Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2718

Dodano: 04.05.2015

Jak radzić sobie z małym diabełkiem? c.d.

Jak radzić sobie z małym diabełkiem?

Dziecko krzyczy, jest niegrzeczne, nie słucha poleceń, kopie, bije i wykorzystuje całą swoją kreatywność w misji „doprowadzę Cię do szału”? Nie Wiesz jak sobie z tym już poradzić? Zwracasz uwagę, ale to nadal nic nie daje, a może nawet jest gorzej? Wydaje Ci się, że spróbowałaś już wszystkiego? Postaramy się pomóc Ci rozwiązać ten problem.

Możemy wyróżnić dwa typy reakcji opiekuna w trudnej sytuacji:

Wzmacnianie zachowania – nagradzanie – jest to reakcja opiekuna w postaci nagrody lub kary, dla dziecka wyznaczona kara (też reprymenda) może być również nagrodą, gdyż osiągnęło zamierzony cel – zaabsorbowało sobą w pełni. Wzmacnianie zachowania może mieć zatem i negatywne i pozytywne skutki. Jeżeli na atak histerii, kopanie, rzucanie się na podłogę i głośne krzyki reagujemy bardzo żywo dziecko rejestruje, że dzięki takiemu zachowaniu osiąga cel – waszą uwagę. Jest to więc kwalifikowane do „odpowiedniego zachowania” przez dziecko. Mechanizm ten działa również w przypadku pożądanego zachowania, dlatego pamiętajcie o chwaleniu dzieci za nawet małe dobrze wykonane zadania.

Wygaszanie zachowania – jest to brak twojej reakcji. Dziecko nie osiąga celu jakim jest zwrócenie twojej uwagi, co za tym idzie takie zachowanie nie przynosi mu korzyści. Niestety wygaszenie, działa również w przypadku zachowań pozytywnych, jeżeli dziecko nie otrzyma nagrody (naszej uwagi) robiąc coś tak jak sobie tego życzymy np. pochowa zabawki, następnym razem tego nie zrobi. Brak naszej reakcji wygasza wszelkie zachowania, zarówno te pozytywne jak i negatywne.

Zatem reakcją na złe zachowanie dziecka nie powinno być zaabsorbowanie naszej uwagi, gdyż jest to przez dziecko odbierane jako nagroda, w takich przypadkach należy zastosować technikę wygaszenia. Brak osiągnięcia przez dziecko celu spowoduje późniejszy brak złego zachowania. Oczywiście jest to technika, którą należy stosować konsekwentnie.

Często złe zachowanie jest skutkiem poczucia, że dziecko musi cały czas walczyć o uwagę. Jeżeli spędzacie razem dużo czasu, dajecie mu to czego potrzebuje (Was!). Dzięki czemu dziecko nie będzie szukało poświęcanego mu czasu w Waszej reakcji na zachowania negatywne. Wielu rodziców popełnia błąd prowadząc długie rozmowy na temat negatywnego zachowania z dzieckiem. Takie rozmowy stają się wówczas nagrodą, gdyż to w tym czasie dziecko zyskuje najwięcej uwagi ze strony rodziców. Oczywiście wytłumaczenie dziecku, dlaczego jego zachowanie jest złe jest bardzo ważne, jednak nie może być jedynym czasem, gdy dziecko absorbuje Was w stu procentach. To dla niego jasny sygnał: złe zachowanie = poświęcenie mi czasu. Nie można dopuścić do tego, aby dziecko nauczyło się, że o Waszą uwagę musi walczyć, zachowywać się nieodpowiednio i głośno. Spontaniczne czułości, wspólna zabawa, odrabianie zadań, jak najwięcej czasu gdzie jesteście „dla dziecka” a nie „obok dziecka” to zarówno profilaktyka jak i jeden z kroków oduczenia złego zachowania.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Paulina Józefowicz

1 2
Zobacz także:
Woda najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia Woda najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia

▪ ▪ ▪

2136

28.07.2016

Regularne dostarczanie płynów do organizmu dziecka jest niezwykle istotne. Zanim jednak sięgniesz po lubiane przez Twoją pociechę owocowe soczki, zastanów się, czy jest to dobry pomysł.

Krem ochronny na wiatr i mróz Emolium® Krem ochronny na wiatr i mróz Emolium®

▪ ▪ ▪

2318

14.11.2016

Warszawa, 11 października 2016 - Zimą skóra narażona jest na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Brak odpowiedniej ochrony przed wiatrem i mrozem może spotęgować ich negatywny wpływ na...

Bezglutenowe kiełbaski dla dzieci Bezglutenowe kiełbaski dla dzieci

▪ ▪ ▪

2743

25.11.2014

Producent wędlin premium - Chrzanowska Manufaktura Wędlin - wprowadza nową linię bezglutenowych kiełbasek DEGUSTINO dedykowaną dzieciom. Kiełbaski DEGUSTINO KIDS to zdrowe i smaczne rarytasy dla...

Komunia święta czy mały ślub Komunia święta czy mały ślub

▪ ▪ ▪

7788

26.11.2014

Kiedyś było inaczej… Pierwsza Komunia miała odświętny, ale jednocześnie bardzo religijny klimat. Mamy szykowały mnóstwo jedzenia, goście zjeżdżali się do domu, a prezenty były wymarzone,...

Pieniądze dla rodziców Pieniądze dla rodziców

▪ ▪ ▪

2463

15.07.2015

Dzieci to niekończąca się inwestycja i wieczna skarbonka. Stąd warto wiedzieć, kiedy i za co można otrzymać dodatkowe pieniądze.

Niematerialne prezenty dla dzieci Niematerialne prezenty dla dzieci

▪ ▪ ▪

2686

19.12.2016

Grudzień obfituje w okazje do obdarowywania najbliższych prezentami. Im dziecko jest starsze, tym kupienie mu zadowalającego upominku staje się coraz bardziej kłopotliwe. Pokoje nastolatka toną niekiedy...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.