2673
Lubię chodzić do przedszkola, czyli o dziecięcej adaptacji

Nie każdy maluch lubi chodzić do przedszkola – za odmową i buntem często stoją problemy z adaptacją przedszkolną. Rodzice, którzy często słyszą od swojej pociechy, że nie chce jej się nawet wstawać z łóżka, powinni pamiętać o tym, że tutaj potrzebne jest odpowiednie podejście.
Adaptacja przedszkolna – co może ją ułatwić?
Każdy maluch ma swoje własne tempo przyzwyczajania się do dużych zmian w swoim życiu, a niewątpliwie taką zmianą jest pójście do przedszkola. Warto wobec tego pamiętać o tym, że maluchowi może zająć to dość dużo czasu – nie tylko przy pierwszym pójścia do przeszkolą, ale także po powrocie z dłuższego weekendu czy po chorobie. W takich sytuacjach adaptacja przedszkolna jest kluczowa, aby każdy dzień nie był problemem dla rodziców, gdy maluch zaczyna płakać, krzyczeć, nie reaguje na prośby.
Aby dziecko poczuło się bezpiecznie w nowym miejscu i zaakceptowało je, powinno ono posiadać już określone doświadczenia, które będą mogły pomóc mu w adaptacji. Są to w szczególności doświadczenia z przebywaniem z kimś innym niż tylko mama i tata, również odpowiednie kompetencje językowe – dziecko powinno potrafić komunikować swoje podstawowe potrzeby, by mogło być ono zrozumiane przez wychowawczynię. Również bardzo pomocne są doświadczenia z innymi dziećmi – wtedy ich towarzystwo będzie dla malucha bardziej inspirujące. Nie można zapominać także o samodzielności – dziecko samodzielne jest w stanie zająć się swoimi potrzebami, co zmniejsza stres nawet z pozoru mało znaczących czynności.
Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu
Jednym ze sposobów na oswojenie malucha z nowym otoczeniem jest skorzystanie z zajęć adaptacyjnych – obecnie są one organizowane przez wiele przedszkoli, które chcą, aby rozpoczęcie nauki i zabawy razem z nimi było dla maluchów jak najbardziej komfortowe i nie wiązało się ze stresem. Zajęcia tego rodzaju odbywają się również z rodzicami, co powoduje, że maluchy łatwiej poznają przedszkole i są w stanie szybciej przyzwyczaić się do samodzielnego przebywania w nim.
Przykładowo w warszawskim przedszkolu Ciuchcia Puch Puch zaplanowano długofalowy program adaptacyjny. Składa się on z sobotnich zajęć przeznaczonych dla dzieci wraz z rodzicami, z sierpniowych zajęć o charakterze integracyjno-adaptacyjnym, także z rodzicem aż do momentu, gdy dziecko będzie już czuło się wygodnie. Również przedszkole prowadzi warsztaty dla rodziców, których dzieci zostały przyjęte do przedszkola – podczas nich psycholog przedszkolny przekazuje rodzicom wartościowe porady, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola i jak postępować w trudnych sytuacjach. Więcej na temat zajęć adaptacyjnych można dowiedzieć się pod adresem: http://www.puchpuch.pl/pl/organizacja/adaptacja.
Zatem w sytuacji, gdy dziecko w najbliższym czasie ma zacząć uczęszczać do przedszkola, warto jak najwcześniej zacząć myśleć o jego adaptacji. Właściwe przygotowanie do tej nowości w życiu malucha, który dotychczas przebywał w domu, to połowa sukcesu, dlatego nie warto zaniedbywać kwestii adaptacji przedszkolnej!
puchpuch.pl

▪ ▪ ▪
1730
22.09.2016
Ruszył wyjątkowy konkurs edukacyjny „Akademia Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie” – szkoły z całej Polski walczyć będą o wyposażenie szkolnych pracowni przyrodniczych o wartości...

▪ ▪ ▪
2438
05.12.2014
Czy dziecięce organizmy rzeczywiście można uodpornić na choroby? Co stosować –produkty apteczne czy naturalne? Kiedy najlepiej jest rozpocząć działania profilaktyczne? Poczytaj o hartowaniu...

▪ ▪ ▪
3453
26.07.2015
Wybór właściwego imienia to poważna sprawa. Zdarza się, że rodzice rezygnują z polskich imion na rzecz wzorców zachodnich. Jakie są najdziwniejsze trendy za oceanem?

▪ ▪ ▪
2601
26.06.2014
Często się denerwujesz? Masz dużo stresujących sytuacji? Zastanów się jaki skutek może mieć stres na Twoje dziecko?

▪ ▪ ▪
1384
31.03.2018
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu jesteśmy w stanie w pełni poznawać świat i uczyć się go. Dlatego tak ważne jest, by dbać o wzrok u dzieci, by później...

▪ ▪ ▪
2589
22.04.2016
Już od pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka z niepokojem obserwujesz rozwój jego zgryzu? Zastanawiasz się na przykład czy ssanie smoczka mu nie zaszkodzi lub czy odległości między mleczakami...