Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2288

Dodano: 28.11.2021

Kilka powszechnych mitów na temat depresji pediatrycznej

Kilka powszechnych mitów na temat depresji pediatrycznej

Dzieci, również te starsze, mogą doświadczać depresji. Termin kliniczny nazywa ten stan depresją pediatryczną i doświadcza jej około 3% dzieci w wieku 3-17 lat. [1]

Mit: Smutek wygląda tak samo u dzieci, jak u dorosłych

Czasami trudno jest odróżnić normalne odczucia z dzieciństwa od objawów depresji dziecięcej. Kiedy jednak dowiadujemy się, w jaki sposób smutek i depresja wpływają na dzieci, możemy uniknąć utrwalania powszechnych mitów.

Dzieci nie mają języka werbalnego ani zmysłu kognitywnego, aby wyrazić smutek. Zamiast tego często pojawiają się objawy cielesne, takie jak bóle, zmęczenie i spowolnienie, a także płaczliwość, nierealistyczne poczucie winy, izolacja i drażliwość.

Mit: Dobrzy rodzice zawsze potrafią wykryć, czy ich dziecko ma depresję

Większość dzieci z depresją ukrywa swoje myśli i uczucia. Często ukrywają to, co czują, ponieważ nie chcą okazywać smutku. To sprawia, że czują się nieswojo, więc się wycofują. Niektóre dzieci uśmiechają się, mimo że mogą walczyć w środku ze swoimi emocjami. Są też małe dzieci, które mogą nawet nie rozumieć głębi własnego smutku, więc nie mogą tak naprawdę wyrazić go swoim opiekunom.

Jedynym sposobem, w jaki rodzice mogą zrozumieć chroniczny smutek i depresję, jest świadomość zachowań i objawów charakterystycznych dla wieku. Na przykład młodsze dzieci mają tendencję do boleści i bólu, płaczą i jęczą, gdy są smutne. Starsze dzieci w tym stanie często stają się drażliwe, wycofane i unikają innych. Dzieci w wieku szkolnym często mają trudności z koncentracją, czują się niepewnie, kłócą się lub wyrażają, że nie lubią już robić rzeczy. Znajomość objawów, których należy szukać, pomoże Ci ustalić, czy Twoje dziecko zmaga się z depresją.

Mit: Chroniczny smutek sam zniknie

Depresja pediatryczna

Przewlekły smutek może oznaczać, że dziecko ma depresję pediatryczną, której nie można odrzucić. Ignorowanie problemu też nie pomaga. Depresja to poważna, ale uleczalna choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy.

Mit: Rozmowa z dziećmi o smutku może pogorszyć sytuację

Rozmowa z dzieckiem o smutku może w rzeczywistości pomóc zredukować objawy, potwierdzając jego uczucia i doświadczenia. Pomaga również uczyć ich o swoich uczuciach i jak je nazywać. Wsparcie i zachęta pozwalają dzieciom wiedzieć, że nie są same i że są kochane oraz otoczone opieką.

Mit: Nie ma sprawdzonych metod leczenia depresji dziecięcej

Depresja dziecięca stanowi wyzwanie dla sposobu myślenia, odczuwania i zachowania dziecka. Terapia rozmową wzmocni zdolności poznawcze dziecka, przeformułuje myśli i uczucia w bardziej pozytywny sposób i stworzy ekspresję behawioralną, która jest proaktywna i zdrowa.

Podsumowanie

Kwestia problemów psychicznych dziecka jest o tyle skomplikowana i delikatna, że mowa o młodym człowieku nieprzystosowanym po prostu do pewnych stanów emocjonalnych. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony rodziców i pomoc oferowane przez aplikacje psychologiczne.

Bibliografia:

1. Ghandour R. M., Prevalence and Treatment of Depression, Anxiety, and Conduct Problems in US Children, https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(18)31292-7/fulltext (dostęp: 22.11.2021 r.).

R. M. Ghandour, Prevalence and Treatment of Depression, Anxiety, and Conduct Problems in US Children, https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(18)31292-7/fulltext (dostęp: 22.11.2021 r.).

Zobacz także:
3 niezawodne przepisy na wyśmienite dania z Kurczakiem Zagrodowym! 3 niezawodne przepisy na wyśmienite dania z Kurczakiem Zagrodowym!

▪ ▪ ▪

2249

31.05.2017

Drób pojawia się na naszych stołach na co dzień, podczas imprez i uroczystości rodzinnych. Kurczak Zagrodowy, wyjątkowo delikatny w smaku i mniej otłuszczony niż inne kurczaki, stanowi świetną...

Uczyć się w domu - nauczanie domowe  Uczyć się w domu - nauczanie domowe

▪ ▪ ▪

4712

07.10.2014

Nauczanie domowe (tzw. home schooling) nie jest nauczaniem indywidualnym. Nauczanie indywidualne jest organizowane przez dyrektora szkoła w sytuacji, gdy stan zdrowia dziecka nie pozwala mu lub znacznie...

Kobieto, ćwicz mięśnie Kegla Kobieto, ćwicz mięśnie Kegla

▪ ▪ ▪

4154

07.05.2015

Kobiety dbają o siebie cały czas, a zdrowie to podstawa. Co powiecie na trening mięśni, które potrafią zwiększyć doznania seksualne i obniżyć ból porodowy? Dowiedzcie się jakie ćwiczenia wykonywać,...

Owocowa innowacja Frupp! Owocowa innowacja Frupp!

▪ ▪ ▪

3235

31.03.2016

Owoce i warzywa to nie tylko pyszna przekąska. Dietetycy zalecają je jeść co najmniej 5 razy dziennie. Dlaczego? Są źródłem witamin, błonnika oraz wielu innych składników odżywczych, które...

Strach przed ginekologiem? Naturalnie! Strach przed ginekologiem? Naturalnie!

▪ ▪ ▪

3225

20.10.2014

Trudno ukrywać, że wizyta u ginekologa do najprzyjemniejszych nie należy. Mimo, że każda kolejna jest łatwiejsza od tej pierwszej, skrępowanie przed badaniem budzi się przy każdorazowym otwarciu...

Jak rozwijać wrażliwość artystyczną u dzieci? Jak rozwijać wrażliwość artystyczną u dzieci?

▪ ▪ ▪

3531

12.05.2017

Rozwijanie zainteresowań i umiejętności dzieci sprzyja rozwojowi ich osobowości. Twórcze działania najmłodszych to również efektywne sposoby na zwiększenie wrażliwości artystycznej dziecka....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.