Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2699

Dodano: 21.05.2015

Poznaj objawy i przyczyny alergii u dzieci.

Poznaj objawy i przyczyny alergii u dzieci.

Alergia u dzieci może pojawić się już w okresie niemowlęcym. Wcześnie wykryta i leczona zapobiega powstawaniu astmy. Skąd się bierze i jakie są jej objawy? Choroba alergiczna najczęściej jest przekazywana genetycznie. Jeśli rodzice są obciążeni pewne jest, że i dziecko będzie uczulone. Nawet jeśli w rodzinie nikt nie chorował, to obecne środowisko jak i otoczenie wokół malucha jest pełne alergenów. Sierść zwierząt, dym papierosowy, kurz i roztocza mogą wywołać alergię.

Zdiagnozowanie uczulenia u dziecka jest bardzo trudne. Dzieci często są zakatarzone, kaszlą, mają przeszklone oczy. Zwykłe przeziębienie trwa około kilku dni. Mija, gdy dziecku podamy domowe preparaty. Jeśli jednak maluch wciąż ma katar, jest apatyczny, swędzi go nos, ma duszności i przekrwione oczy, a objawy te pojawiają się cyklicznie o tej samej porze roku - prawdopodobnie cierpi na alergię. Wówczas najlepiej chronić go przed kontaktem z potencjalnymi alergenami oraz zaaplikować sprawdzone leki. Warto również zapoznać się z domowymi sposobami na walkę z alergią. Zamrażanie pościeli, śledzenie kalendarza pyleń, płukanie oczu, nosa, dokładne mycie ciała po powrocie ze spaceru to tylko niektóre z nich. Maści, krople do oczu czy nosa, a także syropy sprawdzą się u młodszych dzieci. Dla tych od 6 roku życia odpowiednie będą leki bez recepty m.in. Zyrtec UCB. Daje ukojenie w przypadku reakcji alergicznych spowodowanych pyłkami roślin, drzew, krzewów, traw i chwastów w okresie ich pylenia oraz chroni przed obecnością roztoczy i grzybów pleśniowych.

Poważny problem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na całym świecie liczba chorych na astmę, która często związana jest z alergią wynosi około 235 milinów. W Polsce co trzecie dziecko jest chore. Katar alergiczny oraz zapalenie zatok wg WHO jest jednym z najbardziej powszechnych przewlekłych schorzeń układu oddechowego na świecie. Niezdiagnozowana i nieleczona alergia u dzieci może prowadzić do poważnych powikłań zagrażających ich zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu(śmierć spowodowana wstrząsem anafilaktycznym). Opóźnienia w rozwoju, dyskomfort w codziennym egzystowaniu, to tylko niektóre z nich. Jak zatem pomóc swojemu dziecku? Najlepiej i najprościej jest wykonać testy, które określą na co jest uczulone. Młodszym pacjentom, poniżej trzeciego roku życia robi się analizę krwi, sprawdzając jaki jest poziom przeciwciał IgE. Wysoki oznacza alergię. Testy z krwi nie są jednak w stanie określić na co maluch jest uczulony. U starszych wykonuje się badania na skórze. Polegają one na wprowadzeniu pod nią niewielkiej dawki alergenu. Niektórzy lekarze wykonują również testy na wargach lub powiekach dotykając te miejsca alergenami. Jeśli pacjent jest na coś uczulony jego organizm reaguje opuchlizną, wysypką lub łzawieniem.

1 2 3
Zobacz także:
Bez zbóż ani rusz! Bez zbóż ani rusz!

▪ ▪ ▪

2412

31.01.2016

Pieczywo i kasze towarzyszą nam każdego dnia. Dla większości osób te produkty są jednymi z podstawowych składników diety. Pełne witamin i wartości odżywczych zboża dodają energii, a ogromny...

BiFIX zielona z aloesem herbata liściasta BiFIX zielona z aloesem herbata liściasta

▪ ▪ ▪

2714

19.09.2015

Zielona herbata dzięki różnorodnej zawartości cennych składników ma dobroczynny wpływ na różne funkcje naszego organizmu.

Na kogo wypadnie na tego bęc! Na kogo wypadnie na tego bęc!

▪ ▪ ▪

13.09.2015

Zabawy domowe wymagają kreatywności, cierpliwości i mnóstwa energii. Każdy rodzic wie, jak trudno jest zainteresować malca na dłużej. Wraz z rozwojem dziecka jest to coraz większe wyzwanie–...

Telefon, komputer, telewizor – Czy mogą uzależnić kilkulatka? Telefon, komputer, telewizor – Czy mogą uzależnić kilkulatka?

▪ ▪ ▪

4193

25.04.2015

Uzależnienia są na tyle przebiegle, że atakują w każdym wieku i niepostrzeżenie. Dzieci są szczególnie narażone na te z nich, które dotyczą urządzeń elektronicznych. Dzieje się tak ze względu...

Zdrowe plecy Twojego pierwszoklasisty Zdrowe plecy Twojego pierwszoklasisty

▪ ▪ ▪

2198

03.07.2017

Dzieci w wieku siedmiu lat znajdują się w intensywnej fazie rozwoju fizycznego. Dlatego nieodpowiednio dobrany plecak lub tornister mogą powodować dolegliwości bólowe, a w dłuższej perspektywie...

Wracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka Wracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka

▪ ▪ ▪

2669

05.01.2016

Wraz z nadejściem nowego roku powracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka. Od 1 stycznia 2016 roku staną się dokumentem wypełnianym przez lekarza podczas każdej konsultacji medycznej.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.