2721
Kleszcze i borelioza - wszystko, co musisz wiedzieć
W naszym kraju z roku na rok rośnie liczba osób, u których diagnozuje się choroby związane z ugryzieniem kleszcza. Te niepozorne owady przenoszą bowiem mnóstwo groźnych dla człowieka drobnoustrojów, wywołujących m.in. boreliozę. Jest to schorzenie trudne do wykrycia i leczenia, więc coraz większą uwagę zwraca się na jego profilaktykę.
Kleszcze to owady z rodziny pajęczaków, zamieszkujące tereny tropikalne, subtropikalne oraz o klimacie umiarkowanym. Żywią się one krwią niemal wszystkich kręgowców (z wyjątkiem ryb), przenosząc w ten sposób mnóstwo szkodliwych bakterii i wirusów. – Każde ukłucie kleszcza może się okazać groźne w skutkach dla naszego zdrowia. Mimo, iż jest to stosunkowo niewielki pajęczak, to ze względu na to, jakimi i iloma drobnoustrojami może nas zarazić podczas żerowania w naszej skórze, zagrożenie chorobami odkleszczowymi powinniśmy traktować jak najbardziej poważnie.
Do tej pory wykryto w kleszczach ponad 40 różnych drobnoustrojów, z których zdecydowana większość jest dla człowieka chorobotwórcza, ale przy tym niestety nie ma dostępnych testów laboratoryjnych, które można by wykonać u ludzi dla potwierdzenia większości tych zakażeń – powiedziała portalowi kurierlubelski.pl Edyta Gałęziowska, prezes Fundacji Bartek na Rzecz Osób z Boreliozą i Innymi Chorobami Odkleszczowymi.
Groźna borelioza
Kleszcze atakują człowieka najczęściej podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. W większości przypadków pajęczaki te bytują w trawach, więc są „zgarniane” przez człowieka na spacerach czy podczas opalania. Osoby dorosłe zazwyczaj znajdują kleszcze w kończynach dolnych, zaś u dzieci na ugryzienia narażone jest całe ciało. Jedną z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza – nieleczona może bowiem prowadzić do nieodwracalnych zmian neurologicznych w organizmie.
Borelioza to choroba znana od niedawna – zaczęto ją diagnozować dopiero w latach 80. XX wieku, ale już w pismach medycznych z 1550 r. p.n.e. wspominano o tzw. gorączce kleszczowej. Wywołują ją bakterie z rodzaju Borrelia, przenoszone przez kleszcze. Schorzenie to jest o tyle groźne, że nie daje bardzo charakterystycznych objawów, pacjenci zgłaszają się do lekarza w jej późnym stadium, a leczenie bywa długotrwałe i mało skuteczne.
Pierwszym objawem boreliozy u około 30% chorych jest rumień – czyli rodzaj okrągłej, ciepłej i wypukłej wysypki z zaczerwienieniem na samym środku. Może on osiągnąć nawet 15 cm średnicy, a pojawia się najczęściej od 7 do 14 dni od ukąszenia. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana na tym etapie, leczenie zazwyczaj ogranicza się do kilkunastodniowej terapii antybiotykowej.
Po około 30 dniach od ukąszenia bakterie wywołujące boreliozę przedostają się do krwi, a stamtąd mogą już zaatakować właściwie każdy narząd wewnętrzny. W zależności od tego, który narząd zostanie zaatakowany, objawy mogą się różnić i dlatego boreliozę tak trudno zdiagnozować. U większości pacjentów obserwuje się m.in. objawy grypopodobne, bóle stawów, utratę masy ciała, nadmierne wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie, bezsenność, drętwienie kończyn, a w przypadku zainfekowania układu nerwowego – zaburzenia orientacji oraz zapalenie opon mózgowych. W takich przypadkach stosuje się długotrwałe leczenie objawowe połączone z kuracją antybiotykami.
Problematyczna dla współczesnej medycyny jest diagnostyka boreliozy. Niestety, jak dotąd nie opracowano żadnych badań, dających stuprocentową pewność zakażenia bakteriami Borrelia lub jego braku. Dlatego diagnozę stawia się najczęściej po wykonaniu serii badań mikrobiologicznych, serologicznych oraz wykrywających DNA bakteryjne i interpretacji pochodzących z nich wyników.
Niezwykle istotną kwestią jest profilaktyka boreliozy. Polega ona głównie na zasłanianiu kończyn podczas wycieczek do lasu, stosowaniu środków odstraszających owady oraz dokładnej obserwacji swojego ciała po powrocie z wypoczynku na świeżym powietrzu. Środki ochrony należy stosować także w przypadku zwierząt domowych, szczególnie psów i kotów.
▪ ▪ ▪
1830
09.06.2017
Z roku na rok w klinikach medycyny estetycznej można zaobserwować coraz większe zainteresowanie problematyką ginekologii estetycznej. Kobiety zgłaszają swoje wątpliwości w zakresie anatomii okolic...
▪ ▪ ▪
2147
20.01.2017
Polacy znajdują się w światowej czołówce narodów zażywających najwięcej leków przeciwbólowych. Szacuje się, że blisko 20% populacji jest od nich uzależniona. Dostępne bez recepty preparaty...
▪ ▪ ▪
1160
18.08.2022
Rowerek trójkołowy biegowy pozwoli Ci na kontrolę nauki jazdy Twojego dziecka. Jest świetną alternatywą do wózka spacerowego. Możesz zapomnieć o relikcie przeszłości jakim jest drewniany rowerek...
▪ ▪ ▪
3027
09.10.2014
Fobia szkolna jest zaburzeniem lękowym, rodzajem nerwicy sytuacyjnej. Nerwica ma podłoże psychiczne i absolutnie nie wynika z lenistwa dziecka czy z nieuzasadnionej niechęci do chodzenia do szkoły....
▪ ▪ ▪
2967
02.09.2017
Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a ostatnie dni wakacji to doskonała okazja na jeszcze jeden krótki wypad i zdobywanie przez dziecko nowych doświadczeń. Szczególnie wyjazd z miasta na łono...
▪ ▪ ▪
1878
29.05.2017
W jaki sposób jednocześnie odpoczywać, ćwiczyć, odkrywać, zwiedzać i zachwycać się imponującymi widokami? Odpowiedź jest jedna – na rowerze. Aktywny wypoczynek to najlepszy sposób na regenerację...