Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2475

Dodano: 04.07.2015

Empatia zamiast kar

Empatia zamiast kar

Dzieci nie potrzebują nieustannego korygowania i modelowania, lecz zrozumienia i współodczuwania ze strony rodziców. W sytuacji, gdy pojawia się konflikt – nie każ malucha za to, że prezentuje zachowanie odmienne od pożądanego, ale spróbuj zrozumieć, gdzie leży przyczyna takiej postawy. Komunikacja zorientowana na kompromis to podstawa zdrowych relacji. Od stosowania kar skuteczniejsza jest umiejętność mediacji i rozumienia dziecięcych potrzeb.

Rodzice marzą o kontakcie z dzieckiem opartym na szacunku i rozmowie, jednak nie wszyscy z nich stosują model wychowawczy, który nie bazuje na złożonym systemie nagród i kar. Aby móc cieszyć się pięknem relacji, jakie niesie ze sobą obustronne zrozumienie, należy kierować się w życiu empatią, nie zaś koniecznością dyrygowania maluchem na każdym etapie jego życia. Często podczas rodzinnej kłótni lub zwykłego nieporozumienia spowodowanego odmiennymi opiniami na dany temat, w pierwszej kolejności poszukuje się winnego całego zajścia, nie zaś przyczyny sporu. Takie sytuacje ujawniają, jakie potrzeby w danej rodzinie nie są zaspokajane, jednak nie każdy opiekun pyta wprost, czego brakuje dziecku. Otwarty dialog pomaga nie tylko w domu, ale również we współpracy z innymi ludźmi, w budowaniu dojrzałego związku oraz w relacjach biznesowych.

Czym zatem jest empatia? Według psychologów to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych ludzi, umiejętność postrzegania rzeczywistości z cudzej perspektywy i przyjęcia sposobu myślenia drugiej osoby. To także jeden z najsilniejszych hamulców blokujących agresywne zachowania i potężne narzędzie stosowane w inżynierii społecznej. Osoby empatyczne cechuje odczuwanie bólu, niepokoju lub przygnębienia na widok cierpienia ludzi lub zwierząt. Niektórzy specjaliści twierdzą, że empatia oznacza wczuwanie się w stan wewnętrzny drugiej osoby lub przypisywanie komuś własnych odczuć w danej sytuacji. Nie można jednak mylić tej definicji z odczuwaniem sympatii czy litości. Pojęcie to jest też szersze znaczeniowo od zarażenia emocjonalnego.

1 2
Zobacz także:
Stres pourazowy Stres pourazowy

▪ ▪ ▪

2712

07.04.2015

Zaburzenie stresu pourazowego kojarzone jest głównie z żołnierzami i ofiarami gwałtu. To w takim kontekście najczęściej słyszymy o jego istnieniu. Dotyczy on jednak również młodych matek.

Kiedy lepiej wybrać laktator manualny, a kiedy elektryczny? Wyjaśniamy! Kiedy lepiej wybrać laktator manualny, a kiedy elektryczny? Wyjaśniamy!

▪ ▪ ▪

2214

23.09.2019

Zarówno laktatory ręczne, jak również te elektryczne mają swoje zalety i wady. Kiedy warto wybrać model ręczny, a kiedy elektryczny?

Subkultury młodzieżowe Subkultury młodzieżowe

▪ ▪ ▪

4002

03.11.2015

Nazwa brzmi dość tajemniczo, czasami wzbudza sensację. Subkultury młodzieżowe kojarzą się zwykle z zachowaniami dewiacyjnymi. Ogólnie, jako miejsce czy grupa, które wpływają negatywnie na dzieci...

Mały koszmar – Potówki u niemowląt Mały koszmar – Potówki u niemowląt

▪ ▪ ▪

3777

02.06.2015

Potówki pojawiają się zarówno u dorosłych jak i dzieci, jednak najpopularniejsze są u niemowląt. Ze względu na niekompletnie wykształcone zdolności pocenia się, potówki stają się małym koszmarem...

Co zrobić z dzieckiem w sylwestra? Co zrobić z dzieckiem w sylwestra?

▪ ▪ ▪

2458

20.12.2015

Wielkimi krokami zbliża się wieczór sylwestrowy. Zastanawiasz się, jak zorganizować ten czas dziecku? Sprawa nie jest taka prosta, szczególnie jeśli chcesz gdzieś wyjść na sylwestra i nie możesz...

Poród naturalny Poród naturalny

▪ ▪ ▪

3807

18.06.2014

Wśród wielu męczących kobiety pytań dotyczących porodu, na pewno jest i to, jak urodzić? Czym jest poród naturalny? Czy jest najlepszym sposobem rozwiązania ciąży, czy może jednak niebezpiecznym...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.