Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3684

Dodano: 03.04.2018

Poród w wodzie – czy to dobry pomysł?

Poród w wodzie – czy to dobry pomysł?

Coraz więcej słyszy się o porodach w wodzie. Metoda ta ma być bardziej komfortowa i mniej bolesna dla przyszłej mamy. Jednak nie każda kobieta może sobie na to pozwolić.

Przy takim porodzie kobieta siedzi w wannie zanurzona w wodzie o głębokości około 50 centymetrów. Woda musi mieć także odpowiednią temperaturę – 36 stopni Celsjusza. Na dnie wanny umieszczona musi być specjalna folia, która stanowi barierę ochronną przed bakteriami.

Największą zaletą takiego porodu jest przeciwbólowe działanie wody. Kobieta jest bardziej rozluźniona, zrelaksowana, odczuwa mniejszy ból, co blokuje wytwarzanie hormonów stresu. Łatwiejsze jest również poruszanie się i zmienianie pozycji ze względu na działanie siły wyporu, dzięki czemu oszczędzana jest energia kobiety. Ponadto woda reguluje ciśnienie tętnicze.

Poród w wodzie niesie także za sobą plusy dla samego dziecka. Woda daje mu poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza szok związany z przyjściem na świat, gdyż woda to znane dla niego środowisko. Nowe bodźce, takie jak światło i dźwięk, docierają do dziecka łagodniej. Nie każda kobieta może się jednak zdecydować na poród w wodzie. Przede wszystkim płód musi być odpowiednio ułożony. Poród w wodzie jest też wykluczony, kiedy istnieje konieczność ciągłego monitorowania płodu, np. ze względu na zaburzenia jego tętna, a także wtedy, kiedy poród jest przedwczesny. Oprócz tego przeciwskazaniami do tego typu porodu są gorączka u matki powyżej 38 stopni Celsjusza, niewydolność nerek matki, czy infekcja dróg rodnych.

Mimo wielu zalet, jakie przedstawiane są w odniesieniu do porodu w wannie, temat jest na tyle kontrowersyjny, że doprowadza do dyskusji wśród neonatologów. Jedni z nich uważają, że to doskonały sposób urodzenia dziecka, szpitale coraz częściej oferują taką możliwość na swoich oddziałach. Z kolei grupa neonatologów, oponentów tej metody, zwraca uwagę na wątpliwe bezpieczeństwo dziecka w trakcie porodu. Po urodzeniu dziecko zostaje jeszcze w wodzie przez chwilę, co z kolei skraca czas reakcji w razie komplikacji poporodowych. Ponadto udowadniają, że nie zawsze jest tak, że dzieci urodzone w wodzie otrzymują większą punktację w skali Apgar, a wręcz przeciwnie. Jeżeli kobieta myśli o porodzie w wodzie konieczne są dodatkowe konsultacje lekarskie, a podczas takiego porodu fizyczne wsparcie bliskich osób, którzy będą w stanie szybko zareagować i wezwać pomoc w razie zasłabnięcia kobiety, czy innych komplikacjach.

Temat budzi kontrowersje, jednak większość opinii w tej kwestii jest pozytywna. Przede wszystkim ze względu na kojące i uspokajające działanie wody, co wpływa na kondycję przyszłej mamy. Stan emocjonalny matki ma wpływ na dziecko. Jeśli mama będzie spokojna i zrelaksowana, to dziecko także. Dlatego też metoda ta staje się coraz bardziej popularna.

Redakcja AchTeDzieciaki.pl
Natalia Pawlak

Zobacz także:
Smaczne rozwiązanie na ból gardła Smaczne rozwiązanie na ból gardła

▪ ▪ ▪

2560

09.09.2015

Nastąpił przełom lata i jesieni. Oznacza to chłodne poranki i wieczory, a wysokie temperatury w ciągu dnia. Wdychanie zimnego powietrza, aktywne zabawy dziecka z rówieśnikami w szkole (nadmierna...

Przyjemność z mycia pierwszego ząbka - CURAkid Przyjemność z mycia pierwszego ząbka - CURAkid

▪ ▪ ▪

2483

08.10.2015

Mądry rodzic wie, że choć mleczne ząbki służą dziecku tylko przez kilka lat, trzeba o nie dbać równie troskliwie co o zęby stałe. Właśnie dlatego, marka CURAPROX we współpracy z naukowcami...

Przedszkole uczy, bawi i inspiruje Przedszkole uczy, bawi i inspiruje

▪ ▪ ▪

3165

24.03.2015

To właśnie w nim dzieci stawiają pierwsze kroki ku samodzielności. Integruje najmłodszych i rozwija w nich zdolności społeczno-emocjonalne niezbędne w życiu każdego dorosłego człowieka. Przedszkole...

Filmy online dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Pula darmowych kodów czeka! Filmy online dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Pula darmowych kodów czeka!

▪ ▪ ▪

2591

16.12.2020

Oglądanie filmów to świetna rozrywka, jednak osoby z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu często nie mogą z niej korzystać na co dzień.

Baby blues Baby blues

▪ ▪ ▪

3677

26.03.2015

Około 50-80% młodych matek pada ofiarą Baby blues. Smutek poporodowy często jest mylony z depresją poporodową, której objawy są znacznie silniejsze i wymagają leczenia farmakologicznego i psychologicznego....

Wakacje w ciąży Wakacje w ciąży

▪ ▪ ▪

2640

17.06.2015

Wakacje już za moment, twój brzuch pięknie się zaokrąglił i zaczynasz się zastanawiać czy twoje wakacyjne plany wypalą. Wcześniej niekoniecznie się zastanawiałaś nad tym, że niektórych rzeczy...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.