Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1953

Dodano: 23.02.2017

Must have każdego rodzica – kalendarz ząbkowania c.d.

Must have każdego rodzica – kalendarz ząbkowania

Intensywne ślinienie, wkładanie dłoni do buzi, częsty płacz i uczucie niepokoju u malucha to najpowszechniejsze symptomy sygnalizujące nadejście procesu „ząbkowania”. Wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci to bardzo indywidualna sprawa – u niektórych niemowląt następuje już w trzecim lub czwartym miesiącu, u innych pociech z kolei pod koniec pierwszego roku życia. Według statystyk wcześniaki zaczynają ząbkować średnio o miesiąc później od swoich „donoszonych” kolegów i koleżanek. Przeważnie zęby wyrzynają się parami w odstępach jednego lub dwóch miesięcy. Trzylatek powinien mieć już komplet mlecznych zębów.

KILKULATEK – POJAWIENIE SIĘ KOLEJNYCH MLECZAKÓW

13-19 miesiąc życia – na tym etapie wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe – jednocześnie na górze i na dole.

16-23 miesiąc życia – między tymi tygodniami zazwyczaj pojawiają się kły, które uzupełniają braki w uzębieniu mlecznym. Jeżeli do tego momentu brak jest jakichkolwiek oznak ząbkowania – skonsultuj ten fakt z lekarzem. Prawdopodobnie to nie powód do obaw, ale lepiej jest dmuchać na zimne.

23-31 miesiąc życia – w tym czasie wyrzynają się kolejne zęby trzonowe.

PRZEDSZKOLAK – KOMPLETOWANIE MLECZNYCH ZĘBÓW

25-33 miesiąc życia – malec ma już coraz więcej zębów trzonowych. Dolne trzonowce najczęściej pojawiają się szybciej od górnych par.

3 rok życia – trzylatek powinien móc pochwalić się kompletem zębów mlecznych.

4 rok życia – w tym wieku szczęki dziecka się rozszerzają, a odstępy między zębami powiększają. Mleczne zęby ustępują miejsca zębom stałym, które zaczną pojawią się już niebawem. Jednocześnie u czterolatka rosną też kości twarzy.

WIEK SZKOLNY – POJAWIAJĄ SIĘ PIERWSZE STAŁE ZĘBY

6-12 rok życia – przedszkolak i uczeń szkoły podstawowej traci mleczne zęby na rzecz stałego uzębienia. Proces ten bywa niekiedy bolesny. Najczęściej mleczaki wypadają w podobnej kolejności, w jakiej niegdyś wyrastały.

12 rok życia – dwunastolatek wkracza w zupełnie nowy etap rozwoju. Dojrzewanie wszystkich dwudziestu ośmiu zębów stałych wraz z uformowaniem się ich korzeni zajmuje około trzech lat. U nastolatków nierzadko można dopatrzyć się zarówno mleczaków, jak i zębów stałych. Zęby mądrości mogą dać o sobie znać najwcześniej wraz z ukończeniem siedemnastego roku życia. Czasem jednak nie pojawiają się wcale i nie jest to powód do niepokoju.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl

1 2
Zobacz także:
Jak uspokoić niemowlę? Jak uspokoić niemowlę?

▪ ▪ ▪

2453

02.06.2015

Płacz to podstawowe narzędzie komunikacji niemowlęcia ze światem. To właśnie w ten sposób maluch wyraża swoje niezadowolenie, zmęczenie czy rozdrażnienie. Płacząc, informuje o pustym brzuszku,...

Zabawa to całkiem poważna sprawa Zabawa to całkiem poważna sprawa

▪ ▪ ▪

2264

04.08.2016

Obwiniasz się, że za mało czasu spędzasz na zabawie z dzieckiem? A może masz wyrzuty sumienia, że zostawiasz je bez planu na kilka wakacyjnych dni? Odetchnij i daj mu się pobawić! Swobodna, nieukierunkowana...

Noszenie dziecka w chuście Noszenie dziecka w chuście

▪ ▪ ▪

2657

01.05.2015

To trend lansowany przez tzw. eko mamy. Jak każda moda ma zarówno entuzjastów, jak i krytyków. Szczególnie na początku wiązanie sprawia sporo problemów.

Dzisiaj dzieci dorastają szybciej Dzisiaj dzieci dorastają szybciej

▪ ▪ ▪

3982

30.06.2016

Rodzice przyznają, że w dzisiejszych czasach dzieci są o wiele dojrzalsze niż kiedyś. Zachowują się inaczej niż oni, gdy byli w tym samym wieku – mają inne zainteresowania, potrzeby, a nawet...

Wady wzroku u dzieci Wady wzroku u dzieci

▪ ▪ ▪

2675

28.08.2015

Coraz więcej małych dzieci nosi okulary. Zdarza się, że już nawet niemowlaki dołączają do grona okularników. Można ich spotkać niemalże wszędzie – na spacerach, w żłobkach i w przedszkolach.

Jak przygotować się do matury z chemii? Jak przygotować się do matury z chemii?

▪ ▪ ▪

2843

02.05.2019

Choć chemia nie należy do ulubionych przedmiotów w szkole to jej zdawanie na maturze otwiera drzwi na wiele uczelni. Chcąc studiować prestiżowe kierunki typu medycyna bez dobrego wyniku z matury...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.