Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1024

Dodano: 08.10.2016

Pierwsze kroki w przedszkolu

Pierwsze kroki w przedszkolu

W dzisiejszych czasach, kiedy rodzice są bardzo zabiegani, wielu z nich decyduje się na posłanie swojej pociechy do przedszkola. W tego typu placówce mogą liczyć na pomoc w opiece i wychowaniu. Rozstanie na długie godziny jest często dla maluchów bardzo stresującym doświadczeniem i warto postarać się to ułatwić.

Dla trzy- czterolatka kilka godzin bez mamy czy taty to wieczność. Nie rozumie jeszcze, że gdy minie określony czas, rodzice wrócą i zabiorą go do domu. Przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola, należy zachęcić je do pozostawania w grupie dzieci, pokazywać jak wspólnie się bawić i dzielić zabawkami. W tym celu warto zostawiać go pod opieką nieznanych mu osób (ale zaufanym nam), dzięki czemu przyzwyczai się do barku mamy i taty. Kiedy przyjdzie czas na pójście do przedszkola, na pewno łatwiej mu będzie przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Dziecko należy przygotować na tą dużą zmianę. Starym i sprawdzonym sposobem jest szczera rozmowa w przyjaznej atmosferze. Opowiedz o tym, co je czeka, jak będzie się dobrze bawiło i ilu nowych kolegów pozna. Pozwól mu zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, która z pewnością podtrzyma go na duchu. Przygotuj się jednak na to, że ukochany pluszak szybko zostanie odrzucony na rzecz nowych atrakcji. Koniecznie o tym wspomnij, opowiadając o zabawkach, którymi będzie mogło się bawić.

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie rodziców podczas samego pobytu malucha w placówce. Jeżeli ustalisz z dzieckiem godzinę odebrania go z przedszkola, to koniecznie się o niej pojaw. W przypadku, kiedy się spóźnisz, Twoja pociecha może zacząć się stresować, że została opuszczona. Po zajęciach koniecznie rozmawiaj z maluchem o spędzonym dniu, pochwal go za postępy i spędź z nim czas na wspólnej zabawie.

Można również zabrać dziecko na wycieczkę do przedszkola przed rozpoczęciem roku szkolnego. Często takie placówki organizują zajęcia adaptacyjne dla rodziców i ich pociech, by obie strony mogły się przygotować do pracy. Dzięki temu dzieci szybciej się przyzwyczajają, a pierwsze dni w przedszkolu nie są dla nich już tak stresujące. Dobrym pomysłem jest też samodzielnie zwiedzanie sali, placu zabaw i poznanie pań. Należy jednak uprzednio skontaktować się z dyrekcją.

Po zapoznaniu z przedszkolem, warto w domu wprowadzić podobny rytm dnia: rano około godziny 9.00 śniadanie, o 12.00 obiad, a po nim odpoczynek. Niektóre dzieci nie mają problemu z leżakowaniem i od razu zasypiają, ale część z nich nie odczuwa takiej potrzeby i podczas leżenia zwyczajnie się nudzi. Ten czas jest jednak potrzebny, by maluchy się odpoczęły i trzeba je do tego przyzwyczaić.

Podejście dzieci do przedszkola jest różne. Jedne płaczą przez dwa tygodnie lub miesiąc, a następnie się przyzwyczajają. Inne mają odwrotnie – na początku chętnie biorą udział w zabawach, a po kilku dniach zaczynają tęsknić za rodzicami. Dlatego należy obserwować swoje pociechy i na bieżąco rozmawiać z opiekunkami.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Truskawkowe marzenie Truskawkowe marzenie

▪ ▪ ▪

752

19.06.2017

Nareszcie przyszedł czas pachnących, soczysztych truskawek! Korzystajmy z niego, bo nie trwa zbyt długo. Przełom maja i czerwca to idealny moment, aby uruchomić nasze kulinarne fantazje i wypróbować...

Daj się przyciągnąć do ginekologa Daj się przyciągnąć do ginekologa

▪ ▪ ▪

1452

19.01.2016

Czy co roku pamiętasz o wizycie u ginekologa i robisz cytologię? Wykonałaś już test DNA – HPV, USG dopochwowe lub USG piersi? To super! Wiesz, że właśnie Ciebie potrzebujemy. Przyciągnij swoje...

33 pomysły na zabawy w domu - część 2. 33 pomysły na zabawy w domu - część 2.

▪ ▪ ▪

1624

24.03.2015

Gdy aura za oknem nie dopisuje, a dzieciaki umierają z nudy mamy coś dla Ciebie. Kilka propozycji, jak ciekawie wykorzystać ten czas, a przy tym dobrze się bawić. Nie dość, że twórcze, to jeszcze...

Dziecko nieśmiałe w szkole Dziecko nieśmiałe w szkole

▪ ▪ ▪

2414

07.10.2014

Nie wszystkie dzieci muszą być pewne siebie i przebojowe. Dziecko nieśmiałe nie znaczy gorsze. Po prostu taka jest jego natura, choć mogły też zadziałać uwarunkowania genetyczne oraz wychowanie....

Kolka u niemowląt Kolka u niemowląt

▪ ▪ ▪

10932

25.06.2014

Czy Twoje maleństwo krzyczy, podkurcza nóżki? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kolka. Nie martw się co drugie dziecko to przechodzi i tylko spokój może Ciebie uratować.

Wady zgryzu Wady zgryzu

▪ ▪ ▪

1490

31.08.2015

Próchnica, krzywe zęby, problemy z higieną jamy ustnej to tylko niektóre problemy, które są zmorą rodziców. Maluchy nie chcą myć zębów, a ssanie kciuka staje się uciążliwe. To dobry czas...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.