Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

4078

Dodano: 03.08.2016

Rodzaje zapłodnienia in vitro

Rodzaje zapłodnienia in vitro

Czasami zdarza się, że mimo długich starań, para nie może doczekać się potomstwa. Szacuje się, że dotyczy to od 10 do 15 proc. osób w wieku rozrodczym. Współcześnie istnieje wiele możliwości rozwiązania problemu bezpłodności. Jeżeli inne metody zawodzą, alternatywą może być in vitro.

Zapłodnienie pozaustrojowe polega na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej poza organizmem matki w warunkach laboratoryjnych. Następnie, tak powstały zarodek przenosi się do macicy, gdzie może się zagnieździć. Kolejne etapy ciąży przebiegają już naturalnie.

Decyzja o podjęciu in vitro wymaga konsultacji ze specjalistami. Oni orzekają czy inne dostępne sposoby leczenia niepłodności nie zadziałały i czy nie mają szansy zadziałać. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań, podejmują decyzję o przeprowadzeniu zapłodnienia pozaustrojowego.

W zależności od indywidualnej sytuacji pary, stosuje się różne techniki in vitro. Jakie są jego rodzaje i kiedy można skorzystać z danej metody?

In vitro klasyczne – polega na umieszczeniu w specjalnym pojemniku komórek jajowych oraz plemników. Zapłodnienie następuje samoistnie w szalce. W ciągu doby powstaje kilka zarodków. Taki typ zapłodnienia jest możliwy tylko wtedy, gdy plemniki mężczyzny są w dobrym stanie.

In vitro ICSI - docytoplazmatyczne podanie plemnika. Ta metoda polega na bezpośrednim umieszczeniu pojedynczego plemnika w komórce jajowej przy pomocy specjalnych mikro narzędzi. Jest wykorzystywana wtedy, gdy plemniki charakteryzują się obniżoną ruchliwością, liczbą lub nieprawidłową budową.

In vitro ICSI-MESA - docyplazmatyczne podanie plemnika pobranego z najądrzy sprawdza się wtedy, gdy u mężczyzny nie stwierdza się plemników w nasieniu, jednak znajdują się one w najądrzach.

In vitro ICSI-TESE – zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, który jest pobierany z jądra. Ta metoda jest stosowana u mężczyzn, u których plemniki nie występują w nasieniu.

In vitro IMSI – technika, w której morfologicznie selekcjonuje się najlepsze plemniki przy użyciu mikroskopu.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się metodę ICSI, czyli docytoplazmatyczne podanie plemnika. Coraz częściej jednak stosowana jest technika IMSI, która polega na selekcji komórek plemnikowych przed przystąpieniem do właściwego zapłodnienia. Bez względu jednak na zastosowaną metodę, po upłynięciu kilku dób, zarodek umieszczany jest w macicy, gdzie dalej ciąża przebiega już w naturalny sposób.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Cykl ZDROWIE: Jak walczyć z bólem gardła? Cykl ZDROWIE: Jak walczyć z bólem gardła?

▪ ▪ ▪

2213

16.01.2017

Bolesne pieczenie lub swędzenie gardła u dzieci najczęściej towarzyszy stanom zapalnym wywołanym przez wirusy lub bakterie. Dziecko cierpiące z powodu bólu odczuwalnego w początkowych odcinkach...

Wasze kreatywne dziecko Wasze kreatywne dziecko

▪ ▪ ▪

2672

19.01.2015

Wasze dziecko z natury jest bardzo twórcze i kreatywne. Lecz w procesie wychowywania może napotkać przeszkody, które mogą niszczyć jego potencjał.

Warzywa i owoce w formie soku od Bobo Frut Warzywa i owoce w formie soku od Bobo Frut

▪ ▪ ▪

2727

28.10.2016

Dzieci lubią owoce, ale co zrobić, by podobną sympatią darzyły także warzywa? Bobo Frut proponuje podać je w formie soku.

Laptop dla gimnazjalisty - Na co zwrócić uwagę? Laptop dla gimnazjalisty - Na co zwrócić uwagę?

▪ ▪ ▪

3941

11.04.2016

Obecnie uczeń bez komputera jest jak żołnierz bez karabinu. Brak dostępu do Internetu znacznie utrudnia proces edukacji pociechy. O ile nasze dziecko jest jeszcze w podstawówce, nie wymaga komputera...

Szkolne gnębienie Szkolne gnębienie

▪ ▪ ▪

3534

08.12.2014

Gdy dziecko jest gnębione przez swoich rówieśników, jest to bardzo poważny problem. Nie można dziecka pozostawiać z tym samego, bo może nie znaleźć w sobie wystarczająco dużo siły. Nierozwiązane...

Operacje plastyczne u dzieci – kaprys czy konieczność? Operacje plastyczne u dzieci – kaprys czy konieczność?

▪ ▪ ▪

2545

16.06.2016

Operacja plastyczna u dziecka? „Fanaberia”, „niebezpieczna moda”, „chwilowe widzimisię” – takie komentarze na ten temat można usłyszeć bardzo często. Czy rzeczywiście tego rodzaju zabiegi...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.