Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1565

Dodano: 30.12.2015

Jak nauczyć nasze dzieci czytać?

Jak nauczyć nasze dzieci czytać?

Nie od dziś wiadomo, że nauka czytania wszechstronnie rozwija dziecko. Podczas nauki czytania dziecko rozwija: wzrok, słuch, mowę a także: kreatywność, pamięć fotograficzną i myślenie operacyjne. Czy powinniśmy już od najmłodszych lat uczyć dziecko czytania? Jeśli tak, to jak najlepiej zacząć taką naukę, aby nie zniechęcić dziecka do podejmowania prób samodzielnego czytania?

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć dziecko poprzez zabawę. W Internecie znajdziemy wiele interesujących gier i zabaw, które pomogą nam w zachęceniu dziecka do nauki czytania. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne, inaczej się rozwija, co innego mu się podoba. Jeśli nie uda nam się za pierwszym razem zaciekawić dziecka daną zabawą, nie zniechęcajmy się i spróbujmy z inną zabawą. Może ta akurat zaciekawi naszego malucha. Nie wymagajmy też od dziecka wielkich postępów z dnia na dzień. Systematyczne ćwiczenia przynoszą efekty. Może okazać się, że pewnego dnia dziecko zaskoczy nas samodzielnym przeczytaniem słowa, a może nawet i zdania.

W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy znalezione w Internecie metody są odpowiednie dla naszego dziecka, albo nie widzimy jakichkolwiek efektów nauki (mówimy tu nawet o tych najmniejszych efektach, takich jak chociażby znajomość jednej głoski) możemy zgłosić się do specjalistów, którzy mają opracowane odpowiednie metody nauki. Warto jednak zapamiętać, że nauka czytania jest procesem bardziej skomplikowanym niż mowa, wymagającym jednocześnie bardzo dobrych połączeń mózgowych. Właśnie dlatego nie naciskajmy na dziecko. Systematycznie, lecz powoli ponawiajmy kolejne próby, które w odpowiednim czasie przyniosą efekty. Najgorszym, co możemy zrobi jest naciskanie na dziecko. W przypadku, gdy będziemy naciskać na naszą pociechę, nawet najlepsze metody nie przyniosą efektów.

Metody nauki czytania – czytanie sylabowe i czytanie globalne

W obecnej chwili najmodniejszymi metodami nauki czytania są: czytanie sylabowe i czytanie globalne. Czytanie sylabowe pozwala nam uniknąć błędów, które pojawiają się podczas wymowy głoski. Przykładowo wypowiadając głoskę M dziecko usłyszy MY, więc wyraz MAMA przeczyta następująco MYAMYA. Sprawi mu to trudność, w pojęciu, co tak naprawdę przeczytało. Czytanie globalne polega na przyswajaniu przez dziecko całego ciągu liter, które tworzą dane słowo, bez wnikania w jego „konstrukcję”. Słowo TATA to porostu słowo TATA. Nie rozkładamy tego na poszczególne litery. Po paru takich lekcjach dziecko samo zacznie się dopytywać jakie litery składają się na poszczególne zdania i łączyć je w inne wyrażenia.

Nie zapominajmy, że taką naukę możemy zacząć już od najmłodszych lat. Mata edukacyjna - piankowe puzzle alfabet i numery od Toys”R”Us to idealny sposób, aby już od pierwszych chwil beztroskiej zabawy dziecka wspomóc jego naukę czytania.

Życzymy udanej nauki!

Joanna Walczak

Zobacz także:
Gdzie kupować podręczniki szkolne? Gdzie kupować podręczniki szkolne?

▪ ▪ ▪

1107

15.07.2016

Okres wakacji to nie tylko czas odpoczynku, ale również okres przygotowań do nowego roku szkolnego. Znalezienie taniego tornistra, kredek, zeszytów itp. nie stanowi zazwyczaj problemu, jednak zakup...

Cykl EDUKACJA: Liceum, technikum czy zawodówka? Cykl EDUKACJA: Liceum, technikum czy zawodówka?

▪ ▪ ▪

1178

30.09.2015

Zanim uczeń trafi do szkoły średniej – musi zdecydować, jakich przedmiotów chce uczyć się na poziomie rozszerzonym, a co za tym idzie – jaki profil klasy wybrać. Do niego bowiem dostosowana...

Pierwsze nastoletnie miłości Pierwsze nastoletnie miłości

▪ ▪ ▪

1243

19.11.2015

Z pierwszą nastoletnią miłością często jest tak, że młody człowiek myśli o niej jako tej na całe życie. Podporządkowuje jej siebie całego – naukę, dotychczasowe plany, spokojne jedzenie...

Świadoma mama - Poznań 25.02.2016 r. Świadoma mama - Poznań 25.02.2016 r.

▪ ▪ ▪

1628

18.02.2016

Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców z Poznania i okolic!

Szkoła rodzenia Szkoła rodzenia

▪ ▪ ▪

1275

02.04.2015

Denerwujesz się przed porodem? Nie wiesz, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia? W tym artykule przedstawimy wam za i przeciw uczęszczania do szkoły rodzenia.

5 najgorszych rzeczy, jakie robisz swojej skórze latem! 5 najgorszych rzeczy, jakie robisz swojej skórze latem!

▪ ▪ ▪

840

31.07.2017

Lato to szczególny okres dla naszej skóry. Wyjeżdżamy na wakacje i spędzamy beztrosko czas na świeżym powietrzu. Często jednak zapominamy o swojej skórze. Sprawdź jakie błędy popełniasz i...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.