Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2577

Dodano: 04.07.2015

Empatia zamiast kar

Empatia zamiast kar

Dzieci nie potrzebują nieustannego korygowania i modelowania, lecz zrozumienia i współodczuwania ze strony rodziców. W sytuacji, gdy pojawia się konflikt – nie każ malucha za to, że prezentuje zachowanie odmienne od pożądanego, ale spróbuj zrozumieć, gdzie leży przyczyna takiej postawy. Komunikacja zorientowana na kompromis to podstawa zdrowych relacji. Od stosowania kar skuteczniejsza jest umiejętność mediacji i rozumienia dziecięcych potrzeb.

Rodzice marzą o kontakcie z dzieckiem opartym na szacunku i rozmowie, jednak nie wszyscy z nich stosują model wychowawczy, który nie bazuje na złożonym systemie nagród i kar. Aby móc cieszyć się pięknem relacji, jakie niesie ze sobą obustronne zrozumienie, należy kierować się w życiu empatią, nie zaś koniecznością dyrygowania maluchem na każdym etapie jego życia. Często podczas rodzinnej kłótni lub zwykłego nieporozumienia spowodowanego odmiennymi opiniami na dany temat, w pierwszej kolejności poszukuje się winnego całego zajścia, nie zaś przyczyny sporu. Takie sytuacje ujawniają, jakie potrzeby w danej rodzinie nie są zaspokajane, jednak nie każdy opiekun pyta wprost, czego brakuje dziecku. Otwarty dialog pomaga nie tylko w domu, ale również we współpracy z innymi ludźmi, w budowaniu dojrzałego związku oraz w relacjach biznesowych.

Czym zatem jest empatia? Według psychologów to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych ludzi, umiejętność postrzegania rzeczywistości z cudzej perspektywy i przyjęcia sposobu myślenia drugiej osoby. To także jeden z najsilniejszych hamulców blokujących agresywne zachowania i potężne narzędzie stosowane w inżynierii społecznej. Osoby empatyczne cechuje odczuwanie bólu, niepokoju lub przygnębienia na widok cierpienia ludzi lub zwierząt. Niektórzy specjaliści twierdzą, że empatia oznacza wczuwanie się w stan wewnętrzny drugiej osoby lub przypisywanie komuś własnych odczuć w danej sytuacji. Nie można jednak mylić tej definicji z odczuwaniem sympatii czy litości. Pojęcie to jest też szersze znaczeniowo od zarażenia emocjonalnego.

1 2
Zobacz także:
Obcojęzyczne imiona Obcojęzyczne imiona

▪ ▪ ▪

4305

26.07.2015

Wybór właściwego imienia to poważna sprawa. Zdarza się, że rodzice rezygnują z polskich imion na rzecz wzorców zachodnich. Jakie są najdziwniejsze trendy za oceanem?

Zadbaj o zdrowie dziecka w ostatni weekend wakacji! Zadbaj o zdrowie dziecka w ostatni weekend wakacji!

▪ ▪ ▪

2965

02.09.2017

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a ostatnie dni wakacji to doskonała okazja na jeszcze jeden krótki wypad i zdobywanie przez dziecko nowych doświadczeń. Szczególnie wyjazd z miasta na łono...

Depresja poporodowa Depresja poporodowa

▪ ▪ ▪

2535

06.04.2015

Kobiety ciężarne oraz młode matki mogą borykać się z problemami natury psychicznej. Jest to związane z zmniejszoną odpornością na stres oraz okresem silnych emocji i wahań hormonalnych. Bardziej...

Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach? Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach?

▪ ▪ ▪

2831

18.12.2017

Wolne miejsce przy stole? Pierwsza gwiazdka, opłatek i kolędy? W większości polskich domów podtrzymuje się wiele tradycji i obrzędów, które były bliskie naszym babkom i prababkom.

Świadoma mama -  kwietniowe spotkania Świadoma mama - kwietniowe spotkania

▪ ▪ ▪

3112

27.03.2016

Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców z Lublina, Rzeszowa, Kielce i okolic!

Pierwsze nastoletnie miłości Pierwsze nastoletnie miłości

▪ ▪ ▪

4847

19.11.2015

Z pierwszą nastoletnią miłością często jest tak, że młody człowiek myśli o niej jako tej na całe życie. Podporządkowuje jej siebie całego – naukę, dotychczasowe plany, spokojne jedzenie...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.