Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1224

Dodano: 08.10.2016

Pierwsze kroki w przedszkolu

Pierwsze kroki w przedszkolu

W dzisiejszych czasach, kiedy rodzice są bardzo zabiegani, wielu z nich decyduje się na posłanie swojej pociechy do przedszkola. W tego typu placówce mogą liczyć na pomoc w opiece i wychowaniu. Rozstanie na długie godziny jest często dla maluchów bardzo stresującym doświadczeniem i warto postarać się to ułatwić.

Dla trzy- czterolatka kilka godzin bez mamy czy taty to wieczność. Nie rozumie jeszcze, że gdy minie określony czas, rodzice wrócą i zabiorą go do domu. Przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola, należy zachęcić je do pozostawania w grupie dzieci, pokazywać jak wspólnie się bawić i dzielić zabawkami. W tym celu warto zostawiać go pod opieką nieznanych mu osób (ale zaufanym nam), dzięki czemu przyzwyczai się do barku mamy i taty. Kiedy przyjdzie czas na pójście do przedszkola, na pewno łatwiej mu będzie przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Dziecko należy przygotować na tą dużą zmianę. Starym i sprawdzonym sposobem jest szczera rozmowa w przyjaznej atmosferze. Opowiedz o tym, co je czeka, jak będzie się dobrze bawiło i ilu nowych kolegów pozna. Pozwól mu zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, która z pewnością podtrzyma go na duchu. Przygotuj się jednak na to, że ukochany pluszak szybko zostanie odrzucony na rzecz nowych atrakcji. Koniecznie o tym wspomnij, opowiadając o zabawkach, którymi będzie mogło się bawić.

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie rodziców podczas samego pobytu malucha w placówce. Jeżeli ustalisz z dzieckiem godzinę odebrania go z przedszkola, to koniecznie się o niej pojaw. W przypadku, kiedy się spóźnisz, Twoja pociecha może zacząć się stresować, że została opuszczona. Po zajęciach koniecznie rozmawiaj z maluchem o spędzonym dniu, pochwal go za postępy i spędź z nim czas na wspólnej zabawie.

Można również zabrać dziecko na wycieczkę do przedszkola przed rozpoczęciem roku szkolnego. Często takie placówki organizują zajęcia adaptacyjne dla rodziców i ich pociech, by obie strony mogły się przygotować do pracy. Dzięki temu dzieci szybciej się przyzwyczajają, a pierwsze dni w przedszkolu nie są dla nich już tak stresujące. Dobrym pomysłem jest też samodzielnie zwiedzanie sali, placu zabaw i poznanie pań. Należy jednak uprzednio skontaktować się z dyrekcją.

Po zapoznaniu z przedszkolem, warto w domu wprowadzić podobny rytm dnia: rano około godziny 9.00 śniadanie, o 12.00 obiad, a po nim odpoczynek. Niektóre dzieci nie mają problemu z leżakowaniem i od razu zasypiają, ale część z nich nie odczuwa takiej potrzeby i podczas leżenia zwyczajnie się nudzi. Ten czas jest jednak potrzebny, by maluchy się odpoczęły i trzeba je do tego przyzwyczaić.

Podejście dzieci do przedszkola jest różne. Jedne płaczą przez dwa tygodnie lub miesiąc, a następnie się przyzwyczajają. Inne mają odwrotnie – na początku chętnie biorą udział w zabawach, a po kilku dniach zaczynają tęsknić za rodzicami. Dlatego należy obserwować swoje pociechy i na bieżąco rozmawiać z opiekunkami.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Jak rozwijają się zmysły u niemowlęcia? Jak rozwijają się zmysły u niemowlęcia?

▪ ▪ ▪

1604

31.03.2015

Dla rozwoju niemowlęcia najistotniejsze jest wykształcenie mechanizmu zwanego zmysłem czucia głębokiego. Wszystkie informacje związane z brakiem komfortu, uczuciem głodu, zmęczenia, czy bólu,...

Nastolatkowie w sieci – zalety i wady wirtualnego świata Nastolatkowie w sieci – zalety i wady wirtualnego świata

▪ ▪ ▪

1267

12.03.2018

Internet opanował rzeczywistość i stał się integralna częścią naszego życia. Bez wychodzenia z domu robimy zakupy, płacimy rachunki, pracujemy. Bez konta na portalach społecznościowych nie...

Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć? Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć?

▪ ▪ ▪

3548

04.04.2018

Reakcja skórna u niemowląt i najmłodszych dzieci powstaje w odpowiedzi na wiele różnych czynników środowiskowych lub chorób. Organizm dopiero dostosowuje się do nowych warunków życia i - niekiedy...

Jak się uczyć, aby się nauczyć? Jak się uczyć, aby się nauczyć?

▪ ▪ ▪

1254

22.09.2016

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Subkultury młodzieżowe Subkultury młodzieżowe

▪ ▪ ▪

2611

03.11.2015

Nazwa brzmi dość tajemniczo, czasami wzbudza sensację. Subkultury młodzieżowe kojarzą się zwykle z zachowaniami dewiacyjnymi. Ogólnie, jako miejsce czy grupa, które wpływają negatywnie na dzieci...

Jesienne propozycje Factory dla najmłodszych Jesienne propozycje Factory dla najmłodszych

▪ ▪ ▪

1310

28.09.2016

Zwykle cała rodzina z niecierpliwością wyczekuje pierwszych słów dziecka. Kiedy pada w końcu wymarzone „mama” i „tata”, rodzice nie posiadają się z radości. Wkrótce potem następuje nauka...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.