Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1439

Dodano: 09.10.2014

Kształtujemy w dziecku wiarę w siebie

Kształtujemy w dziecku wiarę w siebie

Będąc już osobami dorosłymi, żałujemy nieraz, że nie mamy większej wiary w siebie. Że gdybyśmy posiadali wyższą samoocenę, nasze cele byłyby bardziej ambitne. Tymczasem okazuje się, że na tym etapie pewność siebie może być już tylko wypracowywana.

Najsilniejsze przekonania na swój temat kształtują się w dzieciństwie, w oparciu przede wszystkim o to, co mówili rodzice i osoby bliskie. Jeśli mamy dziecko, nasz udział w kształtowaniu jego poczucia własnej wartości jest szalenie ważny.

Jedne dzieci wydają się być zalęknione, wycofane, obawiające się podejmowania wyzwań i ewentualnych porażek. Inne dzieci są niezmiernie zaciekawione, wszystkiego chcą spróbować, wychodzą z inicjatywą, nie roztrząsając czy coś się uda, czy też nie. A fundament wysokiej samooceny wydaje się być taki oczywisty – to bezwarunkowa miłość rodziców. Nie na zasadzie, że kocham za coś (za to, że dziecko jest grzeczne, posprzątało pokój, zdobyło dobrą ocenę w szkole, osiąga sukcesy w „namacalny” sposób), ale że kocham po prostu.

Dziecko z dużą wiarą w siebie jest dzieckiem, które czuje, że jest kochane. Oczywiście, nie chodzi o to, że dziecko zalęknione czy niepewne siebie jest niekochane. Na pewno ma dużo miłości. Trzeba jedynie pamiętać o tej miłości bezwarunkowej. Z miłości wypływa autentyczne zainteresowanie osobą dziecka, jego sprawami, myślami, uczuciami. Najważniejsza jest postawa wspierająca rodziców. Nie taka, w której dziecko boi się podejmowania wyzwań, bo przewróci się, nabije guza, itd. Cenne jest kształtowanie u dziecka uważności, ostrożności, ale troska nie może być nadmierna. Maluch musi wiele rzeczy zobaczyć, poznać, a nawet czasami nabić sobie tego guza. W miarę kolejnych doświadczeń dziecko nabiera zaufania do swoich możliwości.

1 2
Zobacz także:
Woda najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia Woda najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia

▪ ▪ ▪

981

28.07.2016

Regularne dostarczanie płynów do organizmu dziecka jest niezwykle istotne. Zanim jednak sięgniesz po lubiane przez Twoją pociechę owocowe soczki, zastanów się, czy jest to dobry pomysł.

Wspólny pokój chłopca i dziewczynki. Jak połączyć sprzeczne interesy maluchów? Wspólny pokój chłopca i dziewczynki. Jak połączyć sprzeczne interesy maluchów?

▪ ▪ ▪

1337

01.02.2017

Pokój dziecięcy i młodzieżowy to oaza każdej dorastającej pociechy. Często zdarza się jednak tak, że metraż mieszkania nie pozwala na to, aby dzieci posiadały oddzielne pokoje. Urządzenie wspólnego...

Dlaczego zimą warto wychodzić z dzieckiem na spacer? Dlaczego zimą warto wychodzić z dzieckiem na spacer?

▪ ▪ ▪

829

08.02.2017

Gdy za oknem mroźno, szaro i ponuro, większość rodziców wzdryga się na samą myśl o przechadzkach. Tymczasem zimowe spacery są doskonałą inwestycją w zdrowie malucha. Dlaczego?

Pomysł na wakacje dla nastolatka - obozy windsurfingowe. Pomysł na wakacje dla nastolatka - obozy windsurfingowe.

▪ ▪ ▪

1243

12.05.2016

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Jeśli jesteś rodzicem z pewnością zastanawiasz się, jak zorganizować wakacje dla swojego dziecka tak, aby były zarówno ciekawe, jak i pożyteczne. Dwa miesiące...

Zerówka w przedszkolu – zalety i wady Zerówka w przedszkolu – zalety i wady

▪ ▪ ▪

1785

26.03.2015

Wielu rodziców zastanawia się, czego można oczekiwać od zerówki przedszkolnej i jak wygląda opieka nad dzieckiem w tego typu placówce. Przedstawiamy najczęściej przytaczane zalety i wady oddziału...

Znów biegunka! Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka? Znów biegunka! Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka?

▪ ▪ ▪

1222

21.12.2015

Przy biegunce u niemowląt i dzieci najważniejsze jest, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jak zrobić to na tyle szybko i skutecznie, żeby leczenie nie skończyło się w szpitalu – odpowiadają...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.