Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1391

Dodano: 28.11.2021

Kilka powszechnych mitów na temat depresji pediatrycznej

Kilka powszechnych mitów na temat depresji pediatrycznej

Dzieci, również te starsze, mogą doświadczać depresji. Termin kliniczny nazywa ten stan depresją pediatryczną i doświadcza jej około 3% dzieci w wieku 3-17 lat. [1]

Mit: Smutek wygląda tak samo u dzieci, jak u dorosłych

Czasami trudno jest odróżnić normalne odczucia z dzieciństwa od objawów depresji dziecięcej. Kiedy jednak dowiadujemy się, w jaki sposób smutek i depresja wpływają na dzieci, możemy uniknąć utrwalania powszechnych mitów.

Dzieci nie mają języka werbalnego ani zmysłu kognitywnego, aby wyrazić smutek. Zamiast tego często pojawiają się objawy cielesne, takie jak bóle, zmęczenie i spowolnienie, a także płaczliwość, nierealistyczne poczucie winy, izolacja i drażliwość.

Mit: Dobrzy rodzice zawsze potrafią wykryć, czy ich dziecko ma depresję

Większość dzieci z depresją ukrywa swoje myśli i uczucia. Często ukrywają to, co czują, ponieważ nie chcą okazywać smutku. To sprawia, że czują się nieswojo, więc się wycofują. Niektóre dzieci uśmiechają się, mimo że mogą walczyć w środku ze swoimi emocjami. Są też małe dzieci, które mogą nawet nie rozumieć głębi własnego smutku, więc nie mogą tak naprawdę wyrazić go swoim opiekunom.

Jedynym sposobem, w jaki rodzice mogą zrozumieć chroniczny smutek i depresję, jest świadomość zachowań i objawów charakterystycznych dla wieku. Na przykład młodsze dzieci mają tendencję do boleści i bólu, płaczą i jęczą, gdy są smutne. Starsze dzieci w tym stanie często stają się drażliwe, wycofane i unikają innych. Dzieci w wieku szkolnym często mają trudności z koncentracją, czują się niepewnie, kłócą się lub wyrażają, że nie lubią już robić rzeczy. Znajomość objawów, których należy szukać, pomoże Ci ustalić, czy Twoje dziecko zmaga się z depresją.

Mit: Chroniczny smutek sam zniknie

Depresja pediatryczna

Przewlekły smutek może oznaczać, że dziecko ma depresję pediatryczną, której nie można odrzucić. Ignorowanie problemu też nie pomaga. Depresja to poważna, ale uleczalna choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy.

Mit: Rozmowa z dziećmi o smutku może pogorszyć sytuację

Rozmowa z dzieckiem o smutku może w rzeczywistości pomóc zredukować objawy, potwierdzając jego uczucia i doświadczenia. Pomaga również uczyć ich o swoich uczuciach i jak je nazywać. Wsparcie i zachęta pozwalają dzieciom wiedzieć, że nie są same i że są kochane oraz otoczone opieką.

Mit: Nie ma sprawdzonych metod leczenia depresji dziecięcej

Depresja dziecięca stanowi wyzwanie dla sposobu myślenia, odczuwania i zachowania dziecka. Terapia rozmową wzmocni zdolności poznawcze dziecka, przeformułuje myśli i uczucia w bardziej pozytywny sposób i stworzy ekspresję behawioralną, która jest proaktywna i zdrowa.

Podsumowanie

Kwestia problemów psychicznych dziecka jest o tyle skomplikowana i delikatna, że mowa o młodym człowieku nieprzystosowanym po prostu do pewnych stanów emocjonalnych. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony rodziców i pomoc oferowane przez aplikacje psychologiczne.

Bibliografia:

1. Ghandour R. M., Prevalence and Treatment of Depression, Anxiety, and Conduct Problems in US Children, https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(18)31292-7/fulltext (dostęp: 22.11.2021 r.).

R. M. Ghandour, Prevalence and Treatment of Depression, Anxiety, and Conduct Problems in US Children, https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(18)31292-7/fulltext (dostęp: 22.11.2021 r.).

Zobacz także:
Pierwszy dzwonek za pasem. Zaplanuj urozmaicone drugie śniadania Pierwszy dzwonek za pasem. Zaplanuj urozmaicone drugie śniadania

▪ ▪ ▪

1822

29.08.2017

Drugie śniadanie ma znaczący wpływ na zdrowie i energię naszego dziecka, jak również na jego wyniki w nauce. Zbilansowany, a przy tym też smaczny posiłek sprawi, że ograniczymy u naszej pociechy...

Najważniejsze kolory w życiu dziecka Najważniejsze kolory w życiu dziecka

▪ ▪ ▪

6722

01.06.2015

Czy barwy w życiu dziecka są ważne? Z badań wynika, że kolory z jakimi dziecko ma kontakt, mają wpływ na jego zachowanie i rozwój – jest to zatem ważny element życia malucha. W jakich kolorach...

Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy? Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?

▪ ▪ ▪

2836

13.07.2016

Wymiana fotelika ma swoje proste wytyczne a często decyzje o zmianie opiekunowie podejmują bardzo pochopnie. Pamiętaj najważniejszą rzecz - fotelik to bezpieczeństwo Twojego dziecka!

Oksytocyna - najważniejszy hormon w ciąży Oksytocyna - najważniejszy hormon w ciąży

▪ ▪ ▪

1964

24.11.2020

Oksytocyna inaczej nazywana jest hormonem szczęścia, ponieważ to ona odpowiada za stan euforii i zakochania. To dzięki niej czujemy przywiązanie oraz potrzebę bliskości z drugą osobą. Jej podwyższone...

Zdrowie na talerzu dla seniora Zdrowie na talerzu dla seniora

▪ ▪ ▪

2383

20.10.2014

Nieprawidłowa dieta jest jednym z czynników środowiskowych mających znaczący wpływ na większość chorób pojawiających się w późniejszym okresie życia. Można ją jednak najłatwiej zmienić,...

Wakacyjna pierwsza pomoc Wakacyjna pierwsza pomoc

▪ ▪ ▪

1695

09.08.2017

Beztroska, spokój, krótko mówiąc pełen relaks – tak powinny wyglądać wakacje. Niestety zdarza się, że wypoczynek coś nam zakłóca. Co robić, gdy przydarzy nam się oparzenie słoneczne? Jak...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.