4138
Rodzaje zapłodnienia in vitro

Czasami zdarza się, że mimo długich starań, para nie może doczekać się potomstwa. Szacuje się, że dotyczy to od 10 do 15 proc. osób w wieku rozrodczym. Współcześnie istnieje wiele możliwości rozwiązania problemu bezpłodności. Jeżeli inne metody zawodzą, alternatywą może być in vitro.
Zapłodnienie pozaustrojowe polega na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej poza organizmem matki w warunkach laboratoryjnych. Następnie, tak powstały zarodek przenosi się do macicy, gdzie może się zagnieździć. Kolejne etapy ciąży przebiegają już naturalnie.
Decyzja o podjęciu in vitro wymaga konsultacji ze specjalistami. Oni orzekają czy inne dostępne sposoby leczenia niepłodności nie zadziałały i czy nie mają szansy zadziałać. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań, podejmują decyzję o przeprowadzeniu zapłodnienia pozaustrojowego.
W zależności od indywidualnej sytuacji pary, stosuje się różne techniki in vitro. Jakie są jego rodzaje i kiedy można skorzystać z danej metody?
In vitro klasyczne – polega na umieszczeniu w specjalnym pojemniku komórek jajowych oraz plemników. Zapłodnienie następuje samoistnie w szalce. W ciągu doby powstaje kilka zarodków. Taki typ zapłodnienia jest możliwy tylko wtedy, gdy plemniki mężczyzny są w dobrym stanie.
In vitro ICSI - docytoplazmatyczne podanie plemnika. Ta metoda polega na bezpośrednim umieszczeniu pojedynczego plemnika w komórce jajowej przy pomocy specjalnych mikro narzędzi. Jest wykorzystywana wtedy, gdy plemniki charakteryzują się obniżoną ruchliwością, liczbą lub nieprawidłową budową.
In vitro ICSI-MESA - docyplazmatyczne podanie plemnika pobranego z najądrzy sprawdza się wtedy, gdy u mężczyzny nie stwierdza się plemników w nasieniu, jednak znajdują się one w najądrzach.
In vitro ICSI-TESE – zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, który jest pobierany z jądra. Ta metoda jest stosowana u mężczyzn, u których plemniki nie występują w nasieniu.
In vitro IMSI – technika, w której morfologicznie selekcjonuje się najlepsze plemniki przy użyciu mikroskopu.
Obecnie najczęściej wykorzystuje się metodę ICSI, czyli docytoplazmatyczne podanie plemnika. Coraz częściej jednak stosowana jest technika IMSI, która polega na selekcji komórek plemnikowych przed przystąpieniem do właściwego zapłodnienia. Bez względu jednak na zastosowaną metodę, po upłynięciu kilku dób, zarodek umieszczany jest w macicy, gdzie dalej ciąża przebiega już w naturalny sposób.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
4598
26.10.2016
Nie od dzisiaj wiadomo, że karmienie piersią korzystnie wpływa zarówno na malucha, jak i na matkę. Wokół karmienia piersią urosło pełno mitów. Świeżo upieczona mama dostaje setki rad i zakazów,...

▪ ▪ ▪
2361
03.04.2017
Twoje konto osobiste przedstawia opłakany stan, święta za pasem, a Twoje dziecko marzy o wakacyjnym wyjeździe i nowym gadżecie elektronicznym? Nie panikuj. Podpowiadamy, jak rozmawiać z najmłodszymi...

▪ ▪ ▪
2898
11.09.2015
Urządzanie pokoju dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, gdy cel jest jeden i dość jasno określony – córka chce się czuć jak księżniczka, a pokój ma być jej królestwem. I to dosłownie....

▪ ▪ ▪
2907
30.07.2015
Czasem działacie na siebie jak płachta na byka? Obwiniacie o to dziecko, pracę, brak wolnego czasu? W związku bywa różnie, raz są wzloty raz upadki. Pamiętajmy, aby tych pierwszych było znacznie...

▪ ▪ ▪
8139
26.11.2014
Kiedyś było inaczej… Pierwsza Komunia miała odświętny, ale jednocześnie bardzo religijny klimat. Mamy szykowały mnóstwo jedzenia, goście zjeżdżali się do domu, a prezenty były wymarzone,...

▪ ▪ ▪
2999
25.06.2014
Nasz maleństwo kiedyś było słodkie, teraz wysuwa różki. Kiedyś słuchało, teraz neguje. Kiedyś było grzeczne, teraz rozrabia. Zazwyczaj obwiniamy dziecko, o to, że się zmienia na gorsze, ale...