Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2479

Dodano: 13.09.2018

Kiedy nie tak łatwo zostać tatą

Kiedy nie tak łatwo zostać tatą

Już kilka miesięcy staracie się o dziecko, ale test ciążowy nadal nie pokazuje upragnionego wyniku? Byliście już u kilku lekarzy, a efektów wciąż nie widać? Może czas udać się do innego specjalisty – przyczyną nieudanych prób zostania rodzicami mogą bowiem być żylaki powrózka nasiennego. To dolegliwość, która często nie daje żadnych objawów, przez co o jej istnieniu wielu mężczyzn dowiaduje się dopiero z powodu nieudanych starań o potomstwo. Czy można ją wyleczyć?

Żylaki najczęściej kojarzą nam się ze schorzeniem dotykającym kończyn dolnych. Mało mówi się o tym problemie w innych kontekstach, stąd wielu mężczyzn dowiaduje się o tym, że żylaki powrózka nasiennego istnieją dopiero, gdy zostają zdiagnozowane u nich – najczęściej wskutek badań prowadzonych z powodu trudności w poczęciu potomka. Szacuje się, że choroba ta odpowiada aż za 40% przypadków bezpłodności u panów.

Czym tak właściwie są te żylaki powrózka nasiennego?

Powrózek nasienny ma długość około 15-20 cm i składają się na niego m.in. nasieniowód, mięśnie dźwigacza jądra i ich naczynia, tętnica jądrowa oraz naczynia żylne splotu wiciowatego. – Kiedy te naczynia są wydłużone, poszerzone i poskręcane, mówimy o żylakach powrózka nasiennego. Najczęściej przyczynami ich powstawania są uszkodzenia zastawek żył jądrowych, mogą one być także związane z różnym przebiegiem żył po obu stronach ciała – mówi dr Piotr Dzigowski, androlog kliniczny ze Szpitala Medicover. – Ten rodzaj żylaków powoduje, że przepływ krwi w jądrach jest utrudniony, podnosi się ich temperatura, a to z kolei pogarsza jakość nasienia. Właśnie dlatego wpływają one na płodność – dodaje.¬

Jak rozpoznać żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego nie muszą być duże, by dało się je wyczuć w badaniu palpacyjnym. Kiedy mamy do czynienia z zaawansowanym stadium tego schorzenia, są one również widoczne gołym okiem. Niezależnie od tego dla pełnej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania USG, które pozwala sprawdzić budowę naczyń żylnych. – Bardzo często w początkowej fazie żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych symptomów. Dopiero z czasem chory może zacząć odczuwać m.in. ból jąder, uczucie ciepłej moszny, może się także pojawić jej niewielkie opuchnięcie. Dyskomfort w trakcie wzwodu i ból w pachwinach również mogą być sygnałem świadczącym o tym schorzeniu – wymienia dr Piotr Dzigowski ze Szpitala Medicover.

Jak leczyć żylaki powrózka nasiennego?

Choć diagnoza „żylaki powrózka nasiennego” brzmi poważnie, to obecnie nie trzeba się jej obawiać. To schorzenie można bowiem skutecznie leczyć poddając się zabiegowi chirurgicznemu. – Jest on krótki, trwa zaledwie 60 minut i odbywa się przy użyciu małoinwazyjnych metod i laparoskopu, za pomocą którego przecina się i podwiązuje naczynia. Wszystko to odbywa się w znieczuleniu ogólnym – tłumaczy dr Piotr Dzigowski ze Szpitala Medicover. Najważniejszą informacją dla mężczyzny jest jednak fakt, że do starań o dziecko może wrócić już 14 dni po zabiegu.

Kogo dotyka ten problem?

U dorosłych mężczyzn wskazaniem do leczenia są przede wszystkim zmiany jakościowe nasienia, które potwierdzają badania. – Kiedy co najmniej dwa razy wyniki pokazują, że w nasieniu mamy do czynienia ze zmianami, należy jak najszybciej podjąć diagnostykę w kierunku żylaków powrózka nasiennego, a następnie po potwierdzeniu diagnozy rozpocząć ich leczenie – doradza dr Piotr Dzigowski.

Warto wiedzieć, że to schorzenie dotyka nie tylko dojrzałych mężczyzn, ale również nastoletnich chłopców. U nich za najczęstszą przyczynę choroby uznaje się zwiększenie przepływu krwi w naczyniach powiększających się w związku z dojrzewaniem gruczołów płciowych. – Żylaki powrózka nasiennego u nastolatków zwykle nie powodują odczuwalnych dolegliwości i wykrywane są zazwyczaj przy badaniu palpacyjnym. Aby potwierdzić diagnozę, wykonuje się badanie USG, za pomocą którego dokonujemy pomiaru objętości jąder i stwierdzamy, czy faktycznie dochodzi do nieprawidłowego przepływu krwi – mówi dr Piotr Dzigowski. – W przypadku nastolatków wskazaniem do leczenia za pomocą zabiegu laparoskopem jest mniejszy przyrost objętości jądra w porównaniu z drugim – dodaje.

Żylaki powrózka nasiennego to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Mimo że mogą powodować długotrwałą niepłodność, to dzięki nowoczesnym metodom jest szansa na ich całkowite wyleczeni i na upragnione potomstwo.

Zobacz także:
ABC żywienia dziecka w wieku przedszkolnym ABC żywienia dziecka w wieku przedszkolnym

▪ ▪ ▪

2703

24.04.2017

Jak powinno wyglądać odżywianie malucha w wieku przedszkolnym? Jeśli z jednej strony chcesz, aby dziecko jadło zdrowe produkty, a z drugiej, aby nie czuło się wykluczone z grupy rówieśników zajadających...

Czy karierę i wygodne życie można połączyć z posiadaniem rodziny? Czy karierę i wygodne życie można połączyć z posiadaniem rodziny?

▪ ▪ ▪

2394

06.10.2015

Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym – pisał Phil Bosmans.. Ale czy każdy z nas pragnie tego cudu? Czy nie okazuje się, iż dziecko może być jednak zastąpione?...

Profesjonalne kaski rowerowe Profesjonalne kaski rowerowe

▪ ▪ ▪

2557

03.06.2016

Kask rowerowy to podstawowy sprzęt, obok roweru, dla każdego miłośnika jednośladu. Szczególnie w okresie wiosny i lata, kiedy pogoda pozwala na dłuższe wycieczki i intensywniejsze treningi, warto...

Co zrobić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem? Co zrobić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem?

▪ ▪ ▪

4404

04.11.2016

W dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie dzieci i młodzież spędzają przed monitorem długie godziny. Czy można coś na to poradzić?

Mały uczeń a sport  Mały uczeń a sport

▪ ▪ ▪

2974

09.10.2014

Ruch to zdrowie. Bez dwóch zdań. Aktywność fizyczna wspomaga rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Dotlenia organizm, wpływa na wzrost i rozwój mięśni, uczy radzenia sobie z emocjami, porażkami....

Dlaczego poczucie bezpieczeństwa jest tak ważne dla dziecka? Dlaczego poczucie bezpieczeństwa jest tak ważne dla dziecka?

▪ ▪ ▪

4619

15.08.2015

Niemal w każdym tekście parentingowym znajdziemy porady, które mają nam pomóc w zbudowaniu poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Ten magiczny zwrot pojawia się niemal wszędzie. Dlaczego jednak bezpieczeństwo...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.