2664
Empatia zamiast kar

Dzieci nie potrzebują nieustannego korygowania i modelowania, lecz zrozumienia i współodczuwania ze strony rodziców. W sytuacji, gdy pojawia się konflikt – nie każ malucha za to, że prezentuje zachowanie odmienne od pożądanego, ale spróbuj zrozumieć, gdzie leży przyczyna takiej postawy. Komunikacja zorientowana na kompromis to podstawa zdrowych relacji. Od stosowania kar skuteczniejsza jest umiejętność mediacji i rozumienia dziecięcych potrzeb.
Rodzice marzą o kontakcie z dzieckiem opartym na szacunku i rozmowie, jednak nie wszyscy z nich stosują model wychowawczy, który nie bazuje na złożonym systemie nagród i kar. Aby móc cieszyć się pięknem relacji, jakie niesie ze sobą obustronne zrozumienie, należy kierować się w życiu empatią, nie zaś koniecznością dyrygowania maluchem na każdym etapie jego życia. Często podczas rodzinnej kłótni lub zwykłego nieporozumienia spowodowanego odmiennymi opiniami na dany temat, w pierwszej kolejności poszukuje się winnego całego zajścia, nie zaś przyczyny sporu. Takie sytuacje ujawniają, jakie potrzeby w danej rodzinie nie są zaspokajane, jednak nie każdy opiekun pyta wprost, czego brakuje dziecku. Otwarty dialog pomaga nie tylko w domu, ale również we współpracy z innymi ludźmi, w budowaniu dojrzałego związku oraz w relacjach biznesowych.
Czym zatem jest empatia? Według psychologów to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych ludzi, umiejętność postrzegania rzeczywistości z cudzej perspektywy i przyjęcia sposobu myślenia drugiej osoby. To także jeden z najsilniejszych hamulców blokujących agresywne zachowania i potężne narzędzie stosowane w inżynierii społecznej. Osoby empatyczne cechuje odczuwanie bólu, niepokoju lub przygnębienia na widok cierpienia ludzi lub zwierząt. Niektórzy specjaliści twierdzą, że empatia oznacza wczuwanie się w stan wewnętrzny drugiej osoby lub przypisywanie komuś własnych odczuć w danej sytuacji. Nie można jednak mylić tej definicji z odczuwaniem sympatii czy litości. Pojęcie to jest też szersze znaczeniowo od zarażenia emocjonalnego.

▪ ▪ ▪
2627
24.06.2014
Sen regeneruje Nas fizycznie i psychicznie. Każdy chwilami myśli, aby wyspać się za wszystkie czasy.... Czy to jest możliwe?

▪ ▪ ▪
2308
19.08.2017
Tenis, piłka nożna, siatkówka, czy pływanie – to tylko wybrane dyscypliny, które cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci rozpoczynających przygodę ze sportem. O tym jak ważne...

▪ ▪ ▪
3204
04.02.2016
Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców z Bydgoszczy i okolic.

▪ ▪ ▪
3569
08.12.2014
Gdy dziecko jest gnębione przez swoich rówieśników, jest to bardzo poważny problem. Nie można dziecka pozostawiać z tym samego, bo może nie znaleźć w sobie wystarczająco dużo siły. Nierozwiązane...

▪ ▪ ▪
3685
10.04.2016
Niezależnie od wieku malucha – nie można zmuszać swojej pociechy do jedzenia. Odmowa spożywania pokarmu zawsze ma swoje podłoże, zaś chwilowy brak apetytu u malca nie powinien martwić rodziców.

▪ ▪ ▪
2828
28.08.2015
Coraz więcej małych dzieci nosi okulary. Zdarza się, że już nawet niemowlaki dołączają do grona okularników. Można ich spotkać niemalże wszędzie – na spacerach, w żłobkach i w przedszkolach.