Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1113

Dodano: 23.02.2017

Must have każdego rodzica – kalendarz ząbkowania c.d.

Must have każdego rodzica – kalendarz ząbkowania

Intensywne ślinienie, wkładanie dłoni do buzi, częsty płacz i uczucie niepokoju u malucha to najpowszechniejsze symptomy sygnalizujące nadejście procesu „ząbkowania”. Wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci to bardzo indywidualna sprawa – u niektórych niemowląt następuje już w trzecim lub czwartym miesiącu, u innych pociech z kolei pod koniec pierwszego roku życia. Według statystyk wcześniaki zaczynają ząbkować średnio o miesiąc później od swoich „donoszonych” kolegów i koleżanek. Przeważnie zęby wyrzynają się parami w odstępach jednego lub dwóch miesięcy. Trzylatek powinien mieć już komplet mlecznych zębów.

KILKULATEK – POJAWIENIE SIĘ KOLEJNYCH MLECZAKÓW

13-19 miesiąc życia – na tym etapie wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe – jednocześnie na górze i na dole.

16-23 miesiąc życia – między tymi tygodniami zazwyczaj pojawiają się kły, które uzupełniają braki w uzębieniu mlecznym. Jeżeli do tego momentu brak jest jakichkolwiek oznak ząbkowania – skonsultuj ten fakt z lekarzem. Prawdopodobnie to nie powód do obaw, ale lepiej jest dmuchać na zimne.

23-31 miesiąc życia – w tym czasie wyrzynają się kolejne zęby trzonowe.

PRZEDSZKOLAK – KOMPLETOWANIE MLECZNYCH ZĘBÓW

25-33 miesiąc życia – malec ma już coraz więcej zębów trzonowych. Dolne trzonowce najczęściej pojawiają się szybciej od górnych par.

3 rok życia – trzylatek powinien móc pochwalić się kompletem zębów mlecznych.

4 rok życia – w tym wieku szczęki dziecka się rozszerzają, a odstępy między zębami powiększają. Mleczne zęby ustępują miejsca zębom stałym, które zaczną pojawią się już niebawem. Jednocześnie u czterolatka rosną też kości twarzy.

WIEK SZKOLNY – POJAWIAJĄ SIĘ PIERWSZE STAŁE ZĘBY

6-12 rok życia – przedszkolak i uczeń szkoły podstawowej traci mleczne zęby na rzecz stałego uzębienia. Proces ten bywa niekiedy bolesny. Najczęściej mleczaki wypadają w podobnej kolejności, w jakiej niegdyś wyrastały.

12 rok życia – dwunastolatek wkracza w zupełnie nowy etap rozwoju. Dojrzewanie wszystkich dwudziestu ośmiu zębów stałych wraz z uformowaniem się ich korzeni zajmuje około trzech lat. U nastolatków nierzadko można dopatrzyć się zarówno mleczaków, jak i zębów stałych. Zęby mądrości mogą dać o sobie znać najwcześniej wraz z ukończeniem siedemnastego roku życia. Czasem jednak nie pojawiają się wcale i nie jest to powód do niepokoju.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl

1 2
Zobacz także:
Pielęgnacja pępka u noworodka Pielęgnacja pępka u noworodka

▪ ▪ ▪

2324

21.06.2015

Po wypisaniu ze szpitala wracacie już całą rodzina do domu. Już teraz każde kwilenia odbieracie jako dzwonek alarmowy. Nic więc dziwnego, że gojący się pępek maleństwa wzbudza w Was lekki niepokój....

Wiedza o alergiach w pigułce Wiedza o alergiach w pigułce

▪ ▪ ▪

1571

29.04.2015

Coraz więcej dzieci i dorosłych jest alergikami. Kichanie, swędzenie i inne nieprzyjemne objawy towarzyszą ponad 40% Polaków. Najwięcej alergików występuje w dużych miastach, co ma związek z...

Wilk w sieci Wilk w sieci

▪ ▪ ▪

1563

26.04.2015

Bajka o czerwonym kapturku jest powszechnie znana. Niemal każde dziecko potrafi ją opowiedzieć. Niestety wilk nie czai się tylko w lesie.

10 kroków do udanego karmienia piersią 10 kroków do udanego karmienia piersią

▪ ▪ ▪

1913

31.03.2015

Kontakt matki z dzieckiem tuż po porodzie jest bardzo ważny dla rozwoju maleństwa. Ma szczególny wpływ na kształtowanie relacji macierzyńskich. Po porodzie najważniejsze jest, aby umożliwić obojgu...

Codzienne obowiązki a opieka nad dzieckiem. Codzienne obowiązki a opieka nad dzieckiem.

▪ ▪ ▪

1926

05.11.2015

Dużo młodych matek decyduje się na podjęcie tak zwanej „pracy zdalnej”, która pomaga na pogodzenie macierzyństwa z pracą zawodową. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie ze zsynchronizowaniem...

Paracetamol w ciąży Paracetamol w ciąży

▪ ▪ ▪

1690

30.10.2016

Przez długi czas paracetamol uważany był za bezpieczny. Dopiero od niedawna słyszy się o negatywnych skutkach ubocznych przyjmowania go w czasie ciąży. Jak jest naprawdę?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.