3940
Niemowlak jest w cętki, co to może oznaczać?

Wysypka, krostki, zaczerwienienia. Zmiany skórne u niemowlaka mogą mieć kilka przyczyn, nie wszystkie wymagają leczenia i wizyty u specjalistów, jednak niektóre mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Przedstawiamy wam przyczyny „cętkowania” niemowlaka. Pamiętajcie jednak ze to lekarz powinien ostatecznie postawić diagnozę, oraz przypisać odpowiednie leki.
Alergia – przyczyna wysypki może być alergia. Dzieci już od okresu niemowlęcego mogą przejawiać objawy alergii. Może być to kwestia spożywanych pokarmów, używanych kosmetyków dziecięcych, detergentów do prania lub ulubionego czworonożnego pupila. Wysypka alergiczna przybiera formę pokrzywki. Najczęściej występuje na rączkach, brzuszku i buzi, jednak może pojawić się na całym ciele niemowlaka. Ze względu na inne dolegliwości towarzyszące wysypce takie jak bóle brzuszka, kaszel, katar, kolka, duszności wymioty i wiele innych dziecko jest słabe, niespokojne i płaczliwe. Konsekwencje nieleczonej alergii są wyniszczające, miedzy innymi może ona prowadzić do astmy. Dlatego jeżeli macie podejrzenie alergii u dziecka natychmiast udajcie się do lekarza.
Wysypka atopowa – czyli przewlekła choroba alergiczna. pojawia się stopniowo, najpierw na policzkach dziecka, buźce, aż obejmie całe ciało. Jest to zmiana warunkowana genetycznie. Dziecięca skóra jest wówczas sucha, łuszcząca, pojawiają się rumienie i maleńkie grudki podskórne. Ze względu na silną potrzebę podrapania się, dziecko może się poranić, dlatego należy szczególnie uważać, aby się nie drapało.
Potówki – Niegroźne krostki wypełnione płynem. Pojawiają się w miejscach zatajanych gruczołów potowych. Najczęściej są to plecki, pachwiny, paszki, miejscach między fałdkami niemowlęcego ciałka.
Pieluszkowe zapalenie skóry – pojawia się gdy dziecko zbyt rzadko ma zmieniana pieluszkę, w postaci ciężkiej pojawiają się krostki i małe nadżerki. Pupa u uda niemowlaka są czerwone i odparzone. Dzieje się tak ze względy na kontakt delikatnej tkanki z moczem i kałem. Poza samymi krostkami dziecko ma podwyższoną temperaturę, odczuwa ból i pieczenie. Lekarstwem na pieluszkowe zapalenie skóry są maści na odparzenia oraz jak najczęstsze przebywanie bez pieluszki. Chłodne powietrze pomaga w gojeniu się ran.
Różyczka – jeżeli niemowlak ma na ciele drobne jasnoróżowe plamki, istnieje prawdopodobieństwo że to różyczka. Jedna z chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Plamki pojawią się najpierw za uszkami, po czym rozsieją się na resztę ciałka. Różyczce towarzyszy niewielka gorączka i powiększone węzły chłonne.

▪ ▪ ▪
2597
26.01.2015
Wybór dekoracji do pokoju dziecięcego powinien być przemyślany. Nie od dziś przecież wiadomo, że to, czym na co dzień otaczamy dziecko, wpływa na jego rozwój.

▪ ▪ ▪
2614
02.11.2016
Farbowanie włosów w ciąży wzbudza sporo kontrowersji. Jedni uważają, że nie ma żadnego wpływu na rozwijający się płód, inni kategorycznie się mu przeciwstawiają. Jak jest faktycznie?

▪ ▪ ▪
2950
31.03.2015
Kontakt matki z dzieckiem tuż po porodzie jest bardzo ważny dla rozwoju maleństwa. Ma szczególny wpływ na kształtowanie relacji macierzyńskich. Po porodzie najważniejsze jest, aby umożliwić obojgu...

▪ ▪ ▪
2869
08.09.2014
Właściwe odżywianie podczas ciąży jest ważne, ale nie może być źródłem stresu. Jedzenie powinno być przyjemnością. Wtedy organizm lepiej wszystko trawi i przyswaja.

▪ ▪ ▪
4444
03.11.2015
Nazwa brzmi dość tajemniczo, czasami wzbudza sensację. Subkultury młodzieżowe kojarzą się zwykle z zachowaniami dewiacyjnymi. Ogólnie, jako miejsce czy grupa, które wpływają negatywnie na dzieci...

▪ ▪ ▪
2899
11.04.2015
Nie są jeszcze dorosłe, a już tak szybko muszą wziąć na siebie największą z możliwych odpowiedzialności – za drugiego człowieka. Rzadko która nastolatka świadomie zachodzi ciążę. Macierzyństwo...