1663
Wypełniacze, czyli jak bezpiecznie przywrócić młody wygląd
Preparaty wypełniające w zdecydowanej większości oparte są na kwasie hialuronowym. Jest to substancja naturalnie występująca w naszej skórze, a jej głównym zadaniem jest wypełnienie tkanki oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. O tym dlaczego to właśnie zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są obecnie jednymi z najpopularniejszych opowiada dr n. med. Krzysztof Jakubowski, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, kierownik medyczny Kliniki ESTELL.
Mówiąc o kwasie hialuronowym można powiedzieć, że zabiegi z jego wykorzystaniem oddziałują na skórę w dwóch wymiarach. Przede wszystkim jego działanie powoduje lepsze nawilżenie i ujędrnienie skóry, co pozwala osiągnąć efekt odmłodzenia. Z drugiej strony, kwas hialuronowy może jednocześnie zapobiegać starzeniu się skóry, ponieważ wpływa on stymulująco na komórki, które produkują kolagen, odpowiedzialny za elastyczność skóry.
Jednym z najpopularniejszych zabiegów, w którym wykorzystujemy kwas jest zabieg mezoterapii igłowej. Jest to zabieg uwielbiany głównie przez młodsze pacjentki, ponieważ pozwala im na długotrwałe zachowanie młodego wyglądu. Zabieg polega na podaniu, a dokładnie wstrzyknięciu preparatów usieciowanego bądź nieusieciowanego kwasu hialuronowego. Z kolei niewiele starsze pacjentki są zachwycone efektami wypełniania zmarszczek, jaki daje kwas. W przypadku dojrzałych pacjentek kwas hialuronowy jest bardzo często wykorzystywany przy zabiegach wolumetrycznych, które pozwalają im odzyskać młodzieńczy owal twarzy – mówi Krzysztof Jakubowski z Kliniki ESTELL.
Warto podkreślić, że ze względu na barierę lipidową naskórka, działanie kwasu hialuronowego w formie m.in. kremów do twarzy na pewno nie da takich efektów jak wstrzyknięcie kwasu podczas zabiegu medycyny estetycznej. To, czy kwas wstrzyknięty podczas zabiegu będzie miał działanie wyłącznie nawilżająco-stymulująco, czy też wolumetryczne, zależy od usieciowienia preparatu. I tak też kwas usieciowiony stosowany jest głównie przy wypełnianiu ubytków i modelowaniu twarzy, ponieważ dzięki poddaniu go chemicznej modyfikacji i wytworzeniu wiązań pomiędzy cząsteczkami, staje się ostatecznie mniej podatny na działanie hialuronidazy, przyspieszającej rozpad kwasu hialuronowego. Z kolei nieusieciowiony kwas jest stosowany głównie do nawilżania, ze względu na większe możliwości wiązania wody.
Zakres zabiegów, w których kwas hialuronowy odgrywa główną rolę jest bardzo szeroki. Możemy tu wymienić chociażby niwelowanie bruzd nosowo-wargowych, optyczną korektę kształtu nosa, powiększania i modelowania ust, wypełnianie zapadniętych skroni, policzków, wypełnianie ubytków w grzbietach dłoni, korekcja doliny łez, czy też wypełnianie zmarszczek. Bez względu na to, na jaki zabieg się zdecydujemy, najważniejsze jest, aby dążenie do pięknego wyglądu nie wzięło góry nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego też tak ważne jest, aby przy wszelkich zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, w pierwszej kolejności lekarz zebrał wnikliwy wywiad i dopiero na tej podstawie wybierał wspólnie z pacjentką zabieg, który będzie dla niej w pełni bezpieczny – podsumowuje Krzysztof Jakubowski z ESTELL.
Monika Darnobyt
M: +48 797 397 972
[email protected]
▪ ▪ ▪
2601
23.10.2015
Wizyty u dentysty są koniecznością. Lepiej jest, jeśli odpowiednio wcześnie zapoznany dziecko z tym tematem, nie czekając na pojawienie się dolegliwości.
▪ ▪ ▪
3081
20.10.2014
Trudno ukrywać, że wizyta u ginekologa do najprzyjemniejszych nie należy. Mimo, że każda kolejna jest łatwiejsza od tej pierwszej, skrępowanie przed badaniem budzi się przy każdorazowym otwarciu...
▪ ▪ ▪
2242
14.04.2017
Wiosna coraz śmielej wkracza do Polski, a wraz z nią ciepłe dni i ochota na weekendowe wyjazdy z pociechami. Gdzie się wybrać, żeby odpocząć, poznać ciekawe miejsca i przede wszystkim dobrze się...
▪ ▪ ▪
2728
28.08.2015
Coraz więcej małych dzieci nosi okulary. Zdarza się, że już nawet niemowlaki dołączają do grona okularników. Można ich spotkać niemalże wszędzie – na spacerach, w żłobkach i w przedszkolach.
▪ ▪ ▪
2377
30.07.2016
Odstawianie dziecka od piersi powinno przebiegać stopniowo. Gdy około 6. miesiąca życia maluch zaczyna przyjmować pierwsze stałe pokarmy, powoli odzwyczajamy go od mleka matki. Zwykle proces odstawiania...
▪ ▪ ▪
2526
26.01.2015
Wybór dekoracji do pokoju dziecięcego powinien być przemyślany. Nie od dziś przecież wiadomo, że to, czym na co dzień otaczamy dziecko, wpływa na jego rozwój.