2688
Paracetamol w ciąży
Przez długi czas paracetamol uważany był za bezpieczny. Dopiero od niedawna słyszy się o negatywnych skutkach ubocznych przyjmowania go w czasie ciąży. Jak jest naprawdę?
Ciąża to okres, w którym każdy lek powinien być zażywany ze szczególną rozwagą. Dokładne przeczytanie ulotki, a w razie wątpliwości konsultacja z lekarzem jest konieczna. Część leków może być bardzo niebezpieczna i w niektórych przypadkach prowadzić nawet do poronienia.
Paracetamol to bardzo popularny środek przeciwbólowy, który jest dostępny bez recepty nawet w kioskach. Jest bardzo skuteczny, uwalniając od bólu na długie godziny. Dotychczas był uważany za bezpieczny lek dla kobiet w ciąży, jednak ostatnio pojawia się coraz więcej głosów apelujących o zachowanie ostrożności. Okazuje się bowiem, że paracetamol przyjmowany w niewłaściwych ilościach może zaszkodzić dziecku.
Ból głowy jest bardzo powszechny i, mimo że niegroźny, to może utrudniać normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach ciężarna często sięga po sprawdzone środki, które teoretycznie są nieszkodliwe. Robiąc to, musi pamiętać o kilka zasadach. Lek powinien być przyjmowany w ostateczności, jeżeli wszystkie inne domowe sposoby zawodzą. Jeżeli już się na niego zdecydujesz, należy zażywać jak najmniejsze dawki przez jak najkrótszy okres czasu. Poza tym, istnieje sporo wątpliwości, czy środek może być przyjmowany w pierwszym trymestrze ciąży. Zdaniem niektórych lekarzy, nie powinno wspomagać się paracetamolem przez pierwsze 4 miesiące. Warto też skonsultować się z ginekologiem, który prowadzi ciążę, czy nie widzi on żadnych przeciwwskazań.
Dlaczego pojawia się coraz więcej ostrzeżeń dotyczących zażywania paracetamolu? Według części specjalistów, lek brany przez zbyt długi okres czasu w dużych dawkach, może przyczynić się do powstania wad rozwojowych u dziecka. Poza tym, pojawiają się głosy, że jest on jedną z przyczyn ADHD. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń u dziecka jest tym większe, im większa była dawka leku i okres jego przyjmowania przez ciężarną.
Jakich innych substancji należy przede wszystkim wystrzegać się w ciąży? Jest to apiryna, etopiryna, ibuprofen, metamizol oraz naproksen. Koniecznie trzeba sprawdzać, czy nie znajdują się one w składzie innych leków, które na pierwszy rzut oka nie są niebezpieczne, czyli np. tabletek na ból gardła.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka
▪ ▪ ▪
2401
03.03.2017
Co robimy, kiedy chcemy się zabawić, odpocząć, zrelaksować, lub przeciwnie – dobrze spocić? Najczęściej automatycznie włączamy muzykę. To ona potrafi nas uspokoić, pobudzić, zrelaksować....
▪ ▪ ▪
2519
15.07.2016
W sklepach pojawiła się już nowa linia produktów Gerber – owocowe desery w tubkach. Maluszki i ich rodzice mogą już testować ich przydatność podczas wakacyjnych podróży.
▪ ▪ ▪
2134
25.11.2016
30 listopada to dla wielu panien dzień, w którym mogą spróbować wywróżyć sobie swoją przyszłość. Jednak to nie tylko święto niezamężnych pań – to także okazja do świetnej zabawy dla...
▪ ▪ ▪
2515
10.10.2016
W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego to podstawa. Coraz częściej więc słyszy się, że rodzice od najmłodszych lat uczą swoją pociechę posługiwania się angielskim. Kiedy należy...
▪ ▪ ▪
2739
27.04.2015
Noworodek uczy się przez doświadczenia zmysłowe. Dbajcie o rozwój waszego maleństwa od samego początku. Dzieci potrafią zapamiętywać odczucia jeszcze z życia płodowego. Jednak nadmiar bodźców...
▪ ▪ ▪
3272
06.09.2015
Kiedy zacząć się martwić? Co jest normalne, a na co powinniśmy zwrócić uwagę? Skąd biorą się problemy z płodnością? Takie pytania zadają sobie pary, które starają się o dziecko.