Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1084

Dodano: 18.08.2016

Białko w diecie dzieci

Białko w diecie dzieci

Białko jest ważnym składnikiem diety dziecka. Rodzice często nie zdają sobie jednak sprawy z  roli, jaką odpowiednia ilość i  jakość tego składnika ogrywa w  zdrowym wzroście ich pociech. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej.

Fakt, iż dziecko pojawia się na świecie, nie oznacza, że jego organizm jest już w  pełni rozwinięty - jeszcze przez wiele lat dokonywały się będą w  nim zmiany, w  wyniku których powstanie dojrzały, w  pełni dostosowany do życia w  naszym środowisku człowiek. Niezwykle ważne staje się wobec tego stworzenie maluchowi komfortowych warunków tak, by znając możliwości i ograniczenia małego organizmu, jak najlepiej wspierać jego wzrost. Jedynym z  czynników, których znaczenia w  tym zakresie nie można przecenić, jest sposób żywienia już od pierwszych dni życia, m.in. podaż niezwykle istotnego składnika pokarmowego – białka.

Pierwsze 3  lata życia to czas szczególnie intensywnych zmian. Zanim dziecko ukończy 6  miesięcy, jego urodzeniowa masa ciała ulega podwojeniu, a  do pierwszych urodzin nawet potrojeniu. W  tym czasie silnie zwiększa się także jego długość ciała – w ciągu pierwszych 12  miesięcy aż o  połowę. Warunkiem prawidłowego przebiegu tych procesów, a  w  konsekwencji harmonijnego rozwoju dziecka, jest dostarczenie odpowiadającej potrzebom ilości dobrej jakości białka.

Białko jest niezwykle istotnym budulcem komórek i  tkanek, często porównywanym do fundamentu, podstawy budowli, jaką jest organizm człowieka, także małego. Gwarantem zdrowego wzrostu tej budowli jest zapobieganie zarówno niedoborom jak i  nadmiarom białka w  diecie. Coraz większą popularnością cieszy się w  tym kontekście idea programowania żywieniowego, mówiąca o  długofalowym wpływie, jaki żywienie w  początkowym okresie życia dziecka wywiera na jego geny, a  przez to także zdrowie i  ryzyko określonych schorzeń w  dalekiej przyszłości, także życiu dorosłym.

Zapotrzebowanie na białko jest zdecydowanie najwyższe tuż po urodzeniu – może wtedy sięgać nawet 1,8 g  na każdy kilogram masy ciała dziecka na  dzień. Mleko mamy jest w  tym okresie najlepszym pokarmem dla rosnącego malucha – zawiera wszystkie składniki, także białko, w odpowiednich ilościach i  proporcjach. Wyłączne karmienie piersią zalecane jest w związku z  tym minimum do ukończenia 6.  miesiąca życia maleństwa. W  miarę upływu kolejnych miesięcy dziecko się zmienia, a  zapotrzebowanie na białko razem z  nim. Niestety, potrzeby malucha pod tym względem często są przez rodziców znacznie przeszacowywane – według zaleceń pod koniec pierwszego roku maluch potrzebuje zaledwie 10-11  g białka dziennie. To ilość zawarta m.in. w  40-45  g piersi z  indyka i  nawet więcej niż znaleźć można w  2 jajach. Niezwykle istotna jest więc prawidłowa, zgodna z  zaleceniami ekspertów, podaż w  diecie maluchów źródeł białka –właśnie mięsa, jaj, ale także głównie produktów mlecznych czy ryb. Jeśli po zakończeniu karmienia piersią do diety dziecka wprowadzane jest mleko modyfikowane, jego wybór także powinien być dokonywany m.in. właśnie z  uwzględnieniem ilości i  jakości zawartego w nim białka.

1 2
Zobacz także:
Baby Shower - pomysły na prezent dla młodej mamy Baby Shower - pomysły na prezent dla młodej mamy

▪ ▪ ▪

1618

22.10.2015

Młode mamy coraz częściej organizują imprezy na cześć swojego dzidziusia, którego noszą w brzuszku. Co kupić na prezent na Baby Shower? Co przyda się w pierwszych dniach bycia rodzicem?

Polepsz relacje z wnukiem i z… jodem! Polepsz relacje z wnukiem i z… jodem!

▪ ▪ ▪

427

16.11.2018

Wizerunek babci dziergającej przy kominku na drutach i dziadka rozwiązującego na fotelu krzyżówki już dawno odszedł w zapomnienie – dzisiejsi dziadkowie to aktywne fizycznie osoby, które chodzą...

 Kurczak w menu dziecka. Czy pochodzenie drobiu ma znaczenie? Kurczak w menu dziecka. Czy pochodzenie drobiu ma znaczenie?

▪ ▪ ▪

1330

01.10.2015

Polacy coraz częściej doceniają walory odżywcze i delikatny smak drobiu. W ciągu ostatnich lat spożycie tego mięsa wzrosło i obecnie wynosi ok. 27 kg rocznie na osobę. Szczególnie mięso z kurczaka...

Szkoła z internatem Szkoła z internatem

▪ ▪ ▪

2113

30.08.2015

Internat przyszkolny jest miejscem, który zastępuje uczniom dom rodzinny. Dzięki zakwaterowaniu w internacie młodzież mieszka blisko szkoły, do której uczęszcza (często wymarzonej), bez konieczności...

Domowa apteczka Domowa apteczka

▪ ▪ ▪

1311

21.05.2015

Apteczka to podstawa w każdym domu. Niby o tym wiemy i oczywiście mamy apteczkę, ale często, gdy jest coś potrzebne to akurat tego nie mamy. Mamy za to buty sportowe idealne do biegów do apteki i...

Co zrobić z nieużywanymi ciuchami? Co zrobić z nieużywanymi ciuchami?

▪ ▪ ▪

1627

19.07.2015

Kobiety często powtarzają, że nie mają co na siebie włożyć. Z kolei mężczyźni zarzucają im pełne szafy ubrań. I gdzie tu logika?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.