Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

902

Dodano: 22.09.2016

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Istnieje wiele teorii i technik na temat skutecznego uczenia się, które powinny być dopasowane do charakteru i osobowości każdego ucznia. Jak efektownie zdobywać wiedzę bez zagłębiania się w nie wszystkie?

Uczenie się to przyswajanie potrzebnych informacji, robienie notatek, zapamiętywanie, powtarzanie i ich wykorzystywanie. Teoretycznie miejscem służącemu kształceniu się, jest szkoła. Dziecko spędza w niej kilka godzin każdego dnia, ten czas powinien więc wystarczyć, by wiedza została przyswojona. W praktyce często jest to za mało i uczeń musi ponownie ćwiczyć materiał w domu.

Jak pomóc dziecku w nauce? Postaraj się, by wyrobiło sobie pewne nawyki związane ze szkolnymi obowiązkami. W domu możesz dopilnować jego zadań, ale nie jesteś w stanie kontrolować, czy bierze aktywny udział w lekcjach. Dlatego zachęcaj swoją pociechę do uważania podczas zajęć i powtarzaj, jakie to ważne.

W efektywnym uczeniu się wyróżnić można 4 etapy:

Bardzo często lekceważymy przygotowanie do zajęć. Wydaje się to niepotrzebne. Jest to jednak powielany błąd, ponieważ w nauce bardzo dużą rolę odgrywa prawo pamięci. To znaczy, że im częściej uczeń ma do czynienia z daną wiedzą, tym szybciej ją sobie przyswaja. Warto namawiać dziecko, by dzień przed lekcjami przeczytało następny temat. Ułatwi mu to zrozumienie danego zagadnienia i pozwoli na zadawanie nauczycielowi pytań w przypadku ewentualnych wątpliwości. Podczas zajęć w szkole w krótkim czasie przekazuje się sporo wiedzy i żacy nie zawsze zdążą zastanowić się, czy czegoś nie rozumieją, zanim nauczyciel przejdzie do następnego punktu.

Aktywne słuchanie wymaga ćwiczeń. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, dzięki której maluch może maksymalnie wykorzystać przekazywane informacje. Jest ogromna różnica pomiędzy słyszeniem, a słuchaniem. Słyszenie jest bierne, odbywa się w sposób automatyczny. Słuchanie natomiast wymaga podjęcia mentalnego wysiłku i aktywnego udziału w lekcji. Skupiając się na tym, co mówi nauczyciel, dziecko jest w stanie szybciej zapamiętać materiał. Warto zachęcać małego ucznia do wyrabiania sobie nawyku słuchania, ponieważ dzięki niemu, osiągnie lepsze rezultaty w nauce – również w przyszłości.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest tworzenie dobrych notatek. Powinny być skonstruowane w odpowiedni sposób, tak by podkreślić ważność niektórych informacji, związki między poszczególnymi zagadnieniami oraz kolejność, w jakiej zostały przedstawione. Pokaż dziecku, w jaki sposób zapisywać słowa nauczyciela. Sposobów konstruowania notatek jest mnóstwo, wybierzcie razem ten najkorzystniejszy dla Twojej pociechy. Możesz też kupić komplet kolorowych długopisów, które dodatkowo zachęcą małego ucznia do notowania.

Ostatnim etapem jest powtarzanie przyswajanych informacji. Wbrew pozorom, nie jest to kilkugodzinne siedzenie nad książkami. Jeżeli zostaną spełnione wszystkie powyższe punkty, wystarczą dwie-trzy krótkie powtórki, by utrwalić zdobyte informacje.

Wszystkie te działania spowodują, że Twoje dziecko zaoszczędzi sporo czasu i będzie mogło poświęcić go na zabawę. Namawiaj je więc, by nauczyło się… uczyć. Pokaż, jak konstruować notatki, zachęcaj do uważania na lekcjach, powtarzaj z nim przyswojony materiał i przypominaj o przygotowaniu do następnych zajęć. Po pewnym czasie nie będzie już potrzebowało Twojej pomocy, a nauka z pewnością będzie przychodziła mu dużo łatwiej.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Kolory zdrowia Marwit. Pomarańczowy to promienna cera! Kolory zdrowia Marwit. Pomarańczowy to promienna cera!

▪ ▪ ▪

760

23.07.2017

Zawarta w soku marchewkowym i marchewkowo-selerowym witamina A pomaga zachować zdrową skórę, a beta–karoten wpływa na poprawę jej kolorytu. Nie bez znaczenia jest również sam kolor.

Dziecięce zmysły Dziecięce zmysły

▪ ▪ ▪

1476

27.04.2015

Noworodek uczy się przez doświadczenia zmysłowe. Dbajcie o rozwój waszego maleństwa od samego początku. Dzieci potrafią zapamiętywać odczucia jeszcze z życia płodowego. Jednak nadmiar bodźców...

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach. Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

▪ ▪ ▪

1262

07.07.2016

Rodzice często sprzeciwiają się grupom mieszanym w przedszkolach. Chcą aby ich pociechy spędzały czas z równolatkami. Nie mniej jednak, dowiedziono, że dzieci młodsze szybciej się uczą podpatrując...

Po co wykonywać badania USG Po co wykonywać badania USG

▪ ▪ ▪

1310

31.07.2014

Jesteś w drugim trymestrze ciąży? Przypilnuj aby lekarz wykonał badania USG. Badania te są bardzo ważne, dostarczają odpowiednich informacji dla lekarza o Twoim maleństwie.

Dlaczego dzieci symulują dolegliwości zdrowotne? Dlaczego dzieci symulują dolegliwości zdrowotne?

▪ ▪ ▪

1184

14.04.2016

Każdy rodzic spotkał się z próbami wymigania się dziecka od szkoły lub przedszkola. Czasami motywacje maluchów do udawania chorób mają bardziej złożone podłoże, dlatego bywają sytuacje, w...

Koniec z nudą w samochodzie! Czym zająć  dziecko podczas podróży? Koniec z nudą w samochodzie! Czym zająć dziecko podczas podróży?

▪ ▪ ▪

1444

21.03.2016

Podróż z dzieckiem, czy to samochodem, pociągiem, autobusem lub samolotem, jest nie lada wyzwaniem zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Warto o tym pamiętać i odpowiednio wcześniej zaplanować...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.