Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2335

Dodano: 21.06.2018

Gołębie bardziej niebezpieczne niż kleszcze. Dlaczego nie wolno dokarmiać ich latem?

Gołębie bardziej niebezpieczne niż kleszcze. Dlaczego nie wolno dokarmiać ich latem?

21 czerwca to dzień przesilenia letniego, czyli pierwszy dzień kalendarzowego lata. Długie dni, ciepło i ładna, letnia aura skłaniają do rodzinnych spacerów, podczas których jedną z popularniejszych atrakcji jest dokarmianie ptaków. Wielu ludzi uważa, że w ten sposób pomaga zwierzętom. Prawda jest jednak taka, że takie dokarmianie nie tylko im szkodzi, ale też niesie ze sobą poważne, negatywne następstwa dla ludzi.

Gołębie są zwierzętami, które bardzo dobrze przystosowały się do życia w mieście. Najlepszym tego potwierdzeniem jest ich wysoka populacja w polskich metropoliach. Wpływa na to szereg czynników – przede wszystkim łatwość w dostępie do pożywienia, mnogość miejsc do gniazdowania i brak naturalnych drapieżników. Jednak mieszkańcy polskich miast odczuwają na własnej skórze negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy.

Miasta toną w gołębich odchodach

Jednym z największym problemem związanym z gołębiami jest fakt, że ich obecność trwale manifestowana jest przez odchody, które po sobie zostawiają. Z powodu dużej liczby ptaków cierpią m.in. kierowcy. Ptasie fekalia bardzo szybko niszczą bowiem ochronną powłokę lakieru samochodowego i przyspieszają proces korozji. – Gołębie załatwiają się tam gdzie akurat przebywają, dlatego miejsca ich bytowania niekiedy wręcz toną w ekskrementach. Szczególnie zagrożone są budynki miejskie, ponieważ ptasie odchody niszczą fasady i doprowadzają do błyskawicznego rdzewienia metalowych elementów konstrukcji, tj. parapetów – mówi Paweł Ćwierzyński z firmy BirdSystem, firmy zajmującej się profesjonalnym zabezpieczeniem domów przed ptakami. Na niebezpieczeństwo narażone są w tym wypadku polskie zabytki, ponieważ znaczna część z nich wykonana jest z materiałów takich jak piaskowiec, które są szczególnie podatne na działanie związków amoniaku zawartych w gołębich odchodach.

Nie wolno też zapominać, że duża liczebność gołębi jest niebezpieczna także dla samych ludzi. – Gołębie są bardziej szkodliwe niż kleszcze. Ich odchody to wylęgarnia wirusów, grzybów i bakterii, w tym m.in. salmonelli. Na gołębiach bytują też pasożyty jak ptaszyńce czy obrzeżki które same w sobie są niebezpieczne dla zdrowia, a ponadto kontakt z nimi może skutkować zarażeniem się boreliozą – przestrzega ekspert BirdSystem. Chorobami przenoszonymi przez gołębie i ich pasożyty szczególnie łatwo zarazić się mogą osoby z obniżoną odpornością, w tym dzieci i seniorzy.

Czy dokarmianie gołębi jest w ogóle konieczne?

Mieszkańcy miast dokarmiają gołębie z różnych powodów. Część z nich robi to, ponieważ jest to dla nich rozrywka, jednak wiele osób uważa, że w ten sposób pomaga tym ptakom przeżyć. Jest to błąd, ponieważ w okresie letnim gołębie mają aż nadto pokarmu. – Pomimo dostępności pokarmu, gołębie chętnie korzystają z dobroci ludzi, ponieważ jak każde zwierzęta wybierają najłatwiejszą drogę, by zdobyć pożywienie. Przez to, że mieszkańcy miast chcą pomóc tym ptakom, bądź też uważają to za dobrą zabawę, populacja gołębi rośnie lawinowo. Na takiej dysproporcji cierpi miejski ekosystem a także same ptaki, które rozleniwione, tracą naturalny instynkt przetrwania ¬– komentuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem. W wielu gminach trwają więc spory o to, czy dokarmianie gołębi jest legalne. Część radnych apeluje o to, by osobom rzucającym ziarno mandaty wystawiała straż miejska. W Łodzi, jednym z największych miast w Polsce, w latach 2009-2012 obowiązywał nawet przepis, według którego ptaki dokarmiać można było tylko w miejscach do tego wyznaczonych. – Chociaż nie ma prawa jednoznacznie regulującego dokarmianie ptaków, osoby, którym zależy na dobru tych zwierząt, absolutnie nie powinny podrzucać im pożywienia latem. Można to robić zimą, kiedy faktycznie pokarmu jest mniej, ale nawet wtedy nie należy rozsypywać ziarna na chodniku, ale rozejrzeć się za specjalnie do tego celu przygotowanym karmnikiem – dodaje ekspert BirdSystem.

