2944
Pierwsze objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży bardzo łatwo jest przeoczyć – szczególnie, gdy staramy się o tym nie myśleć (przecież lepiej nie zapeszać!). Dlatego bardzo często są na początku mylone z dolegliwościami żołądkowymi, jak zatrucie pokarmowe, a także grypą. Ale specjalnie dla Was zebraliśmy wszystkie objawy w jedno miejsce. Pamiętajcie też, że nie za każdym razem u kobiety występują wszystkie z listy.
Kobieta najwcześniej jest w stanie zauważyć pierwsze objawy ciąży w 4 – 6 tygodniu. Między 9. a 12. tygodniem są one na tyle widoczne, że nie ma już wątpliwości, że za kilka miesięcy zostanie mamą. Ustępują w okolicach 20. tygodnia. Objawy można podzielić na takie, które widać gołym okiem oraz takie, które „czujemy” w sobie – zmiana samopoczucia, wrażliwość.. ale o tym za chwilę.
Brak miesiączki, ale nie zawsze!
Pierwszą oznaką ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Dzieje się tak z naturalnych względów – macica w końcu spełnia swoje pierwotne zadanie, staje się domem dla zarodka. Jednakże możliwe jest, że w niektórych przypadkach przez pierwsze miesiące ciąży występują drobne plamienia, które bardzo łatwo można pomylić z miesiączką. Co prawda takie krwawienie jest delikatniejsze niż w przypadku okresu, ale wiele kobiet nie zauważa różnicy.
Nadwrażliwość i zmęczenie
Kolejnym objawem ciąży, który może zauważyć kobieta, ale i łatwo pomylić z innym stanem jest nadwrażliwość piersi i ból przy dotyku. Dzieje się tak za sprawą lepszego ukrwienia. Można również zauważyć widoczność żył w okolicach sutków. Poprzez podwyższony poziom progesteronu, przyszłe mamy odczuwają zmęczenie, senność, a także delikatne rozdrażnienie. Zawroty głowy i omdlenia są wynikiem podwyższonych poziomów hormonów. Jednakże ten objaw spotykany jest stosunkowo rzadko.
Najbardziej uciążliwe..
Nie zapominamy też o tych najbardziej uciążliwych dolegliwościach w trakcie wczesnej ciąży. To one właśnie otwierają oczy i sugerują, aby sięgnąć po test ciążowy. Już wiecie o czym mowa? Oczywiście o nudnościach i wymiotach. To rosnące stężenie hCG jest odpowiedzialne za ten stan. A samo hCG (jego przyrost) informuje nas o zagnieżdżeniu się zarodka i rosnącym płodzie. Kobiety bardzo często wraz z zapłodnieniem stają się wrażliwe na zapachy – smażonych potraw, alkoholu czy papierosów. Zmienia się też ich apetyt. Nie zostało to do końca wytłumaczone ze względów medycznych. Po prostu organizm przyszłej mamy lepiej wie, co jest dla niej i dziecka zdrowe, a co może po prostu zaszkodzić..
Aleksandra Szymańska
MYBRAND
▪ ▪ ▪
2603
19.09.2015
Zielona herbata dzięki różnorodnej zawartości cennych składników ma dobroczynny wpływ na różne funkcje naszego organizmu.
▪ ▪ ▪
3045
09.10.2014
Specjaliści często używają określenia „dysleksja rozwojowa” w odniesieniu do trudności w czytaniu i pisaniu. Charakterystyczne jest to, że trudności dotyczą dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym....
▪ ▪ ▪
2412
20.04.2015
Piękne pogoda, aż prosi o wyprowadzenie rowerów i krótką (albo i nie) przejażdżkę. Problem polega na tym, że nasza pociecha nie ma jeszcze dziesięciu lat. Jak zatem poradzić sobie z dylematem...
▪ ▪ ▪
2371
07.10.2016
Pierwszy rok życia jest kluczowy dla rozwoju niemowląt. Z bezbronnego, delikatnego noworodka stają się całkiem sprawną, ciekawą świata, coraz bardziej samodzielną istotą. W trakcie tych 12 miesięcy...
▪ ▪ ▪
1437
30.08.2022
Sala zabaw może być dla dziecka nie tylko świetnym miejscem, by spędzić czas aktywnie. To również sposób na zdobycie nowej wiedzy!
▪ ▪ ▪
2665
06.02.2016
Dowiedziałaś się właśnie, że zostaniesz mamą? To znakomita wiadomość – ciąża to wspaniałe przeżycie! Sprawdź, jak możesz – za pomocą kilku drobiazgów – ułatwić sobie codzienne...