1988
Trądzik skóry dojrzałej – jak sobie z nim radzić?
Skończyłaś już 25 lat, a pomimo tego problemy ze skórą dojrzałą spędzają Ci sen z powiek? Zastanawiasz się, jak pozbyć się trądziku? Poznaj domowe sposoby pielęgnacyjne, maseczki na trądzik i metody usuwania blizn potrądzikowych.
Trądzik po 25. najczęściej spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi i wzrostem stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Jeżeli do tego dochodzą uwarunkowania genetyczne, stres, chroniczne zmęczenie, zła dieta oraz wysuszone powietrze – trądzikowa katastrofa na Twojej skórze gwarantowana! Sprawdź, jak pozbyć się trądziku i zapomnieć o problemie raz na zawsze.
Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej
Sposoby na trądzik bywają przeróżne, jednak podstawą zawsze jest właściwa pielęgnacja skóry. Piękna, gładka i zadbana cera to regularne dbanie o nią podczas codziennej toalety. Pierwszym krokiem jest oczyszczanie skóry z zaskórników i zapobieganie powstawaniu nowych wyprysków oraz stanów zapalnych. Złuszczanie naskórka wykonuj przy pomocy peelingów enzymatycznych, delikatnych pianek i antybakteryjnych żeli do twarzy. Zwracaj szczególną uwagę na wrażliwą strefę T – czoło, nos, broda – gdzie najczęściej powstają zaskórniki i trądzik. Podczas pielęgnacji nie zapominaj również o szyi i dekolcie. Unikaj produktów z alkoholem, aby skóra miała naturalne pH. Wklepuj nawilżające oraz przeciwtrądzikowe kremy z retinolem i witaminą C – naturalnymi antyoksydantami skóry. Po całym dniu do demakijażu stosuj delikatne, ziołowe toniki oraz kremowe mleczka do demakijażu twarzy.
Uważaj na to, co jesz i pijesz
Jeżeli chcesz uniknąć nieestetycznych wyprysków, zwróć uwagę na swój jadłospis. Wyłącz z codziennej diety pikantne potrawy, ogranicz spożywanie soli, fast foodów, sztucznych barwników, cukru oraz napojów gazowanych i alkoholu, które mogą zwiększać wydzielanie sebum w skórze i przyspieszać powstawanie trądzikowych zmian. Jedz więcej warzyw i owoców bogatych w mikroelementy, witaminę A (sałata, papryka, szcyzpior) i witaminę B (pomidory, marchew, fasola). Spożywaj również więcej produktów pełnoziarnistych, bagatych w cynk, kwasy omega-3 oraz błonnik, aby wesprzeć naturalną regenerację cery.
Domowe sposoby na trądzik
Jeżeli szukasz sprawdzonych, domowych sposobów na trądzik, postaw na delikatne maseczki i napary, które oczyszczą cerę i pomogą Ci złagodzić stany zapalne.
- 1. Pomocna może okazać się maseczka z 1/4 drożdży zmieszanych z łyżką ciepłego mleka, którą należy stosować codziennie przez miesiąc. Nałóż maseczkę na twarz i po 20 minutach zmyj ją ciepłą wodą.
- 2. Wypróbuj oczyszczającej mocy sody oczyszczonej i wody. Maseczkę pozostaw przez 20 minut na skórze, a potem dokładnie zmyj. Stosuj taką mieszankę 2-3 razy w tydodniu.
- 3. Załagodź zaczerwienienia i stonizuj twarz naparem z bazylii. Do wrzącej wody wrzuć kilka listków zgniecionej bazylii, a następnie przemyj twarz wacikiem nasączonym takim naturalnym tonikiem.
- 4. Jeżeli Twoje przebarwienia po trądziku nie są rozległe, spróbuj poradzić sobie z nimi za pomocą soku z wyciśniętego ogórka, soku z cytryny lub naparu z natki pietruszki. Takie naturalne okłady na twarz złagodzą podrażnienia skóry.
- 5. Walcz z niedoskonałościami skóry za pomocą aloesu. Urwij listek aloesu i rozgnieć go w miseczce, aby wypłynął z niego sok. Nasączonym wacikiem przemywaj regularnie miejsca, gdzie występuje trądzik.
Usuwanie blizn potrądzikowych u specjalisty
Blizny po trądziku powstają na skórze, kiedy proces gojenia się zostaje zaburzony, a tkanka nie regeneruje się w odpowiedni sposób. Jak sobie poradzić z takimi niedoskonałościami? Najlepiej udać się do dermatologa, który oceni głębokość blizn i zaproponuje sposób leczenia. Niektóre blizny można zlikwidować za pomocą zabiegów pielęgnacyjnych przy użyciu lasera, mikrodermabrazji oraz peelingów z kwasem trójchlorooctowym, glikolowym i azelainowym. Wybierz najlepszą metodę dla siebie.
AGNIESZKA OWCZAREK
Dyrektor ds. Rozwoju i Promocji
▪ ▪ ▪
2990
09.10.2014
W mediach dużą uwagę przywiązuje się do jedzenia pierwszego śniadania. Bo wiadome jest i nie podlega dyskusji, że trzeba jeść śniadanie przed wyjściem z domu. Pobudzamy wtedy organizm do pracy....
▪ ▪ ▪
2240
21.08.2016
Dziecko wymaga stałej obecności obojga rodziców, budowania więzi i opieki. Często lekceważona jest rola ojca, co nie powinno mieć miejsca. Jest on potrzebny, by dzielić z maluchem jego codzienność....
▪ ▪ ▪
2813
05.08.2014
Liczby mówią same za siebie: co trzecia z pań doświadczyła przykrych dolegliwości związanych z zapaleniem układu moczowego. Co więcej – aż jedna czwarta damskiej populacji z problemem tym boryka...
▪ ▪ ▪
3605
04.01.2019
Zauważyłeś, że dziecko lubi pożyczać Twój telefon i robić zdjęcia obiektom w domu i na zewnątrz? Że gdy widzi na spacerze pieska, woli uwiecznić go na fotografii niż pogłaskać? To dobry...
▪ ▪ ▪
3450
06.02.2015
Bulimia jako drugie, obok anoreksji, bardzo poważne zaburzenie odżywania, może dotyczyć także dzieci i nastolatków. Tutaj podłożem jest również lęk przed przybieraniem na wadze, ale ku temu...
▪ ▪ ▪
2633
22.07.2016
Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, pewnego dnia zadaje sobie pytanie: czy powinnam prowadzić samochód? Pojawiają się wątpliwości, czy jazda autem za kierownicą jest bezpieczna i czy nie lepiej z...