pracy. Warto...

▪ ▪ ▪
2348
07.09.2016
Co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z typowym niejadkiem, a z każdym kolejnym dniem zaczyna nam...