Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2017

Dodano: 22.09.2016

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Istnieje wiele teorii i technik na temat skutecznego uczenia się, które powinny być dopasowane do charakteru i osobowości każdego ucznia. Jak efektownie zdobywać wiedzę bez zagłębiania się w nie wszystkie?

Uczenie się to przyswajanie potrzebnych informacji, robienie notatek, zapamiętywanie, powtarzanie i ich wykorzystywanie. Teoretycznie miejscem służącemu kształceniu się, jest szkoła. Dziecko spędza w niej kilka godzin każdego dnia, ten czas powinien więc wystarczyć, by wiedza została przyswojona. W praktyce często jest to za mało i uczeń musi ponownie ćwiczyć materiał w domu.

Jak pomóc dziecku w nauce? Postaraj się, by wyrobiło sobie pewne nawyki związane ze szkolnymi obowiązkami. W domu możesz dopilnować jego zadań, ale nie jesteś w stanie kontrolować, czy bierze aktywny udział w lekcjach. Dlatego zachęcaj swoją pociechę do uważania podczas zajęć i powtarzaj, jakie to ważne.

W efektywnym uczeniu się wyróżnić można 4 etapy:

Bardzo często lekceważymy przygotowanie do zajęć. Wydaje się to niepotrzebne. Jest to jednak powielany błąd, ponieważ w nauce bardzo dużą rolę odgrywa prawo pamięci. To znaczy, że im częściej uczeń ma do czynienia z daną wiedzą, tym szybciej ją sobie przyswaja. Warto namawiać dziecko, by dzień przed lekcjami przeczytało następny temat. Ułatwi mu to zrozumienie danego zagadnienia i pozwoli na zadawanie nauczycielowi pytań w przypadku ewentualnych wątpliwości. Podczas zajęć w szkole w krótkim czasie przekazuje się sporo wiedzy i żacy nie zawsze zdążą zastanowić się, czy czegoś nie rozumieją, zanim nauczyciel przejdzie do następnego punktu.

Aktywne słuchanie wymaga ćwiczeń. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, dzięki której maluch może maksymalnie wykorzystać przekazywane informacje. Jest ogromna różnica pomiędzy słyszeniem, a słuchaniem. Słyszenie jest bierne, odbywa się w sposób automatyczny. Słuchanie natomiast wymaga podjęcia mentalnego wysiłku i aktywnego udziału w lekcji. Skupiając się na tym, co mówi nauczyciel, dziecko jest w stanie szybciej zapamiętać materiał. Warto zachęcać małego ucznia do wyrabiania sobie nawyku słuchania, ponieważ dzięki niemu, osiągnie lepsze rezultaty w nauce – również w przyszłości.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest tworzenie dobrych notatek. Powinny być skonstruowane w odpowiedni sposób, tak by podkreślić ważność niektórych informacji, związki między poszczególnymi zagadnieniami oraz kolejność, w jakiej zostały przedstawione. Pokaż dziecku, w jaki sposób zapisywać słowa nauczyciela. Sposobów konstruowania notatek jest mnóstwo, wybierzcie razem ten najkorzystniejszy dla Twojej pociechy. Możesz też kupić komplet kolorowych długopisów, które dodatkowo zachęcą małego ucznia do notowania.

Ostatnim etapem jest powtarzanie przyswajanych informacji. Wbrew pozorom, nie jest to kilkugodzinne siedzenie nad książkami. Jeżeli zostaną spełnione wszystkie powyższe punkty, wystarczą dwie-trzy krótkie powtórki, by utrwalić zdobyte informacje.

Wszystkie te działania spowodują, że Twoje dziecko zaoszczędzi sporo czasu i będzie mogło poświęcić go na zabawę. Namawiaj je więc, by nauczyło się… uczyć. Pokaż, jak konstruować notatki, zachęcaj do uważania na lekcjach, powtarzaj z nim przyswojony materiał i przypominaj o przygotowaniu do następnych zajęć. Po pewnym czasie nie będzie już potrzebowało Twojej pomocy, a nauka z pewnością będzie przychodziła mu dużo łatwiej.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Nowe smoczki z linii CURAPROX Baby Nowe smoczki z linii CURAPROX Baby

▪ ▪ ▪

2255

15.05.2017

Na rynku wybór smoczków jest ogromny, dlatego przed pierwszym zakupem, rodzic może czuć się bardzo zagubiony. Smoczki różnią się kształtem, rozmiarem, kolorem i materiałem z jakiego są wykonane....

Świetlice szkolne, a rzeczywistość Świetlice szkolne, a rzeczywistość

▪ ▪ ▪

2662

24.11.2014

Chyba nie będzie końca dyskusji nad świetlicami szkolnymi. Teraz, gdy do klas pierwszych chodzi tak dużo uczniów, problem wydaje się narastać. Dlaczego? Głównie z przyczyn lokalowych, ograniczeń...

Pierwsze odruchy noworodka Pierwsze odruchy noworodka

▪ ▪ ▪

2656

07.07.2015

Odruchy u noworodka to wrodzone i automatyczne reakcje potrzebne dziecku po to, by przetrwać. Działanie to przebiega bez uświadomienia, ponieważ to nerwy pobudzają mięśnie przed powiadomieniem mózgu....

Świadoma mama - Łódź 28.01.2016 r. Świadoma mama - Łódź 28.01.2016 r.

▪ ▪ ▪

2679

15.01.2016

Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców z Łodzi i okolic!

Śniadanie dla mężczyzny – nie tylko w Jego Dniu Śniadanie dla mężczyzny – nie tylko w Jego Dniu

▪ ▪ ▪

4115

20.10.2014

Jak zaczynają dzień mężczyźni w Polsce? Na pewno nie od śniadania, które przed pracą spożywa tylko 48% panów! A to właśnie brak tego posiłku powoduje obniżenie sprawności umysłowej, utrudnia...

Slow food, czyli pysznie i bez pośpiechu Slow food, czyli pysznie i bez pośpiechu

▪ ▪ ▪

1892

08.09.2017

Dzisiejsze tempo życia ma odzwierciedlenie w wyborach przed którymi stajemy każdego dnia, także w decyzjach dotyczących odżywiania. Wybieramy produkty, które szybko zaspokajają nasz głód –...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.