Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3710

Dodano: 31.03.2017

Schorzenia układu moczowo-płciowego u kobiet w ciąży

Schorzenia układu moczowo-płciowego u kobiet w ciąży

Nietrzymanie moczu, ból po urazie w okolicach podbrzusza, pieczenie lub swędzenie cewki moczowej, ból w dolnej części pleców, obrzęk nóg, uczucie parcia na pęcherz – to tylko niektóre z objawów, które powinny być sygnałem, że najwyższa pora udać się z wizytą do urologa. Jeżeli borykasz się z choć jedną z wymienionych dolegliwości – nie zwlekaj i już dziś skonsultuj się ze specjalistą.

Zakażenie układu moczowego spowodowane jest obecnością drobnoustrojów – najczęściej bakterii – w drogach moczowych. W niektórych przypadkach infekcje przebiegają bez żadnych objawów, a przyszła mama nie zdaje sobie sprawy z istniejącego zagrożenia. Innymi słowy jest to rodzaj nosicielstwa bakterii w cewce moczowej i pęcherzu. Lekarze szacują, że bezobjawowy bakteriomocz występuje u blisko 5-10% kobiet, które nie uskarżają się na żadne dolegliwości. Ryzyko zakażenia potęgują zmiany zachodzące w układzie moczowym pod wpływem hormonów ciążowych, dlatego też stany zapalne nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej należą do najpowszechniejszych infekcji bakteryjnych u kobiet oczekujących dziecka. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Urologicznego wskazują, że ten problem dotyczy co dziesiątej ciężarnej.

Infekcje układu moczowego znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Dzieje się tak z powodu kobiecej budowy anatomicznej – krótkiej cewki moczowej oraz niewielkiej odległości pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej. Oprócz tego przed rozwiązaniem występuje szereg dodatkowych czynników sprzyjających występowaniu zakażeń układu moczowego. U ciężarnej kobiety powiększająca się macica uciska moczowody, co utrudnia odpływ moczu z nerek – objawia się to poszerzeniem miedniczki nerkowej i kielichów, co widocznie jest podczas badania USG już od dziesiątego tygodnia ciąży. Ponadto w moczu niektórych z przyszłych mam obecna jest glukoza, nawet jeśli nie choruje ona na cukrzycę. Taki stan jedynie sprzyja namnażaniu się bakterii w drogach moczowych.

Jeżeli u przyszłej mamy wystąpią jakiekolwiek objawy zakażenia układu moczowego lub chociażby jego podejrzenie – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym, ginekologiem prowadzącym ciążę lub specjalistą oferującym pomoc doraźną, przyjmującym pacjentki w ambulatorium pogotowia ratunkowego lub na izbie przyjęć szpitala. Leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego zajmuje się też urolog. Ostrów Wielkopolski mieści gabinet, w którym diagnozowane są panie podejrzewające u siebie bakteriomocz. Specjaliści z dziedziny urologii zalecą wykonanie badań bezpiecznych dla kobiet w ciąży i nie wpływających negatywnie na jej przebieg.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl

Zobacz także:
Sprytne akcesoria Skip Hop dla każdej mamy Sprytne akcesoria Skip Hop dla każdej mamy

▪ ▪ ▪

2211

06.04.2016

Bycie mamą to nie lada wyzwanie. Jak mu sprostać? Poznaj akcesoria, które skutecznie ułatwią sprawowanie opieki nad ukochanym maluchem.

Mądre zakupy dla kilkulatka Mądre zakupy dla kilkulatka

▪ ▪ ▪

2939

23.05.2015

Szeroka oferta produktów dla dzieci potrafi przyprawić o zawrót głowy. Na każdym etapie życia malucha, rodzic staje przed trudnym wyborem – co kupić kilkulatkowi, by wybrać najlepszy produkt...

Dyscyplina czy bezstresowe wychowanie Dyscyplina czy bezstresowe wychowanie

▪ ▪ ▪

2479

04.06.2015

Co zrobić aby dziecko było grzeczne? Rodzice od lat zachodzą w głowę. Złoty środek nie istnieje, gdyż każdy ma własną metodę. Szczęśliwe dzieci to szczęśliwi rodzice.

Cykl EDUKACJA: Książki dla drugoklasisty i trzecioklasisty – za które zapłaci rodzic? Cykl EDUKACJA: Książki dla drugoklasisty i trzecioklasisty – za które zapłaci rodzic?

▪ ▪ ▪

2668

21.09.2015

Podobnie jak uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, drugoklasiści otrzymają podręczniki i ćwiczenia opłacone z budżetu państwa. Rodzice trzecioklasistów będą już musieli zapłacić za...

Kosmetyk do higieny intymnej - wróg czy przyjaciel? Kosmetyk do higieny intymnej - wróg czy przyjaciel?

▪ ▪ ▪

2494

20.10.2014

Na początek moczymy w gorącej wodzie z płynem o zapachu mijającego lata i garścią mydlanych płatków. Na koniec przysypujemy pudrem, utrwalamy pachnącym sprayem i zabezpieczamy wkładką, czyli...

Jak chronić dziecko przed przeziębieniem, gdy infekcja dopadła jego rodzeństwo? Jak chronić dziecko przed przeziębieniem, gdy infekcja dopadła jego rodzeństwo?

▪ ▪ ▪

2249

02.01.2016

Ochrona pociechy przed wirusami jest niezwykle trudna zwłaszcza wtedy, gdy dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola lub szkoły i ma codzienny kontakt z przeziębionymi rówieśnikami. Uchronienie...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.