2570
Zabawy, które rozwijają dziecko

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha była możliwie jak najzdolniejsza. Wielu z nich próbuje edukować maluchy, kiedy są jeszcze bardzo małe. Z tego powodu nauka powinna mieć formę zabawy. Nabywanie i ćwiczenie nowych umiejętności w wesołej, zrelaksowanej atmosferze sprzyja jego rozwojowi.
Zabawa pomaga dzieciom kształtować ich osobowość intelektualną i estetyczną, a także zwiększa ich sprawność. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie i relacji z innymi, wyrabia charakter oraz nastawienie do świata. Gry powinny być kreatywne, by wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju.
Można wyróżnić kilka rodzajów zabaw, które są bardzo pożyteczne. Nie należy jednak zmuszać dziecka do wykonywania danej czynności czy strofować go, jeżeli coś nie wychodzi. Zabawa ma być dla niego przyjemnością!
Gry manipulacyjne pojawiają się najwcześniej. Można je zastosować u maluchów powyżej pierwszego roku życia. Polegają na manipulowaniu przedmiotem w różny sposób, np. oglądaniu, przekładaniu z ręki do ręki czy turlaniu. Taka zabawa ma na celu poznawanie właściwości przedmiotów, ich kształtu, konsystencji czy wydawanego dźwięku. Manipulując nimi, dziecko angażuje spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe oraz dotykowe.
Zabawy konstrukcyjne pomagają ćwiczyć sprawność manualną malca i pozwalają na rozbudzenie jego kreatywności. Polegają na budowaniu i tworzeniu czegoś nowego, będącego rezultatem działań dziecka. Tego typu gry doskonalą rozwój spostrzegawczo-ruchowy, wyzwalają pomysłowość, wdrażają do skupienia uwagi i uczą obserwacji. Najpopularniejsze są klocki, przy pomocy których można budować własną rzeczywistość wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię.
Zabawy tematyczne powodują, że dziecko naśladuje czynności zaobserwowane w swoim otoczeniu. Ich najważniejszą cechą jest temat – dzieci bawią się w dom, sklep, szkołę. Bardzo ważne są wypowiedzi słowne maluchów, które prowadzą dialogi. Gry tematyczne są bardzo ważne, ponieważ scalają wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne.
Zabawy badawcze pozwalają zaspokoić naturalną ciekawość świata. Wynikają one z naturalnej potrzeby poznawania otoczenia. W tym celu dzieci wykonują różne doświadczenia na materiałach lub zabawkach, jednocześnie odkrywając i ucząc się w przyjemny sposób.
Gry dydaktyczne mają wartości kształcące. Są one celowo organizowane w celu wpojenia maluchom nowych umiejętności i przekazania wiedzy. Poprzez poprawne rozumowanie i skupienie na postawionym zadaniu, dzieci dokonują analizy i syntezy. Dzięki temu wyróżniają i porównują różne cechy i wyciągają wnioski.
Angażując swoją pociechę w gry edukacyjne, rodzice muszą pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Dla maluchów w tym samym wieku poszczególne zabawy mogą być łatwe lub trudne. Z tego względu należy zawsze dopasować je do upodobań i zdolności dziecka, pamiętając, że ma to być dla niego przede wszystkim zabawa.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
3782
21.01.2015
Błędy są rzeczą ludzką. Wszyscy je popełniamy. Błędy w dziedzinie wychowania popełniają nawet specjaliści od wychowania, czyli pedagodzy. Ważne jest jednak, abyśmy mieli świadomość, że...

▪ ▪ ▪
6074
29.07.2015
Dzieci pragną zrozumieć otaczający je świat, w czym cały czas pomagają rodzice. Jednak czasem dochodzi do małych rodzinnych konfliktów. Warto wtedy używać racjonalnych argumentów i nie dać...

▪ ▪ ▪
2628
05.11.2014
Jak to mówi lekarz: ciąża to nie jest choroba. Każda kobiety w ciąży powinny dbać o zdrowe odżywianie, ale także o formę fizyczną. Regularne ćwiczenia są niezwykle istotne; ruch poprawia krążenie,...

▪ ▪ ▪
1894
30.08.2022
Sala zabaw może być dla dziecka nie tylko świetnym miejscem, by spędzić czas aktywnie. To również sposób na zdobycie nowej wiedzy!

▪ ▪ ▪
2535
21.11.2016
Organizm łatwo ją przyswaja, ale niestety nie potrafi kumulować, dlatego musimy ją nieustannie uzupełniać, by nie doprowadzić do zaburzeń pracy naszego ciała. Woda – bo o niej mowa – bierze...

▪ ▪ ▪
2514
07.10.2016
Pierwszy rok życia jest kluczowy dla rozwoju niemowląt. Z bezbronnego, delikatnego noworodka stają się całkiem sprawną, ciekawą świata, coraz bardziej samodzielną istotą. W trakcie tych 12 miesięcy...