Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2696

Dodano: 08.10.2018

Psychologia zmiany

Psychologia zmiany

“Wszystko przemija prócz zmiany” powiedział przed wiekami Heraklit. I miał rację. Uważał zmianę za jedno z elementarnych praw rządzących całą naturą, siłę napędową wszelkiego życia. Zakładał i głosił, że bez zmiany nie ma rozwoju.

Czasy są co prawda nieco już inne, ale zmiana w dalszym ciągu sprzyja rozwojowi i przemianom. Dziś są one znacznie bardziej dynamiczne niż za czasów greckiego filozofa, nie mniej jednak zasady pozostały te same. W życiu każdego człowieka zachodzą w sposób nieustanny i tylko kwestią czasu jest kiedy nastąpią. Jedne bywają niedostrzegalne wpisując się po cichu w codzienność, inne wręcz przeciwnie, zmieniają kompletnie stan rzeczy demolując bezpieczne dotychczas otoczenie. Czasami ich pożądamy i czekamy niecierpliwie, aż nastąpią. Innym razem robimy wszystko, aby do nich nie doszło. Nie zawsze mamy wpływ to co się stanie i skalę wydarzeń. Zawsze jednak możemy zastanowić się, co zrobić aby nawet z niepomyślnej zmiany wyciągnąć pozytywne wnioski dla siebie.

Psychologia zmiany

Istotnym jest niezależnie od stanu w jakim się znajdujemy, ażeby uświadomić sobie kilka podstawowych zasad. Zmianami nie obciążamy innych i nie żądamy ich od otaczającego nas świata. Zmiany rozpoczynamy od siebie. Pamiętajmy jednak, aby pierwsze kroki, które do zmian mają nas doprowadzić były bezpieczne, a więc małe. Nie stawiajmy poprzeczki zbyt wysoko tylko dlatego, że widzimy w oddali cel. Zanim upewnimy się, czy posiadamy jego właściwą perspektywę, niewielkie kroki pozwolą nam na bezpieczne pokonanie pierwszego odcinka naszej ścieżki.

Oczywiście wiąże się to z pewnym wysiłkiem i nie zawsze jest to proste. Zazwyczaj boimy się zmian, unikamy ich lub odsuwamy w czasie. Nie pożądamy, czego nie znamy głosi współczesne Heraklitowi powiedzenie i trudno się z nim nie zgodzić.

Skoro jednak decyzja już zapadła i otwieramy drzwi za którymi czeka zmiana, uświadomić powinniśmy sobie, że nie jesteśmy uzależnieni od rzeczywistości. Możemy ją zmienić, a to jak szybko tego dokonamy i jakiego kształtu nabierze efekt zależy tylko od nas. Słuchanie mądrych rad jest dobrym nawykiem, ale pamiętajmy, że nasze plany zmian będą postrzegane odmiennie przez różne osoby. Żadna z nich natomiast nie będzie w stanie wejść w nasze buty i doradzić nam w sposób, w jaki tylko my możemy to zrobić.

Procesy

Pierwszym krokom w zmianę towarzyszyć będą obawy, a może i strach. To naturalne. Nienaturalne byłoby, gdyby potencjalna zmiana nie wywoływała w nas emocji. Przy dodatkowej odrobinie stresu możemy zacząć nawet powątpiewać, czy ma to sens i czy aby się powiedzie. Postarajmy się być i konsekwentni, i racjonalni. Podjęliśmy decyzję na podstawie przemyśleń. Użyliśmy naszego racjonalnego ja i jego logiki. Dlaczego więc miało by się nie udać? Czy dlatego, że nasz wewnętrzny głos szepcze starą śpiewkę – ‘i tak ci się nie uda’, czy może dlatego, że ‘życzliwi’ uśmiechają się dziwnie? Nic z tego. Pierwszy krok za nami. Czas na kolejne.

Rozważając podjęcie decyzji o zmianach, postarajmy się potraktować całość jako swego rodzaju życiowy projekt. Niestety, a może właśnie ‘stety’ nie ma uniwersalnej formuły, jak zmiana powinna wyglądać i jak powinna być prowadzona. Każdy z nas na szczęście jest nieco inny. Dzięki temu każdy krok w zmianie będzie nas uczył korzystając z emocji i naszych doświadczeń. Wszystko, co zdobędziemy w ten sposób stanie się bezcenną wiedzą, którą spożytkować będziemy mogli w przyszłych zmianach.

Zanim zdobędziemy się jednak na decyzję - ‘Tak, od jutra zaczynam’ – usiądźmy i zaplanujmy cel, który będziemy mieć przed oczami, aż do jego osiągnięcia. Pomóżmy sobie również określając czas i ścieżkę, a więc kiedy chcemy aby cel stał się naszym udziałem i jak do tego doprowadzimy. Wybierzmy mierniki sukcesu. To one dzień po dniu będą utwierdzały nas w przekonaniu słuszności i motywowały do systematyczności działania. Nagradzajmy się za skuteczne wykonanie kolejnych kroków. To bardzo istotne, aby czerpać maksymalnie wiele przyjemności i radości na drodze do celu.

Sukces jakim będzie podjęcie pierwszej decyzji o zmianie, a następnie jej realizacja pokaże nam, jak zmienić podejście do życia. Z biernego na aktywne. Niezależnie, jak poważne będą zmiany, które sobie zaplanujemy, osiągnięcie pierwszego celu pozwoli nam na stawianie sobie coraz większych wyzwań.

Zobacz także:
Koraliki HAMA do prasowania Koraliki HAMA do prasowania

▪ ▪ ▪

6324

15.04.2021

Koraliki HAMA do prasowania to prawdziwy hit wśród maluchów uwielbiających wykonywanie prostych, a jednocześnie efektywnych prac plastycznych. Podczas układania kolorowych elementów na podkładkach...

Tajemniczy podwodny świat Bałtyku bliżej niż myślisz Tajemniczy podwodny świat Bałtyku bliżej niż myślisz

▪ ▪ ▪

2423

05.03.2017

Popularne jest przekonanie, że z powodu niskiego zasolenia wód w Bałtyku żyje niewiele zwierząt. Nie stanowi to jednak przeszkody w odkrywaniu morskiej fauny i flory. Warto wiedzieć, że nasze morze...

Co zrobić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem? Co zrobić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem?

▪ ▪ ▪

4375

04.11.2016

W dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie dzieci i młodzież spędzają przed monitorem długie godziny. Czy można coś na to poradzić?

Mały uczeń a sport  Mały uczeń a sport

▪ ▪ ▪

2955

09.10.2014

Ruch to zdrowie. Bez dwóch zdań. Aktywność fizyczna wspomaga rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Dotlenia organizm, wpływa na wzrost i rozwój mięśni, uczy radzenia sobie z emocjami, porażkami....

Parówki KIDS z Chrzanowa Parówki KIDS z Chrzanowa

▪ ▪ ▪

2583

30.07.2015

Chrzanowska Manufaktura Wędlin wprowadziła na rynek apetyczną nowość przygotowaną z myślą o najmłodszych: Parówki KIDS z Chrzanowa z 92% zawartością mięsa. Nowe parówki dostępne są w poręcznych...

Odmień pokój dziecka na wiosnę Odmień pokój dziecka na wiosnę

▪ ▪ ▪

3512

05.05.2015

Wiosenne kolory – beże, róże, odcienie niebieskiego czy szarości – wszystkie z nich mają swoje znaczenie. Oddziałują też na naszą psychikę. Za pomocą kolorów możemy kształtować wrażliwość...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.