Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2771

Dodano: 03.12.2015

Młodzieńcza autoagresja c.d.

Młodzieńcza autoagresja

Autoagresja jest działaniem, które osoba podejmuje, żeby sobie samej wyrządzić szkodę. Formą autoagresji psychicznej jest m.in. zaniżanie własnej wartości, wmawianie sobie przykrych rzeczy. Natomiast przejawem autoagresji fizycznej jest najczęściej samookaleczenie. Nastolatek sam uszkadza swoje ciało, doprowadzając do powierzchownych ran, ale też bolesnych i głębokich.

Pomoc dziecku autoagresywnemu

Najgorsze jest zamkniecie się w sobie, ze swoim bólem psychicznym i fizycznym. Zadawanie ran przynosi tylko chwilowe ukojenie, a gromadzące się trudności skutkują dalszym, często poważniejszym okaleczaniem się. Dobrze jest, jeśli nastolatek postanowi się zwierzyć ze swojego problemu komukolwiek, ale kto nie pozostanie obojętny. Rodzicom trudno jest się przyznać, choć oni mają też największą możliwość na zaobserwowanie u dziecka ran.

Leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem specjalistów – psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Przepracowania wymagają wszystkie nagromadzone emocje, które wywołują czynności autoagresywne. Emocje muszą zostać uporządkowane.

Celem terapii jest odszukiwanie i nazywanie własnych lęków i uczuć. Pomoc terapeuty umożliwia zaobserwowanie mechanizmu działania, jego cykliczności. Osoby autoagresywne uczą się również sposobów radzenia sobie z napięciem. Ponadto praca terapeutyczna uwzględnia obszar cielesny, w którym pacjent oswaja się ze swoim ciałem, próbuje je zaakceptować i o nie zadbać.

W niektórych przypadkach, gdy autoagresji towarzyszą stany depresyjne, zostaje włączone leczenie farmakologiczne.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

1 2
Zobacz także:
Startuje V edycja projektu Aktywna Rodzina, tym razem wspólnie POMAGAMY! Startuje V edycja projektu Aktywna Rodzina, tym razem wspólnie POMAGAMY!

▪ ▪ ▪

1756

29.06.2017

Kapitan Warszawa szuka właśnie Ciebie!
Kapitan Warszawa już po raz piąty odwiedzi wszystkie dzielnice. Jak co roku sprawdzi, czy warszawiakom dobrze się wiedzie i czy nic nam nie zagraża, a...

Niebezpieczna zabawa wśród nastolatków  - Seksting Niebezpieczna zabawa wśród nastolatków - Seksting

▪ ▪ ▪

4461

24.04.2015

Zdjęcia, filmy, grafiki, to świat komunikacji wśród młodzieży. Zamiast telefonu lub wiadomości coraz częściej otrzymujemy zdjęcie. Pokolenie obrazkowe chętnie zastępuje bezpośrednią komunikacje,...

Karny jeżyk, time out, kąt - jak zamiast wychowywać krzywdzisz dziecko. Karny jeżyk, time out, kąt - jak zamiast wychowywać krzywdzisz dziecko.

▪ ▪ ▪

3309

06.08.2015

Od kilku lat znana przez niemal wszystkich metoda wychowawcza, zwana karnym jeżykiem okazuje się mieć bardzo szkodliwy wpływ na dziecko i nie rozwiązywać problemów a jedynie je zmienia.

Jak spełniać marzenia dziecka o aktorstwie i zapewnić mu spokojne dzieciństwo? Jak spełniać marzenia dziecka o aktorstwie i zapewnić mu spokojne dzieciństwo?

▪ ▪ ▪

2331

22.05.2016

Wywiad z zapowiadającą się młodą aktorką Weroniką Wachowską.

Proste zabawki stymulujące rozwój Proste zabawki stymulujące rozwój

▪ ▪ ▪

3324

12.12.2014

Proste zabawki stymulujące rozwój i kompetencje dziecka, które prawie nic nie kosztują. Prawie nic, ponieważ trzeba jednak zainwestować coś cennego - swój czas na zabawę! Gdy się dobrze rozejrzymy...

Mutyzm – Moje dziecko nie mówi, co się dzieje? Mutyzm – Moje dziecko nie mówi, co się dzieje?

▪ ▪ ▪

3081

04.08.2015

Smoczek jest ważny dla dziecka. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i zaspokaja odruch ssania z którym rodzi się maluch. Jednak zbyt długie stosowania smoczka ma również negatywne skutki....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.