Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2856

Dodano: 16.08.2016

Kleszcze i borelioza - wszystko, co musisz wiedzieć

Kleszcze i borelioza - wszystko, co musisz wiedzieć

W naszym kraju z roku na rok rośnie liczba osób, u których diagnozuje się choroby związane z ugryzieniem kleszcza. Te niepozorne owady przenoszą bowiem mnóstwo groźnych dla człowieka drobnoustrojów, wywołujących m.in. boreliozę. Jest to schorzenie trudne do wykrycia i leczenia, więc coraz większą uwagę zwraca się na jego profilaktykę.

Kleszcze to owady z rodziny pajęczaków, zamieszkujące tereny tropikalne, subtropikalne oraz o klimacie umiarkowanym. Żywią się one krwią niemal wszystkich kręgowców (z wyjątkiem ryb), przenosząc w ten sposób mnóstwo szkodliwych bakterii i wirusów. – Każde ukłucie kleszcza może się okazać groźne w skutkach dla naszego zdrowia. Mimo, iż jest to stosunkowo niewielki pajęczak, to ze względu na to, jakimi i iloma drobnoustrojami może nas zarazić podczas żerowania w naszej skórze, zagrożenie chorobami odkleszczowymi powinniśmy traktować jak najbardziej poważnie.

Do tej pory wykryto w kleszczach ponad 40 różnych drobnoustrojów, z których zdecydowana większość jest dla człowieka chorobotwórcza, ale przy tym niestety nie ma dostępnych testów laboratoryjnych, które można by wykonać u ludzi dla potwierdzenia większości tych zakażeń – powiedziała portalowi kurierlubelski.pl Edyta Gałęziowska, prezes Fundacji Bartek na Rzecz Osób z Boreliozą i Innymi Chorobami Odkleszczowymi.

Groźna borelioza

Kleszcze atakują człowieka najczęściej podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. W większości przypadków pajęczaki te bytują w trawach, więc są „zgarniane” przez człowieka na spacerach czy podczas opalania. Osoby dorosłe zazwyczaj znajdują kleszcze w kończynach dolnych, zaś u dzieci na ugryzienia narażone jest całe ciało. Jedną z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza – nieleczona może bowiem prowadzić do nieodwracalnych zmian neurologicznych w organizmie.

Borelioza to choroba znana od niedawna – zaczęto ją diagnozować dopiero w latach 80. XX wieku, ale już w pismach medycznych z 1550 r. p.n.e. wspominano o tzw. gorączce kleszczowej. Wywołują ją bakterie z rodzaju Borrelia, przenoszone przez kleszcze. Schorzenie to jest o tyle groźne, że nie daje bardzo charakterystycznych objawów, pacjenci zgłaszają się do lekarza w jej późnym stadium, a leczenie bywa długotrwałe i mało skuteczne.

Pierwszym objawem boreliozy u około 30% chorych jest rumień – czyli rodzaj okrągłej, ciepłej i wypukłej wysypki z zaczerwienieniem na samym środku. Może on osiągnąć nawet 15 cm średnicy, a pojawia się najczęściej od 7 do 14 dni od ukąszenia. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana na tym etapie, leczenie zazwyczaj ogranicza się do kilkunastodniowej terapii antybiotykowej.

Po około 30 dniach od ukąszenia bakterie wywołujące boreliozę przedostają się do krwi, a stamtąd mogą już zaatakować właściwie każdy narząd wewnętrzny. W zależności od tego, który narząd zostanie zaatakowany, objawy mogą się różnić i dlatego boreliozę tak trudno zdiagnozować. U większości pacjentów obserwuje się m.in. objawy grypopodobne, bóle stawów, utratę masy ciała, nadmierne wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie, bezsenność, drętwienie kończyn, a w przypadku zainfekowania układu nerwowego – zaburzenia orientacji oraz zapalenie opon mózgowych. W takich przypadkach stosuje się długotrwałe leczenie objawowe połączone z kuracją antybiotykami.

Problematyczna dla współczesnej medycyny jest diagnostyka boreliozy. Niestety, jak dotąd nie opracowano żadnych badań, dających stuprocentową pewność zakażenia bakteriami Borrelia lub jego braku. Dlatego diagnozę stawia się najczęściej po wykonaniu serii badań mikrobiologicznych, serologicznych oraz wykrywających DNA bakteryjne i interpretacji pochodzących z nich wyników.

Niezwykle istotną kwestią jest profilaktyka boreliozy. Polega ona głównie na zasłanianiu kończyn podczas wycieczek do lasu, stosowaniu środków odstraszających owady oraz dokładnej obserwacji swojego ciała po powrocie z wypoczynku na świeżym powietrzu. Środki ochrony należy stosować także w przypadku zwierząt domowych, szczególnie psów i kotów.

Zobacz także:
Twoje dziecko trenuje? Sprawdź, czy ruch to zawsze zdrowie Twoje dziecko trenuje? Sprawdź, czy ruch to zawsze zdrowie

▪ ▪ ▪

3332

16.10.2017

Aktywność fizyczna jest ważna zarówno w życiu dorosłych, jak i dzieci – wzmacnia mięśnie, pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, a nawet podnosi odporność. Do tego dla najmłodszych...

Jedyne takie puzzle Jedyne takie puzzle

▪ ▪ ▪

2557

13.03.2016

Co zrobić z puzzlami, nad których ułożeniem spędziliśmy kilka godzin i chcielibyśmy je w tym kształcie zachować na dłużej, przenosząc w inne miejsce? Dotychczas nie było takiej możliwości....

Dieta płodności dla mężczyzn Dieta płodności dla mężczyzn

▪ ▪ ▪

3285

05.11.2014

Przy staraniu się o dziecko należy pamiętać nie tylko o zdrowiu i odpowiedniej diecie dla przyszłej mamy. To samo dotyczy ojca, przed którym stoi najważniejsze zadanie – pomoc przy stworzeniu...

MAMA COFFEE - przyjaciółka każdej mamy! MAMA COFFEE - przyjaciółka każdej mamy!

▪ ▪ ▪

2665

04.08.2014

Codziennie rano pomaga Ci się obudzić i jasno myśleć w pracy, umila spotkania z przyjaciółkami, a nawet towarzyszy podczas wizyty u teściowej. Kochasz jej smak i aromat, uwielbiasz rytuał z jakim...

Andrzejkowe zabawy dla dzieci Andrzejkowe zabawy dla dzieci

▪ ▪ ▪

2565

27.11.2015

Maluchy intryguje wszystko, co magiczne i tajemnicze. Dzieci uwielbiają zabawy we wróżenie i bardzo się w nie angażują. Z okazji Andrzejek obchodzonych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego...

Powstanie kolejnych 50 Klubów Sportowych Orange. Powstanie kolejnych 50 Klubów Sportowych Orange.

▪ ▪ ▪

4021

19.06.2015

Kolejnych 50 klubów sportowych, otrzyma wsparcie sprzętowe i merytoryczne od Orange Polska. Tym samym programem Kluby Sportowe Orange zostanie objętych 100 sportowych inicjatyw. O przystąpienie do...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.