Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2173

Dodano: 08.10.2016

Pierwsze kroki w przedszkolu

Pierwsze kroki w przedszkolu

W dzisiejszych czasach, kiedy rodzice są bardzo zabiegani, wielu z nich decyduje się na posłanie swojej pociechy do przedszkola. W tego typu placówce mogą liczyć na pomoc w opiece i wychowaniu. Rozstanie na długie godziny jest często dla maluchów bardzo stresującym doświadczeniem i warto postarać się to ułatwić.

Dla trzy- czterolatka kilka godzin bez mamy czy taty to wieczność. Nie rozumie jeszcze, że gdy minie określony czas, rodzice wrócą i zabiorą go do domu. Przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola, należy zachęcić je do pozostawania w grupie dzieci, pokazywać jak wspólnie się bawić i dzielić zabawkami. W tym celu warto zostawiać go pod opieką nieznanych mu osób (ale zaufanym nam), dzięki czemu przyzwyczai się do barku mamy i taty. Kiedy przyjdzie czas na pójście do przedszkola, na pewno łatwiej mu będzie przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Dziecko należy przygotować na tą dużą zmianę. Starym i sprawdzonym sposobem jest szczera rozmowa w przyjaznej atmosferze. Opowiedz o tym, co je czeka, jak będzie się dobrze bawiło i ilu nowych kolegów pozna. Pozwól mu zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, która z pewnością podtrzyma go na duchu. Przygotuj się jednak na to, że ukochany pluszak szybko zostanie odrzucony na rzecz nowych atrakcji. Koniecznie o tym wspomnij, opowiadając o zabawkach, którymi będzie mogło się bawić.

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie rodziców podczas samego pobytu malucha w placówce. Jeżeli ustalisz z dzieckiem godzinę odebrania go z przedszkola, to koniecznie się o niej pojaw. W przypadku, kiedy się spóźnisz, Twoja pociecha może zacząć się stresować, że została opuszczona. Po zajęciach koniecznie rozmawiaj z maluchem o spędzonym dniu, pochwal go za postępy i spędź z nim czas na wspólnej zabawie.

Można również zabrać dziecko na wycieczkę do przedszkola przed rozpoczęciem roku szkolnego. Często takie placówki organizują zajęcia adaptacyjne dla rodziców i ich pociech, by obie strony mogły się przygotować do pracy. Dzięki temu dzieci szybciej się przyzwyczajają, a pierwsze dni w przedszkolu nie są dla nich już tak stresujące. Dobrym pomysłem jest też samodzielnie zwiedzanie sali, placu zabaw i poznanie pań. Należy jednak uprzednio skontaktować się z dyrekcją.

Po zapoznaniu z przedszkolem, warto w domu wprowadzić podobny rytm dnia: rano około godziny 9.00 śniadanie, o 12.00 obiad, a po nim odpoczynek. Niektóre dzieci nie mają problemu z leżakowaniem i od razu zasypiają, ale część z nich nie odczuwa takiej potrzeby i podczas leżenia zwyczajnie się nudzi. Ten czas jest jednak potrzebny, by maluchy się odpoczęły i trzeba je do tego przyzwyczaić.

Podejście dzieci do przedszkola jest różne. Jedne płaczą przez dwa tygodnie lub miesiąc, a następnie się przyzwyczajają. Inne mają odwrotnie – na początku chętnie biorą udział w zabawach, a po kilku dniach zaczynają tęsknić za rodzicami. Dlatego należy obserwować swoje pociechy i na bieżąco rozmawiać z opiekunkami.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Co zrobić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem? Co zrobić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem?

▪ ▪ ▪

4636

04.11.2016

W dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie dzieci i młodzież spędzają przed monitorem długie godziny. Czy można coś na to poradzić?

Kuchnia młodego piłkarza Kuchnia młodego piłkarza

▪ ▪ ▪

2687

23.11.2016

Jeśli dziecko chce grać w piłkę zawodowo, czy powinno mieć określoną dietę już na początku swojej kariery? Jak powinno wyglądać prawidłowo skomponowane menu młodego piłkarza? Czym dieta...

Sposób na produkty mleczne dla najmłodszych Sposób na produkty mleczne dla najmłodszych

▪ ▪ ▪

2070

24.02.2017

Produkty mleczne to niezwykle ważna pozycja w diecie niemowląt i małych dzieci. Trzeba jednak dobrze rozważyć ich wybór tak, by do najważniejszego na świecie brzuszka trafiały tylko te dla niego...

Rodzicielstwo bliskości Rodzicielstwo bliskości

▪ ▪ ▪

2845

12.12.2014

Rodzicielstwo bliskości (ang. Attachment Parenting) to termin sformułowany przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, określający filozofię wychowania opartą na zasadach teorii przywiązania odnoszącej...

Oswajamy lęki – spróbuj napisać bajkę terapeutyczną Oswajamy lęki – spróbuj napisać bajkę terapeutyczną

▪ ▪ ▪

3185

10.12.2014

Bajki terapeutyczne mają cudowną moc – oswajają z trudnymi dla dziecka sytuacjami i pokazują jak można poradzić sobie w konkretnych sytuacjach.

Nauka poprzez zabawę Nauka poprzez zabawę

▪ ▪ ▪

4864

29.11.2015

Słowa Konfucjusza, zapewne znane wszystkim: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” idealnie odzwierciedlają postawę dzieci. W momencie kiedy widzimy,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.