Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2148

Dodano: 19.01.2015

Wasze kreatywne dziecko

Wasze kreatywne dziecko

Wasze dziecko z natury jest bardzo twórcze i kreatywne. Lecz w procesie wychowywania może napotkać przeszkody, które mogą niszczyć jego potencjał.

Starajcie się więc unikać postaw, które zabijają kreatywność:

Nadzór - sprawianie, że dziecko czuje się stale obserwowane ogranicza jego możliwość eksperymentowania i podejmowania ryzyka.

Ocena – ciągłe zwracanie uwagi na to jak dziecko sobie radzi pozbawia je radości z małych osiągnięć

Nagrody – zbyt częste i nieprzemyślane pozbawiają dziecko wewnętrznej przyjemności podejmowania się kreatywnych działań.

Rywalizacja - stawianie dzieci w sytuacjach gdzie tylko jedno z nich może wygrać neguje indywidualną ocenę postępu.

Restrykcyjne wybory - dyktowanie dzieciom, w które aktywności powinno się angażować, a które pominąć niszczy chęć eksperymentowania prowadzącego do konstruktywnych odkryć.

Nacisk - nadmierne oczekiwania co do osiągnięć dziecka często kończą się jego awersją do danej czynności.

Porównywanie - kiedy wciąż przyrównujemy dziecko do jego rodzeństwa lub rówieśników, komunikując w czym niedomaga, albo w czym jest gorsze okazujemy brak szacunku dla jego indywidualności oraz robimy zamach na jego poczucie wartości i obniżamy jego pewność siebie.

Nieodpowiednia krytyka – niech krytyka wystosowana do dziecka będzie konstruktywna, wskazująca co można poprawić, ale nie negująca pomysłu dziecka i nie gasząca jego entuzjazmu z wykonanego zadania. Czasem lepiej nawet nie zauważyć błędu, aby nie zachwiać poczuciem własnej wartości dziecka.

1 2
Zobacz także:
Wady zgryzu Wady zgryzu

▪ ▪ ▪

2997

31.08.2015

Próchnica, krzywe zęby, problemy z higieną jamy ustnej to tylko niektóre problemy, które są zmorą rodziców. Maluchy nie chcą myć zębów, a ssanie kciuka staje się uciążliwe. To dobry czas...

Wakacje z niemowlęciem: jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem za granicę? Wakacje z niemowlęciem: jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem za granicę?

▪ ▪ ▪

1257

02.05.2018

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To dobry czas, żeby zacząć planować, gdzie i kiedy wybrać się na letni odpoczynek. Przygotowywanie i organizacja takiego wyjazdu, to jedna z przyjemniejszych...

Dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych Dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych

▪ ▪ ▪

2043

25.08.2015

Nie wszystkie dzieci mają możliwość wzrastania i wychowywania w domach rodzinnych. W przypadku rodzin patologicznych może nawet lepiej… Szacuje się, że ponad 90 tys. dzieci żyje poza swoją rodziną...

Tantum Verde – gardłowe pogotowie Tantum Verde – gardłowe pogotowie

▪ ▪ ▪

2450

17.10.2014

Czy wiesz, że gardło codziennie toczy walkę odpierając ataki bakterii, wirusów i grzybów? Dzięki temu chroni organizm przed infekcjami. Jednak przez wyziębienie, wahania pogodowe lub stres, gardło...

Baśnie ponadczasowe Baśnie ponadczasowe

▪ ▪ ▪

2654

13.06.2015

O tym, że warto czytać nie trzeba nikogo przekonywać. Samo wąchanie książek nie wystarczy, czasem trzeba jeszcze nieco wytężyć umysł.

Cykl ZDROWIE: Jak walczyć z bólem gardła? Cykl ZDROWIE: Jak walczyć z bólem gardła?

▪ ▪ ▪

1663

16.01.2017

Bolesne pieczenie lub swędzenie gardła u dzieci najczęściej towarzyszy stanom zapalnym wywołanym przez wirusy lub bakterie. Dziecko cierpiące z powodu bólu odczuwalnego w początkowych odcinkach...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.