Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1797

Dodano: 25.07.2017

Bezpieczny poród – czego oczekuje przyszła mama?

Bezpieczny poród – czego oczekuje przyszła mama?

Nie wiesz jeszcze, gdzie na świat przyjdzie twoje maleństwo? Nie zostawiaj tej decyzji na ostatnią chwilę. Poród to wyjątkowe doświadczenie, a poza osobami, które będą ci podczas niego towarzyszyć, ogromny wpływ na to, jak go zapamiętasz, będzie mieć wybrany szpital. Zapytaliśmy przyszłe mamy, czego przede wszystkim oczekują od miejsca, w którym po raz pierwszy ujrzą swoje dziecko. Co wskazywały najczęściej i czego ty też powinnaś wymagać?

Gwarancji profesjonalnej opieki

Wybierając „porodówkę” przyszłym mamom bardzo często zależy na gwarancji udzielenia na miejscu natychmiastowej specjalistycznej pomocy w razie takiej potrzeby. – Niektóre noworodki wymagają medycznej interwencji, jak na przykład wspomaganie oddechu tuż po porodzie, a później dalszej stałej opieki neonatologicznej. Dedykowane im oddziały intensywnej terapii wyposażone są w specjalistyczny sprzęt, który pozwala na to, by na miejscu podjąć odpowiednie leczenie i monitorować stan między innymi maluchów klinicznie niestabilnych, tych z małą masą urodzeniową, a także z wadami wrodzonymi – wyjaśnia dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpital Medicover. Na szczęście większość nowonarodzonych nie potrzebuje takiej opieki, jednak całkowicie zrozumiałe jest to, że chcesz mieć ją zagwarantowaną w razie nieprzewidzianych komplikacji, które mogą się wydarzyć nawet jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo.

Wsparcia i komfortu

Poród jest dla organizmu ogromnym wysiłkiem, po którym ciało wymaga regeneracji. Po często wielogodzinnej akcji porodowej lub operacji cesarskiego cięcia dla kondycji wielu kobiet zbawienna jest choć chwila na odpoczynek. Pamiętaj, że twoje samopoczucie też jest ważne – żebyś mogła zapewnić swojemu maleństwu bezpieczeństwo, sama musisz mieć sporo sił. Zwróć więc uwagę, czy dany szpital dysponuje dobrze ocenianym przez świeżo upieczone mamy oddziałem noworodkowym. Jego profesjonalny personel może przejąć opiekę nad maluchem, gdy będziesz tego potrzebowała. A kiedy już znajdziesz chwilę dla siebie, w odpoczynku i odprężeniu pomoże między innymi przytulne otoczenie – swobodna i domowa atmosfera. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami, kobiety chętnie wybierają placówki, które proponują pokoje jednoosobowe, a nawet apartamenty, w których partner czy członek rodziny może im towarzyszyć przez całą dobę. Pewność, że są z tobą zaufane osoby, z pewnością zwiększy twój komfort psychiczny.

Możliwości decydowania

Przyszłe mamy chcą też mieć możliwość decydowania nie tylko o tym, kto z bliskich, ale i z personelu medycznego będzie z nimi na porodówce. Niektóre placówki proponują obecność samej położnej (także dedykowanej) lub dodatkowo lekarza ginekologa-położnika (również tego prowadzącego ciążę, nawet jeśli pracuje w innym szpitalu) oraz – w razie potrzeby – anestezjologa. Kobiety chcą mieć wpływ na przebieg porodu, móc zażyczyć sobie na przykład wykonanie cięcia cesarskiego (jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań), wybierać, czy i kiedy skorzystają ze znieczulenia zewnątrzoponowego lub czy użyją worka SACO, prysznica z hydromasażem bądź przyjmą pozycję na piłce, na czworaka, leżącą, a może jeszcze inną. Pragną też decydować o tym, czego nie chcą, na przykład zastrzegając, że nie zgadzają się na nacięcie krocza, które w niektórych placówkach jest wykonywane rutynowo. Pamiętaj, że na wszystkie te kwestie możesz mieć wpływ.

„Przewodnika”

Zanim podejmiesz te wszystkie decyzje, musisz wiedzieć, jakie masz możliwości. W ich poznaniu pomogą ci zajęcia w szkole rodzenia oraz indywidualny kontakt z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną, którzy wesprą cię w tworzeniu indywidualnego planu porodu. – Wśród niezliczonych, często wykluczających się wzajemnie porad słyszanych od koleżanek, sióstr, cioć, a także tych znalezionych w internecie łatwo się zgubić. Dlatego tak istotne jest, żeby przyszła mama miała możliwość skonsultowania ważnych dla niej kwestii ze specjalistą, który odniesie je do jej konkretnego przypadku – mówi dr Marta Balicka ze Szpital Medicover. – Jeśli taka osoba jest zaangażowana i z uśmiechem na twarzy dzieli się wiedzą, stanowi nieocenioną pomoc zarówno na etapie ciąży, podczas samego porodu, jak i na początku rodzicielskiej przygody – dodaje. Dowiedz się więc, czy personel placówki, którą rozważasz, jest życzliwy i otwarty, dzięki temu nie będziesz czuła się skrępowana, pytając nawet o najbardziej podstawowe kwestie. Empatycznych położnych nie zdziwi, jeśli będziesz miała problem z przystawieniem dziecka do piersi, zmianą pieluszki lub ułożeniem malucha na swoich rękach. Zamiast tego z cierpliwością wytłumaczą i pokażą ci, jak to zrobić. Właśnie takiego „przewodnika”, który zadba nie tylko o bezpieczeństwo noworodka, ale i komfort psychiczny rodziców, oczekuje wiele przyszłych mam. Tobie też się przyda, prawda?

wizerunkowo.com

Zobacz także:
Najlepsi producenci drewnianych zabawek dla dzieci Najlepsi producenci drewnianych zabawek dla dzieci

▪ ▪ ▪

422

24.05.2023

Drewniane zabawki, choć mogą wydawać się nieco staromodne w dobie technologii cyfrowych, doświadczają prawdziwego renesansu. Powrót do korzeni i zainteresowanie naturalnymi materiałami to trend,...

Świadoma mama - Wrocław 03.03.2016 r. Świadoma mama - Wrocław 03.03.2016 r.

▪ ▪ ▪

2747

03.03.2016

Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców z Wrocławia i okolic!

Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć? Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć?

▪ ▪ ▪

6277

04.04.2018

Reakcja skórna u niemowląt i najmłodszych dzieci powstaje w odpowiedzi na wiele różnych czynników środowiskowych lub chorób. Organizm dopiero dostosowuje się do nowych warunków życia i - niekiedy...

Majówka z niemowlakiem Majówka z niemowlakiem

▪ ▪ ▪

3014

13.04.2015

Majówka już za chwile a Wy zastanawiacie się jak ją spędzić. Nowa rola rodzica nie oznacza rezygnowania z wyjazdów. Odpowiednie przygotowanie i wybór miejsca nie są wcale takie trudne.

Jak poradzić sobie ze stresem? Jak poradzić sobie ze stresem?

▪ ▪ ▪

2630

08.04.2015

Współcześnie cały czas jesteśmy wystawieni na działanie stresu. Okres okołoporodowy jest dodatkowym silnym zbiorem czynników stresujących. Cały świat wywraca się do góry nogami. Martwimy się...

Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem

▪ ▪ ▪

2396

10.08.2015

Temat śmierci jest trudny dla wszystkich. W Polsce jest on często traktowany jako temat tabu. Rodzice uważają, że rozmowa z dzieckiem o śmierci jest nieodpowiednia do jego wieku, gdy tak naprawdę...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.