Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1405

Dodano: 03.12.2015

Młodzieńcza autoagresja c.d.

Młodzieńcza autoagresja

Autoagresja jest działaniem, które osoba podejmuje, żeby sobie samej wyrządzić szkodę. Formą autoagresji psychicznej jest m.in. zaniżanie własnej wartości, wmawianie sobie przykrych rzeczy. Natomiast przejawem autoagresji fizycznej jest najczęściej samookaleczenie. Nastolatek sam uszkadza swoje ciało, doprowadzając do powierzchownych ran, ale też bolesnych i głębokich.

Pomoc dziecku autoagresywnemu

Najgorsze jest zamkniecie się w sobie, ze swoim bólem psychicznym i fizycznym. Zadawanie ran przynosi tylko chwilowe ukojenie, a gromadzące się trudności skutkują dalszym, często poważniejszym okaleczaniem się. Dobrze jest, jeśli nastolatek postanowi się zwierzyć ze swojego problemu komukolwiek, ale kto nie pozostanie obojętny. Rodzicom trudno jest się przyznać, choć oni mają też największą możliwość na zaobserwowanie u dziecka ran.

Leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem specjalistów – psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Przepracowania wymagają wszystkie nagromadzone emocje, które wywołują czynności autoagresywne. Emocje muszą zostać uporządkowane.

Celem terapii jest odszukiwanie i nazywanie własnych lęków i uczuć. Pomoc terapeuty umożliwia zaobserwowanie mechanizmu działania, jego cykliczności. Osoby autoagresywne uczą się również sposobów radzenia sobie z napięciem. Ponadto praca terapeutyczna uwzględnia obszar cielesny, w którym pacjent oswaja się ze swoim ciałem, próbuje je zaakceptować i o nie zadbać.

W niektórych przypadkach, gdy autoagresji towarzyszą stany depresyjne, zostaje włączone leczenie farmakologiczne.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

1 2
Zobacz także:
Wady wzroku u dzieci Wady wzroku u dzieci

▪ ▪ ▪

1555

28.08.2015

Coraz więcej małych dzieci nosi okulary. Zdarza się, że już nawet niemowlaki dołączają do grona okularników. Można ich spotkać niemalże wszędzie – na spacerach, w żłobkach i w przedszkolach.

Cykl EDUKACJA: Kompletujemy szkolną wyprawkę Cykl EDUKACJA: Kompletujemy szkolną wyprawkę

▪ ▪ ▪

1274

18.09.2015

Według obowiązującej ustawy – dzieci, które pójdą do pierwszej klasy szkoły podstawowej, korzystać będą z rządowego elementarza. Pierwszoklasiści dostaną za darmo podręcznik i ćwiczenia....

Cykl ZDROWIE: Problemy żołądkowe u niemowlęcia Cykl ZDROWIE: Problemy żołądkowe u niemowlęcia

▪ ▪ ▪

1081

04.10.2015

Kolka u niemowląt może trwać nawet do kilku godzin. Ból brzucha bywa w takich sytuacjach bardzo dokuczliwy, dlatego dzieci donośnie sygnalizują rodzicowi o spotykającym je dyskomforcie. Opiekunowie...

Startuje V edycja projektu Aktywna Rodzina, tym razem wspólnie POMAGAMY! Startuje V edycja projektu Aktywna Rodzina, tym razem wspólnie POMAGAMY!

▪ ▪ ▪

660

29.06.2017

Kapitan Warszawa szuka właśnie Ciebie!
Kapitan Warszawa już po raz piąty odwiedzi wszystkie dzielnice. Jak co roku sprawdzi, czy warszawiakom dobrze się wiedzie i czy nic nam nie zagraża, a...

Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty? Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty?

▪ ▪ ▪

1517

22.04.2016

Już od pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka z niepokojem obserwujesz rozwój jego zgryzu? Zastanawiasz się na przykład czy ssanie smoczka mu nie zaszkodzi lub czy odległości między mleczakami...

Dlaczego zimą warto wychodzić z dzieckiem na spacer? Dlaczego zimą warto wychodzić z dzieckiem na spacer?

▪ ▪ ▪

797

08.02.2017

Gdy za oknem mroźno, szaro i ponuro, większość rodziców wzdryga się na samą myśl o przechadzkach. Tymczasem zimowe spacery są doskonałą inwestycją w zdrowie malucha. Dlaczego?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.