Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2225

Dodano: 22.09.2016

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Istnieje wiele teorii i technik na temat skutecznego uczenia się, które powinny być dopasowane do charakteru i osobowości każdego ucznia. Jak efektownie zdobywać wiedzę bez zagłębiania się w nie wszystkie?

Uczenie się to przyswajanie potrzebnych informacji, robienie notatek, zapamiętywanie, powtarzanie i ich wykorzystywanie. Teoretycznie miejscem służącemu kształceniu się, jest szkoła. Dziecko spędza w niej kilka godzin każdego dnia, ten czas powinien więc wystarczyć, by wiedza została przyswojona. W praktyce często jest to za mało i uczeń musi ponownie ćwiczyć materiał w domu.

Jak pomóc dziecku w nauce? Postaraj się, by wyrobiło sobie pewne nawyki związane ze szkolnymi obowiązkami. W domu możesz dopilnować jego zadań, ale nie jesteś w stanie kontrolować, czy bierze aktywny udział w lekcjach. Dlatego zachęcaj swoją pociechę do uważania podczas zajęć i powtarzaj, jakie to ważne.

W efektywnym uczeniu się wyróżnić można 4 etapy:

Bardzo często lekceważymy przygotowanie do zajęć. Wydaje się to niepotrzebne. Jest to jednak powielany błąd, ponieważ w nauce bardzo dużą rolę odgrywa prawo pamięci. To znaczy, że im częściej uczeń ma do czynienia z daną wiedzą, tym szybciej ją sobie przyswaja. Warto namawiać dziecko, by dzień przed lekcjami przeczytało następny temat. Ułatwi mu to zrozumienie danego zagadnienia i pozwoli na zadawanie nauczycielowi pytań w przypadku ewentualnych wątpliwości. Podczas zajęć w szkole w krótkim czasie przekazuje się sporo wiedzy i żacy nie zawsze zdążą zastanowić się, czy czegoś nie rozumieją, zanim nauczyciel przejdzie do następnego punktu.

Aktywne słuchanie wymaga ćwiczeń. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, dzięki której maluch może maksymalnie wykorzystać przekazywane informacje. Jest ogromna różnica pomiędzy słyszeniem, a słuchaniem. Słyszenie jest bierne, odbywa się w sposób automatyczny. Słuchanie natomiast wymaga podjęcia mentalnego wysiłku i aktywnego udziału w lekcji. Skupiając się na tym, co mówi nauczyciel, dziecko jest w stanie szybciej zapamiętać materiał. Warto zachęcać małego ucznia do wyrabiania sobie nawyku słuchania, ponieważ dzięki niemu, osiągnie lepsze rezultaty w nauce – również w przyszłości.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest tworzenie dobrych notatek. Powinny być skonstruowane w odpowiedni sposób, tak by podkreślić ważność niektórych informacji, związki między poszczególnymi zagadnieniami oraz kolejność, w jakiej zostały przedstawione. Pokaż dziecku, w jaki sposób zapisywać słowa nauczyciela. Sposobów konstruowania notatek jest mnóstwo, wybierzcie razem ten najkorzystniejszy dla Twojej pociechy. Możesz też kupić komplet kolorowych długopisów, które dodatkowo zachęcą małego ucznia do notowania.

Ostatnim etapem jest powtarzanie przyswajanych informacji. Wbrew pozorom, nie jest to kilkugodzinne siedzenie nad książkami. Jeżeli zostaną spełnione wszystkie powyższe punkty, wystarczą dwie-trzy krótkie powtórki, by utrwalić zdobyte informacje.

Wszystkie te działania spowodują, że Twoje dziecko zaoszczędzi sporo czasu i będzie mogło poświęcić go na zabawę. Namawiaj je więc, by nauczyło się… uczyć. Pokaż, jak konstruować notatki, zachęcaj do uważania na lekcjach, powtarzaj z nim przyswojony materiał i przypominaj o przygotowaniu do następnych zajęć. Po pewnym czasie nie będzie już potrzebowało Twojej pomocy, a nauka z pewnością będzie przychodziła mu dużo łatwiej.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Uczymy dziecko spania we własnym łóżku Uczymy dziecko spania we własnym łóżku

▪ ▪ ▪

2645

15.04.2015

Przychodzi taki moment w życiu rodziców, że mówią: „dość”, chcąc spać w nocy bez malucha u boku. Na początku bliskość maleńkiego ciałka jest nawet przyjemna i wygodna, zwłaszcza gdy...

Nauka poprzez zabawę, czyli zabawki edukacyjne Nauka poprzez zabawę, czyli zabawki edukacyjne

▪ ▪ ▪

2837

06.10.2015

Pilny uczeń przynoszący do domu piątki i czwórki to duża radość dla każdego rodzica. Zdarza się jednak, że pierwszak niechętnie ćwiczy umiejętność pisania, czytania czy liczenia. Na szczęście...

Pierś jędrna i krzepka jak kalarepka Pierś jędrna i krzepka jak kalarepka

▪ ▪ ▪

2031

19.07.2017

Serwując potrawy na rodzinny stół chcemy, aby były one w pełni naturalne, odżywcze i oczywiście smaczne. Doskonałym pomysłem na wspólny posiłek będzie więc połączenie zdrowych, sezonowych...

Wasze kreatywne dziecko Wasze kreatywne dziecko

▪ ▪ ▪

2665

19.01.2015

Wasze dziecko z natury jest bardzo twórcze i kreatywne. Lecz w procesie wychowywania może napotkać przeszkody, które mogą niszczyć jego potencjał.

Radzę sobie z problemami żyletką… Radzę sobie z problemami żyletką…

▪ ▪ ▪

3633

24.05.2015

Coraz więcej nastolatków się okalecza. Żyletki, cyrkle, noże, wszelkie ostre przedmioty zamiast sprawiać im ból dają ulgę. Krzywdzenie siebie, obserwowanie całego procesu i płynącej krwi jest...

Baby – shower, czyli mamy bal Baby – shower, czyli mamy bal

▪ ▪ ▪

3026

09.03.2016

Przyszła mama na swój bal. Baby – shower, bo o nim mowa, to czas radości, prezentów, zabawy. Aby baby – shower mogło się udać, potrzebny jest plan działania. Ta impreza rządzi się swoimi...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.