Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1164

Dodano: 22.09.2016

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Istnieje wiele teorii i technik na temat skutecznego uczenia się, które powinny być dopasowane do charakteru i osobowości każdego ucznia. Jak efektownie zdobywać wiedzę bez zagłębiania się w nie wszystkie?

Uczenie się to przyswajanie potrzebnych informacji, robienie notatek, zapamiętywanie, powtarzanie i ich wykorzystywanie. Teoretycznie miejscem służącemu kształceniu się, jest szkoła. Dziecko spędza w niej kilka godzin każdego dnia, ten czas powinien więc wystarczyć, by wiedza została przyswojona. W praktyce często jest to za mało i uczeń musi ponownie ćwiczyć materiał w domu.

Jak pomóc dziecku w nauce? Postaraj się, by wyrobiło sobie pewne nawyki związane ze szkolnymi obowiązkami. W domu możesz dopilnować jego zadań, ale nie jesteś w stanie kontrolować, czy bierze aktywny udział w lekcjach. Dlatego zachęcaj swoją pociechę do uważania podczas zajęć i powtarzaj, jakie to ważne.

W efektywnym uczeniu się wyróżnić można 4 etapy:

Bardzo często lekceważymy przygotowanie do zajęć. Wydaje się to niepotrzebne. Jest to jednak powielany błąd, ponieważ w nauce bardzo dużą rolę odgrywa prawo pamięci. To znaczy, że im częściej uczeń ma do czynienia z daną wiedzą, tym szybciej ją sobie przyswaja. Warto namawiać dziecko, by dzień przed lekcjami przeczytało następny temat. Ułatwi mu to zrozumienie danego zagadnienia i pozwoli na zadawanie nauczycielowi pytań w przypadku ewentualnych wątpliwości. Podczas zajęć w szkole w krótkim czasie przekazuje się sporo wiedzy i żacy nie zawsze zdążą zastanowić się, czy czegoś nie rozumieją, zanim nauczyciel przejdzie do następnego punktu.

Aktywne słuchanie wymaga ćwiczeń. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, dzięki której maluch może maksymalnie wykorzystać przekazywane informacje. Jest ogromna różnica pomiędzy słyszeniem, a słuchaniem. Słyszenie jest bierne, odbywa się w sposób automatyczny. Słuchanie natomiast wymaga podjęcia mentalnego wysiłku i aktywnego udziału w lekcji. Skupiając się na tym, co mówi nauczyciel, dziecko jest w stanie szybciej zapamiętać materiał. Warto zachęcać małego ucznia do wyrabiania sobie nawyku słuchania, ponieważ dzięki niemu, osiągnie lepsze rezultaty w nauce – również w przyszłości.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest tworzenie dobrych notatek. Powinny być skonstruowane w odpowiedni sposób, tak by podkreślić ważność niektórych informacji, związki między poszczególnymi zagadnieniami oraz kolejność, w jakiej zostały przedstawione. Pokaż dziecku, w jaki sposób zapisywać słowa nauczyciela. Sposobów konstruowania notatek jest mnóstwo, wybierzcie razem ten najkorzystniejszy dla Twojej pociechy. Możesz też kupić komplet kolorowych długopisów, które dodatkowo zachęcą małego ucznia do notowania.

Ostatnim etapem jest powtarzanie przyswajanych informacji. Wbrew pozorom, nie jest to kilkugodzinne siedzenie nad książkami. Jeżeli zostaną spełnione wszystkie powyższe punkty, wystarczą dwie-trzy krótkie powtórki, by utrwalić zdobyte informacje.

Wszystkie te działania spowodują, że Twoje dziecko zaoszczędzi sporo czasu i będzie mogło poświęcić go na zabawę. Namawiaj je więc, by nauczyło się… uczyć. Pokaż, jak konstruować notatki, zachęcaj do uważania na lekcjach, powtarzaj z nim przyswojony materiał i przypominaj o przygotowaniu do następnych zajęć. Po pewnym czasie nie będzie już potrzebowało Twojej pomocy, a nauka z pewnością będzie przychodziła mu dużo łatwiej.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Małe anorektyczki Małe anorektyczki

▪ ▪ ▪

1962

09.02.2015

Anoreksja nie dotyka już tylko nastolatek czy młodych kobiet, marzących o idealnej sylwetce. Narażone są nawet dzieci! No ale jak? Czy typowy „niejadek” nie ma ochoty na jedzenie, czy raczej podłoże...

Gdy dziecko pyskuje? Gdy dziecko pyskuje?

▪ ▪ ▪

2512

23.10.2014

Co robić, gdy dziecko pyskuje i nie przejmuje się napomnieniami innych? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy nie wiedzą jak sobie poradzić z dojrzewaniem dziecka. Problemy wychowawcze z...

Kiedy nie tak łatwo zostać tatą Kiedy nie tak łatwo zostać tatą

▪ ▪ ▪

991

13.09.2018

Już kilka miesięcy staracie się o dziecko, ale test ciążowy nadal nie pokazuje upragnionego wyniku? Byliście już u kilku lekarzy, a efektów wciąż nie widać? Może czas udać się do innego specjalisty...

Wpływ diety dziecka na rozwój zgryzu Wpływ diety dziecka na rozwój zgryzu

▪ ▪ ▪

1244

24.06.2016

Okazuje się, że zła dieta może mieć niekorzystny wpływ nie tylko na stan zdrowia zębów dziecka, ale również na rozwój jego zgryzu. Według doktor Kamili Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny...

Terapie wspomagające rozwój dziecka Terapie wspomagające rozwój dziecka

▪ ▪ ▪

2107

09.10.2014

Rozwój dziecka może być wspomagany przez różnego rodzaju terapie, między innymi arteterapię, socjoterapię, dogoterapię czy hipoterapię. Mają one na celu korekcję (korygowanie, poprawianie)...

Depresja u dzieci i nastolatków Depresja u dzieci i nastolatków

▪ ▪ ▪

1702

11.07.2015

Depresja nie kojarz nam się z zagrożeniem obejmującym dzieci i młodzież. Jednak pomimo często widoku uśmiechniętych buzi na depresje choruje coraz więcej nastolatków. Nieleczona może mieć tragiczne...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.