Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

832

Dodano: 22.09.2016

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Istnieje wiele teorii i technik na temat skutecznego uczenia się, które powinny być dopasowane do charakteru i osobowości każdego ucznia. Jak efektownie zdobywać wiedzę bez zagłębiania się w nie wszystkie?

Uczenie się to przyswajanie potrzebnych informacji, robienie notatek, zapamiętywanie, powtarzanie i ich wykorzystywanie. Teoretycznie miejscem służącemu kształceniu się, jest szkoła. Dziecko spędza w niej kilka godzin każdego dnia, ten czas powinien więc wystarczyć, by wiedza została przyswojona. W praktyce często jest to za mało i uczeń musi ponownie ćwiczyć materiał w domu.

Jak pomóc dziecku w nauce? Postaraj się, by wyrobiło sobie pewne nawyki związane ze szkolnymi obowiązkami. W domu możesz dopilnować jego zadań, ale nie jesteś w stanie kontrolować, czy bierze aktywny udział w lekcjach. Dlatego zachęcaj swoją pociechę do uważania podczas zajęć i powtarzaj, jakie to ważne.

W efektywnym uczeniu się wyróżnić można 4 etapy:

Bardzo często lekceważymy przygotowanie do zajęć. Wydaje się to niepotrzebne. Jest to jednak powielany błąd, ponieważ w nauce bardzo dużą rolę odgrywa prawo pamięci. To znaczy, że im częściej uczeń ma do czynienia z daną wiedzą, tym szybciej ją sobie przyswaja. Warto namawiać dziecko, by dzień przed lekcjami przeczytało następny temat. Ułatwi mu to zrozumienie danego zagadnienia i pozwoli na zadawanie nauczycielowi pytań w przypadku ewentualnych wątpliwości. Podczas zajęć w szkole w krótkim czasie przekazuje się sporo wiedzy i żacy nie zawsze zdążą zastanowić się, czy czegoś nie rozumieją, zanim nauczyciel przejdzie do następnego punktu.

Aktywne słuchanie wymaga ćwiczeń. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, dzięki której maluch może maksymalnie wykorzystać przekazywane informacje. Jest ogromna różnica pomiędzy słyszeniem, a słuchaniem. Słyszenie jest bierne, odbywa się w sposób automatyczny. Słuchanie natomiast wymaga podjęcia mentalnego wysiłku i aktywnego udziału w lekcji. Skupiając się na tym, co mówi nauczyciel, dziecko jest w stanie szybciej zapamiętać materiał. Warto zachęcać małego ucznia do wyrabiania sobie nawyku słuchania, ponieważ dzięki niemu, osiągnie lepsze rezultaty w nauce – również w przyszłości.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest tworzenie dobrych notatek. Powinny być skonstruowane w odpowiedni sposób, tak by podkreślić ważność niektórych informacji, związki między poszczególnymi zagadnieniami oraz kolejność, w jakiej zostały przedstawione. Pokaż dziecku, w jaki sposób zapisywać słowa nauczyciela. Sposobów konstruowania notatek jest mnóstwo, wybierzcie razem ten najkorzystniejszy dla Twojej pociechy. Możesz też kupić komplet kolorowych długopisów, które dodatkowo zachęcą małego ucznia do notowania.

Ostatnim etapem jest powtarzanie przyswajanych informacji. Wbrew pozorom, nie jest to kilkugodzinne siedzenie nad książkami. Jeżeli zostaną spełnione wszystkie powyższe punkty, wystarczą dwie-trzy krótkie powtórki, by utrwalić zdobyte informacje.

Wszystkie te działania spowodują, że Twoje dziecko zaoszczędzi sporo czasu i będzie mogło poświęcić go na zabawę. Namawiaj je więc, by nauczyło się… uczyć. Pokaż, jak konstruować notatki, zachęcaj do uważania na lekcjach, powtarzaj z nim przyswojony materiał i przypominaj o przygotowaniu do następnych zajęć. Po pewnym czasie nie będzie już potrzebowało Twojej pomocy, a nauka z pewnością będzie przychodziła mu dużo łatwiej.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Badanie USG w ciąży - moment, który pamięta się na zawsze Badanie USG w ciąży - moment, który pamięta się na zawsze

▪ ▪ ▪

864

26.12.2016

Badanie USG w ciąży to zawsze szczególny i wyjątkowy moment dla przyszłych rodziców. To, na którym po raz pierwszy można zobaczyć swoje maleństwo, jest niezapomnianą chwilą. Wtedy rodzice uświadamiają...

Nie bo nie - siła argumentacji Nie bo nie - siła argumentacji

▪ ▪ ▪

1915

29.07.2015

Dzieci pragną zrozumieć otaczający je świat, w czym cały czas pomagają rodzice. Jednak czasem dochodzi do małych rodzinnych konfliktów. Warto wtedy używać racjonalnych argumentów i nie dać...

Kulinarna egzotyka na dobry początek dnia! Kulinarna egzotyka na dobry początek dnia!

▪ ▪ ▪

1201

26.08.2015

Zainteresowanie kuchnią Dalekiego Wschodu rośnie z roku na rok. Chętnie odkrywamy zupełnie nowe składniki i smaki. Odważniej sięgamy po nieznane produkty z krajów Orientu. Tamagoyaki, czyli japoński...

Jak przeciwdziałać wadom postawy u dzieci? Jak przeciwdziałać wadom postawy u dzieci?

▪ ▪ ▪

467

20.08.2018

Zbyt ciężki tornister, garbienie się podczas odrabiania lekcji, za mało ruchu na co dzień – to tylko niektóre z przyczyn wad postawy u dzieci. O tym, jak do nich nie dopuścić i co zrobić, aby...

Baby-shower jaki wybrać prezent? Baby-shower jaki wybrać prezent?

▪ ▪ ▪

1310

17.02.2015

Baby- shower bez prezentu? Niemożliwe! Podarunki dla przyszłej mamy są nie tylko przyjemną, ale zwyczajnie i ważną częścią imprezy. Najlepiej sprawdzą się te, które są i funkcjonalne, i estetyczne....

Ćwiczenia koncentracji Ćwiczenia koncentracji

▪ ▪ ▪

1448

24.09.2014

Umiejętność koncentrowania uwagi jest bardzo cenna. Gdy dziecko potrafi skoncentrować się, nie rozprasza się zbyt szybko, tym szybciej i wydajniej przebiega nauka. Skupianie uwagi można ćwiczyć,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.