Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1745

Dodano: 28.11.2021

Kilka powszechnych mitów na temat depresji pediatrycznej

Kilka powszechnych mitów na temat depresji pediatrycznej

Dzieci, również te starsze, mogą doświadczać depresji. Termin kliniczny nazywa ten stan depresją pediatryczną i doświadcza jej około 3% dzieci w wieku 3-17 lat. [1]

Mit: Smutek wygląda tak samo u dzieci, jak u dorosłych

Czasami trudno jest odróżnić normalne odczucia z dzieciństwa od objawów depresji dziecięcej. Kiedy jednak dowiadujemy się, w jaki sposób smutek i depresja wpływają na dzieci, możemy uniknąć utrwalania powszechnych mitów.

Dzieci nie mają języka werbalnego ani zmysłu kognitywnego, aby wyrazić smutek. Zamiast tego często pojawiają się objawy cielesne, takie jak bóle, zmęczenie i spowolnienie, a także płaczliwość, nierealistyczne poczucie winy, izolacja i drażliwość.

Mit: Dobrzy rodzice zawsze potrafią wykryć, czy ich dziecko ma depresję

Większość dzieci z depresją ukrywa swoje myśli i uczucia. Często ukrywają to, co czują, ponieważ nie chcą okazywać smutku. To sprawia, że czują się nieswojo, więc się wycofują. Niektóre dzieci uśmiechają się, mimo że mogą walczyć w środku ze swoimi emocjami. Są też małe dzieci, które mogą nawet nie rozumieć głębi własnego smutku, więc nie mogą tak naprawdę wyrazić go swoim opiekunom.

Jedynym sposobem, w jaki rodzice mogą zrozumieć chroniczny smutek i depresję, jest świadomość zachowań i objawów charakterystycznych dla wieku. Na przykład młodsze dzieci mają tendencję do boleści i bólu, płaczą i jęczą, gdy są smutne. Starsze dzieci w tym stanie często stają się drażliwe, wycofane i unikają innych. Dzieci w wieku szkolnym często mają trudności z koncentracją, czują się niepewnie, kłócą się lub wyrażają, że nie lubią już robić rzeczy. Znajomość objawów, których należy szukać, pomoże Ci ustalić, czy Twoje dziecko zmaga się z depresją.

Mit: Chroniczny smutek sam zniknie

Depresja pediatryczna

Przewlekły smutek może oznaczać, że dziecko ma depresję pediatryczną, której nie można odrzucić. Ignorowanie problemu też nie pomaga. Depresja to poważna, ale uleczalna choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy.

Mit: Rozmowa z dziećmi o smutku może pogorszyć sytuację

Rozmowa z dzieckiem o smutku może w rzeczywistości pomóc zredukować objawy, potwierdzając jego uczucia i doświadczenia. Pomaga również uczyć ich o swoich uczuciach i jak je nazywać. Wsparcie i zachęta pozwalają dzieciom wiedzieć, że nie są same i że są kochane oraz otoczone opieką.

Mit: Nie ma sprawdzonych metod leczenia depresji dziecięcej

Depresja dziecięca stanowi wyzwanie dla sposobu myślenia, odczuwania i zachowania dziecka. Terapia rozmową wzmocni zdolności poznawcze dziecka, przeformułuje myśli i uczucia w bardziej pozytywny sposób i stworzy ekspresję behawioralną, która jest proaktywna i zdrowa.

Podsumowanie

Kwestia problemów psychicznych dziecka jest o tyle skomplikowana i delikatna, że mowa o młodym człowieku nieprzystosowanym po prostu do pewnych stanów emocjonalnych. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony rodziców i pomoc oferowane przez aplikacje psychologiczne.

Bibliografia:

1. Ghandour R. M., Prevalence and Treatment of Depression, Anxiety, and Conduct Problems in US Children, https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(18)31292-7/fulltext (dostęp: 22.11.2021 r.).

R. M. Ghandour, Prevalence and Treatment of Depression, Anxiety, and Conduct Problems in US Children, https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(18)31292-7/fulltext (dostęp: 22.11.2021 r.).

Zobacz także:
Gdy mały wampirek gryzie mame Gdy mały wampirek gryzie mame

▪ ▪ ▪

2614

31.03.2015

Karmienie piersią jest pięknym przeżyciem, jednak gdy nasz skarb gryzie, piękno zamienia się w ból. Jak poradzić sobie z takim małym wampirkiem?

Alkoholizm wśród młodzieży Alkoholizm wśród młodzieży

▪ ▪ ▪

2829

24.08.2015

Alkoholizm wśród młodzieży jest wciąż szokującym tematem. Co innego okazjonalnie wypite piwo z kolegami, a co innego nałóg. Zaczyna się zawsze niewinnie. Pozytywne odbieranie picie alkoholu przez...

Największa kolorowanka na świecie – czy mamy nowy rekord? Największa kolorowanka na świecie – czy mamy nowy rekord?

▪ ▪ ▪

2545

06.06.2016

6 000 kredek potrzebowały dzieci do pokolorowania ogromnej książeczki do kolorowania o łącznej powierzchni 216 m2. Każda kartka, tej największej kolorowanki na świecie o wielkości 12 m2, to...

Dziecięca bulimia Dziecięca bulimia

▪ ▪ ▪

3392

06.02.2015

Bulimia jako drugie, obok anoreksji, bardzo poważne zaburzenie odżywania, może dotyczyć także dzieci i nastolatków. Tutaj podłożem jest również lęk przed przybieraniem na wadze, ale ku temu...

Cottonlove  – pledy z bawełny organicznej Cottonlove – pledy z bawełny organicznej

▪ ▪ ▪

2545

04.10.2016

Idealny towarzysz zimowych wieczorów i letnich wypadów na łono natury. Doskonały element dekoracyjny, funkcjonalny i przytulny, może nam służyć przez wiele lat. O czym mowa? Pledy wracają!

3 powody, dla których warto nosić dziecko w chuście 3 powody, dla których warto nosić dziecko w chuście

▪ ▪ ▪

2597

16.04.2016

Wokół chustonoszenia narosło wiele mitów. Warto się z nimi rozprawić już dziś. Niezależnie bowiem od obiegowej i dość krzywdzącej opinii o noszeniu dzieci w chustach, ten sposób kontaktu...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.