4131
Rodzaje zapłodnienia in vitro

Czasami zdarza się, że mimo długich starań, para nie może doczekać się potomstwa. Szacuje się, że dotyczy to od 10 do 15 proc. osób w wieku rozrodczym. Współcześnie istnieje wiele możliwości rozwiązania problemu bezpłodności. Jeżeli inne metody zawodzą, alternatywą może być in vitro.
Zapłodnienie pozaustrojowe polega na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej poza organizmem matki w warunkach laboratoryjnych. Następnie, tak powstały zarodek przenosi się do macicy, gdzie może się zagnieździć. Kolejne etapy ciąży przebiegają już naturalnie.
Decyzja o podjęciu in vitro wymaga konsultacji ze specjalistami. Oni orzekają czy inne dostępne sposoby leczenia niepłodności nie zadziałały i czy nie mają szansy zadziałać. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań, podejmują decyzję o przeprowadzeniu zapłodnienia pozaustrojowego.
W zależności od indywidualnej sytuacji pary, stosuje się różne techniki in vitro. Jakie są jego rodzaje i kiedy można skorzystać z danej metody?
In vitro klasyczne – polega na umieszczeniu w specjalnym pojemniku komórek jajowych oraz plemników. Zapłodnienie następuje samoistnie w szalce. W ciągu doby powstaje kilka zarodków. Taki typ zapłodnienia jest możliwy tylko wtedy, gdy plemniki mężczyzny są w dobrym stanie.
In vitro ICSI - docytoplazmatyczne podanie plemnika. Ta metoda polega na bezpośrednim umieszczeniu pojedynczego plemnika w komórce jajowej przy pomocy specjalnych mikro narzędzi. Jest wykorzystywana wtedy, gdy plemniki charakteryzują się obniżoną ruchliwością, liczbą lub nieprawidłową budową.
In vitro ICSI-MESA - docyplazmatyczne podanie plemnika pobranego z najądrzy sprawdza się wtedy, gdy u mężczyzny nie stwierdza się plemników w nasieniu, jednak znajdują się one w najądrzach.
In vitro ICSI-TESE – zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, który jest pobierany z jądra. Ta metoda jest stosowana u mężczyzn, u których plemniki nie występują w nasieniu.
In vitro IMSI – technika, w której morfologicznie selekcjonuje się najlepsze plemniki przy użyciu mikroskopu.
Obecnie najczęściej wykorzystuje się metodę ICSI, czyli docytoplazmatyczne podanie plemnika. Coraz częściej jednak stosowana jest technika IMSI, która polega na selekcji komórek plemnikowych przed przystąpieniem do właściwego zapłodnienia. Bez względu jednak na zastosowaną metodę, po upłynięciu kilku dób, zarodek umieszczany jest w macicy, gdzie dalej ciąża przebiega już w naturalny sposób.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
2420
14.10.2016
Szkoła może wywoływać lęk, z którym dzieci muszą się codziennie mierzyć. Wymyślają najróżniejsze wymówki, tylko po to, by zostać w domu. Co robią rodzice? Bagatelizują je myśląc, że...

▪ ▪ ▪
4223
25.04.2015
Uzależnienia są na tyle przebiegle, że atakują w każdym wieku i niepostrzeżenie. Dzieci są szczególnie narażone na te z nich, które dotyczą urządzeń elektronicznych. Dzieje się tak ze względu...

▪ ▪ ▪
2811
24.09.2014
Umiejętność koncentrowania uwagi jest bardzo cenna. Gdy dziecko potrafi skoncentrować się, nie rozprasza się zbyt szybko, tym szybciej i wydajniej przebiega nauka. Skupianie uwagi można ćwiczyć,...

▪ ▪ ▪
2238
14.11.2016
Temat nieprzespanych nocy jest znany niemal wszystkim świeżo upieczonym rodzicom. Nowy członek rodziny zwykle nie potrafi dostosować się do obowiązujących zwyczajów i nie śpi, kiedy nie ma na...

▪ ▪ ▪
2523
05.10.2015
Chrzanowska Manufaktura Wędlin ciągle poszerza swoją ofertę parówek premium o wysokiej, bo aż 92% zawartości mięsa. Na rynek trafiły właśnie kolejne pyszne nowości w wyjątkowych odsłonach:...

▪ ▪ ▪
3336
07.04.2015
Cieszy fakt, że mężczyźni chętniej angażują się w życie dziecka. Coraz częściej można spotkać ich na wywiadówkach. Mimo to nadal słychać głosy, że to złe rozwiązanie i wciskanie w szablon...