Dokarmiając gołębie latem mieszkańcy miast sami ściągają na siebie przykre konsekwencje. Jedynym sposobem na skuteczne poradzenie sobie z tym problemem wydaje się być edukacja obywateli. Dobrym przykładem skuteczności takich działań jest przeprowadzona co roku w Białymstoku akcja „Czysty Białystok”, podczas której zwraca się uwagę mieszkańców na zachowanie porządku i czystości w przestrzeni miejskiej, a w szczególności – na sprzątanie po psach i niedokarmianie gołębi. Dzięki swoim wysiłkom miasto to zostało niedawno uznane przez Eurostat za piąte najczystsze w Europie.

BirdSystem - to marka firmy INWEN, która od roku 2000 z sukcesem oferuje rozwiązania pozwalające na skuteczne zabezpieczenie obiektów przed niepożądaną obecnością ptaków. BirdSystem to jedyny w Polsce producent profesjonalnych modułów mechanicznych z końcówkami zabezpieczającymi ptaki przed zranieniem. Więcej o BirdSystem na stronie http://www.birdsystem.pl.

Zobacz także:
Zabawki dla dziecka – jak mądrze je wybierać? Zabawki dla dziecka – jak mądrze je wybierać?

▪ ▪ ▪

2717

28.05.2015

Współcześni rodzice poszukując idealnego prezentu dla swojej pociechy, wybierają spośród interaktywnych i edukacyjnych gier. Klasyczne klocki, piłka, puzzle wydają się być staroświeckim przeżytkiem,...

Jak rozpoznać dni płodne Jak rozpoznać dni płodne

▪ ▪ ▪

6062

12.06.2014

Dni płodne u Kobiety to wielka nadzieja na zostanie mamą. To wtedy właśnie jest największa szansa aby zajść w ciąże. Ale kiedy te dni są? Czy można łatwo to określić? Ile trwają te dni?

Dzieci molestowane seksualnie Dzieci molestowane seksualnie

▪ ▪ ▪

3336

25.11.2014

Molestowanie seksualne jest niewyobrażalną krzywdą wyrządzaną dziecku. Wykorzystuje się jego słabość, zależność, nieraz zaufanie w najbardziej przerażający sposób. Dobrze, że coraz więcej...

Pościel do Przedszkola: Jak Wybrać Najlepszą dla Twojego Dziecka? Pościel do Przedszkola: Jak Wybrać Najlepszą dla Twojego Dziecka?

▪ ▪ ▪

1635

16.07.2024

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważny jest dobry sen dla Twojego malucha? Szczególnie w przedszkolu, gdzie dzieci spędzają sporo czasu?

Konferecja Świetlikowo.pl Konferecja Świetlikowo.pl

▪ ▪ ▪

2738

30.09.2015

Niemal 100 uczestników wzięło udział w konferencji „Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem wspomagającym rozwój widzenia”, która odbyła się w Katowickim Oku Miasta 24 września 2015 roku....

Pierwszy dzwonek za pasem. Zaplanuj urozmaicone drugie śniadania Pierwszy dzwonek za pasem. Zaplanuj urozmaicone drugie śniadania

▪ ▪ ▪

2167

29.08.2017

Drugie śniadanie ma znaczący wpływ na zdrowie i energię naszego dziecka, jak również na jego wyniki w nauce. Zbilansowany, a przy tym też smaczny posiłek sprawi, że ograniczymy u naszej pociechy...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.