Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2102

Dodano: 24.09.2014

Ćwiczenia koncentracji

Ćwiczenia koncentracji

Umiejętność koncentrowania uwagi jest bardzo cenna. Gdy dziecko potrafi skoncentrować się, nie rozprasza się zbyt szybko, tym szybciej i wydajniej przebiega nauka. Skupianie uwagi można ćwiczyć, co polecane jest uczniom z trudnościami w nauce, a także tym, którzy niepowodzeń nie przejawiają.

Umiejętność koncentrowania uwagi jest bardzo cenna. Gdy dziecko potrafi skoncentrować się, nie rozprasza się zbyt szybko, tym szybciej i wydajniej przebiega nauka. Skupianie uwagi można ćwiczyć, co polecane jest uczniom z trudnościami w nauce, a także tym, którzy niepowodzeń nie przejawiają.

Musimy jednak pamiętać, żeby nie oczekiwać od dziecka zbyt długiego okresu skupiania uwagi. Dla przedszkolaka 5 minut jest już sukcesem, w szkole natomiast czas koncentracji musi być dłuższy. Dzieci w wieku szkolnym mogą ćwiczyć, a tym samym wydłużać czas skupiania uwagi. Służą temu niektóre ćwiczenia:

- leniwa ósemka – element zaczerpnięty z kinezjologii edukacyjnej. Dziecko przyjmuje postawę siedzącą bądź stojącą. Wyciąga przed siebie wyprostowaną w łokciu rękę, z uniesionym do góry kciukiem. Dziecko ma za zadanie wyobrazić sobie, że widzi przewróconą ósemkę (dla dorosłych wersja ze znakiem nieskończoności). Wyciągniętą przed siebie ręką, patrząc na wyprostowany kciuk, należy płynnym ruchem obrysowywać ósemkę. Musimy zwrócić uwagę, żeby za ruchem kciuka podążał tylko wzrok dziecka, nie głowa. Wykonujemy kilka powtórzeń jedną ręką, następnie drugą, a na końcu obiema, złączonymi rękami. Ćwiczenie można wykonywać również na kartce papieru lub na tablicy. Wraz z praktyką podążanie za kształtem leniwej ósemki stanie się dla dziecka dużo prostsze.

- podkreślanie liter – podajemy dziecku kartkę z wydrukowanym tekstem i prosimy o podkreślenie w nim wszystkich konkretnych liter, np. litery „a”. Wyznaczamy czas realizacji zadania, np. 5 minut. Rodzic również może mieć swój identyczny egzemplarz do ćwiczenia. Po wykonaniu zadania dziecko i rodzic porównują prace, sprawdzając, które litery pominęli.

- szukanie błędów w tekście – wersja dla uczniów trochę starszych. Również pracujemy na tekście drukowanym, w którym jednak zakradły się wyraźnie błędy, np. nieproszone litery w słowach. Zadaniem dziecka jest oczywiście zaznaczenie tych błędów.

- odszukiwanie wyrazów w ciągach literowych – uczeń ma za zadanie w szeregów różnych, niepowiązanych ze sobą liter, odnaleźć ukryte wyrazy.

- odnajdywanie różnic pomiędzy dwoma, pozornie tak samo wyglądającymi, obrazkami.

- gra typu „Memory”, w której należy maksymalnie skupić uwagę, żeby zapamiętać ułożenie obrazków. Jednocześnie ćwiczymy też pamięć.

Ważne jest, abyśmy ćwiczenia wykonywali systematycznie, w spokojnej atmosferze. Trzeba też wspomnieć o dzieciach, które posiadają kinestetyczny styl uczenia się. Możemy wtedy odnieść wrażenie, że nasze dziecko w ogóle nie potrafi skupić uwagi, bo ciągle wierci się, wstaje, a siedząc wymachuje nogami. Dzieci z takim stylem uczenia się muszą najpierw wykonać ćwiczenia fizyczne, trochę zmęczyć się i „wyładować”, by móc skupić uwagę.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

Zobacz także:
Pozytywne strony dysleksji Pozytywne strony dysleksji

▪ ▪ ▪

2968

24.09.2016

Dysleksja to trudności w nauce czytania i pisania przy stosowaniu standardowych metod nauczania w sprzyjających warunkach. Uczniowie, którzy posiadają opinię orzekającą to zaburzenie, często czują...

Powikłania po katarze u dzieci Powikłania po katarze u dzieci

▪ ▪ ▪

2275

02.03.2015

Czy tak błaha dolegliwość jakim jest katar może być niebezpieczna dla małego dziecka? Okazuje się, że tak. Wydzielina zalegająca w małym nosku nie tylko utrudnia oddychanie i zaburza spokojny...

Woda mi niestraszna – dziecięcy lęk przed kąpielą Woda mi niestraszna – dziecięcy lęk przed kąpielą

▪ ▪ ▪

2070

07.07.2014

Cudownie jest, gdy dziecko lubi się kąpać. Kąpać się trzeba, więc jeśli maluch czerpie z tego radość, zyskują też rodzice – przede wszystkim spokój. Nikt nie ma ochoty nakłaniać szkraba...

Praca dla nastolatków w wakacje Praca dla nastolatków w wakacje

▪ ▪ ▪

2413

06.06.2015

Wasze dziecko jest już prawie dorosłe i chce w wakacje zarobić trochę własnych pieniędzy? Zastanawiacie się czy to dobry pomysł? W końcu to jego czas na odpoczynek, a praca wiąże się często...

Cykl EDUKACJA: Co wyróżnia idealne przedszkole? Cykl EDUKACJA: Co wyróżnia idealne przedszkole?

▪ ▪ ▪

2265

17.09.2015

Przedszkole to miejsce wspierające wszechstronny rozwój dziecka, mające na celu prowadzić je do samodzielności. To tutaj malec będzie miał możliwość kontaktu z rówieśnikami oraz połączenia...

Ćwiczymy percepcję wzrokową Ćwiczymy percepcję wzrokową

▪ ▪ ▪

2745

09.10.2014

Percepcja wzrokowa nie jest tylko spostrzeganiem wzrokowym. Inaczej – nie jest ważne tylko to, co zobaczymy, ale też interpretacja bodźców. Spostrzegamy kształt i barwę, elementy na tle całości,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.