Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2814

Dodano: 30.10.2016

Paracetamol w ciąży

Paracetamol w ciąży

Przez długi czas paracetamol uważany był za bezpieczny. Dopiero od niedawna słyszy się o negatywnych skutkach ubocznych przyjmowania go w czasie ciąży. Jak jest naprawdę?

Ciąża to okres, w którym każdy lek powinien być zażywany ze szczególną rozwagą. Dokładne przeczytanie ulotki, a w razie wątpliwości konsultacja z lekarzem jest konieczna. Część leków może być bardzo niebezpieczna i w niektórych przypadkach prowadzić nawet do poronienia.

Paracetamol to bardzo popularny środek przeciwbólowy, który jest dostępny bez recepty nawet w kioskach. Jest bardzo skuteczny, uwalniając od bólu na długie godziny. Dotychczas był uważany za bezpieczny lek dla kobiet w ciąży, jednak ostatnio pojawia się coraz więcej głosów apelujących o zachowanie ostrożności. Okazuje się bowiem, że paracetamol przyjmowany w niewłaściwych ilościach może zaszkodzić dziecku.

Ból głowy jest bardzo powszechny i, mimo że niegroźny, to może utrudniać normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach ciężarna często sięga po sprawdzone środki, które teoretycznie są nieszkodliwe. Robiąc to, musi pamiętać o kilka zasadach. Lek powinien być przyjmowany w ostateczności, jeżeli wszystkie inne domowe sposoby zawodzą. Jeżeli już się na niego zdecydujesz, należy zażywać jak najmniejsze dawki przez jak najkrótszy okres czasu. Poza tym, istnieje sporo wątpliwości, czy środek może być przyjmowany w pierwszym trymestrze ciąży. Zdaniem niektórych lekarzy, nie powinno wspomagać się paracetamolem przez pierwsze 4 miesiące. Warto też skonsultować się z ginekologiem, który prowadzi ciążę, czy nie widzi on żadnych przeciwwskazań.

Dlaczego pojawia się coraz więcej ostrzeżeń dotyczących zażywania paracetamolu? Według części specjalistów, lek brany przez zbyt długi okres czasu w dużych dawkach, może przyczynić się do powstania wad rozwojowych u dziecka. Poza tym, pojawiają się głosy, że jest on jedną z przyczyn ADHD. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń u dziecka jest tym większe, im większa była dawka leku i okres jego przyjmowania przez ciężarną.

Jakich innych substancji należy przede wszystkim wystrzegać się w ciąży? Jest to apiryna, etopiryna, ibuprofen, metamizol oraz naproksen. Koniecznie trzeba sprawdzać, czy nie znajdują się one w składzie innych leków, które na pierwszy rzut oka nie są niebezpieczne, czyli np. tabletek na ból gardła.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Nauka samodzielności w rozwoju dziecka - dlaczego to takie ważne? Nauka samodzielności w rozwoju dziecka - dlaczego to takie ważne?

▪ ▪ ▪

2593

04.03.2021

Każde dziecko wymaga wsparcia rodziców, aby mogło się prawidłowo rozwijać. Nie oznacza to jednak, że dorośli mają wyręczać we wszystkim małego człowieka. Prawidłowe wychowanie według ekspertów...

Jak prać pieluchy wielorazowe? Jak prać pieluchy wielorazowe?

▪ ▪ ▪

3209

06.11.2015

Coraz więcej rodziców przekonuje się do pieluch wielorazowych. Nie ma w tym nic dziwnego. Wielorazówki chronią skórę dziecka przed wchłanianiem niezdrowej chemii, pozwalają zaoszczędzić pieniądze...

Dyscyplina czy bezstresowe wychowanie Dyscyplina czy bezstresowe wychowanie

▪ ▪ ▪

2773

04.06.2015

Co zrobić aby dziecko było grzeczne? Rodzice od lat zachodzą w głowę. Złoty środek nie istnieje, gdyż każdy ma własną metodę. Szczęśliwe dzieci to szczęśliwi rodzice.

Świetlice szkolne, a rzeczywistość Świetlice szkolne, a rzeczywistość

▪ ▪ ▪

2959

24.11.2014

Chyba nie będzie końca dyskusji nad świetlicami szkolnymi. Teraz, gdy do klas pierwszych chodzi tak dużo uczniów, problem wydaje się narastać. Dlaczego? Głównie z przyczyn lokalowych, ograniczeń...

Brak snu u Rodziców Brak snu u Rodziców

▪ ▪ ▪

2676

24.06.2014

Sen regeneruje Nas fizycznie i psychicznie. Każdy chwilami myśli, aby wyspać się za wszystkie czasy.... Czy to jest możliwe?

Wybieraj tylko mądre prezenty Wybieraj tylko mądre prezenty

▪ ▪ ▪

2584

16.12.2014

Wiele dzieci już teraz odlicza do najbardziej wyczekiwanego dnia w roku – pierwszej Gwiazdki. Nie trudno domyślić się dlaczego. Jak nakazuje tradycja każdy rodzic musi w tym dniu coś podarować...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.