Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

944

Dodano: 08.10.2016

Pierwsze kroki w przedszkolu

Pierwsze kroki w przedszkolu

W dzisiejszych czasach, kiedy rodzice są bardzo zabiegani, wielu z nich decyduje się na posłanie swojej pociechy do przedszkola. W tego typu placówce mogą liczyć na pomoc w opiece i wychowaniu. Rozstanie na długie godziny jest często dla maluchów bardzo stresującym doświadczeniem i warto postarać się to ułatwić.

Dla trzy- czterolatka kilka godzin bez mamy czy taty to wieczność. Nie rozumie jeszcze, że gdy minie określony czas, rodzice wrócą i zabiorą go do domu. Przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola, należy zachęcić je do pozostawania w grupie dzieci, pokazywać jak wspólnie się bawić i dzielić zabawkami. W tym celu warto zostawiać go pod opieką nieznanych mu osób (ale zaufanym nam), dzięki czemu przyzwyczai się do barku mamy i taty. Kiedy przyjdzie czas na pójście do przedszkola, na pewno łatwiej mu będzie przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Dziecko należy przygotować na tą dużą zmianę. Starym i sprawdzonym sposobem jest szczera rozmowa w przyjaznej atmosferze. Opowiedz o tym, co je czeka, jak będzie się dobrze bawiło i ilu nowych kolegów pozna. Pozwól mu zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, która z pewnością podtrzyma go na duchu. Przygotuj się jednak na to, że ukochany pluszak szybko zostanie odrzucony na rzecz nowych atrakcji. Koniecznie o tym wspomnij, opowiadając o zabawkach, którymi będzie mogło się bawić.

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie rodziców podczas samego pobytu malucha w placówce. Jeżeli ustalisz z dzieckiem godzinę odebrania go z przedszkola, to koniecznie się o niej pojaw. W przypadku, kiedy się spóźnisz, Twoja pociecha może zacząć się stresować, że została opuszczona. Po zajęciach koniecznie rozmawiaj z maluchem o spędzonym dniu, pochwal go za postępy i spędź z nim czas na wspólnej zabawie.

Można również zabrać dziecko na wycieczkę do przedszkola przed rozpoczęciem roku szkolnego. Często takie placówki organizują zajęcia adaptacyjne dla rodziców i ich pociech, by obie strony mogły się przygotować do pracy. Dzięki temu dzieci szybciej się przyzwyczajają, a pierwsze dni w przedszkolu nie są dla nich już tak stresujące. Dobrym pomysłem jest też samodzielnie zwiedzanie sali, placu zabaw i poznanie pań. Należy jednak uprzednio skontaktować się z dyrekcją.

Po zapoznaniu z przedszkolem, warto w domu wprowadzić podobny rytm dnia: rano około godziny 9.00 śniadanie, o 12.00 obiad, a po nim odpoczynek. Niektóre dzieci nie mają problemu z leżakowaniem i od razu zasypiają, ale część z nich nie odczuwa takiej potrzeby i podczas leżenia zwyczajnie się nudzi. Ten czas jest jednak potrzebny, by maluchy się odpoczęły i trzeba je do tego przyzwyczaić.

Podejście dzieci do przedszkola jest różne. Jedne płaczą przez dwa tygodnie lub miesiąc, a następnie się przyzwyczajają. Inne mają odwrotnie – na początku chętnie biorą udział w zabawach, a po kilku dniach zaczynają tęsknić za rodzicami. Dlatego należy obserwować swoje pociechy i na bieżąco rozmawiać z opiekunkami.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Butelka z podgrzewaczem - idealna na spacer z dzieckiem Butelka z podgrzewaczem - idealna na spacer z dzieckiem

▪ ▪ ▪

1417

22.05.2017

Spacery z małym dzieckiem zawsze są wyzwaniem dla mamy, nie tylko ze względu na konieczność odpowiedniego ubioru, ale też ze względu na konieczność podania dziecku ciepłego mleka. Mamy, które...

Jak rozpoznać dni płodne Jak rozpoznać dni płodne

▪ ▪ ▪

3613

12.06.2014

Dni płodne u Kobiety to wielka nadzieja na zostanie mamą. To wtedy właśnie jest największa szansa aby zajść w ciąże. Ale kiedy te dni są? Czy można łatwo to określić? Ile trwają te dni?

Nawilżanie skóry dziecka - niezbędny krok w pielęgnacji malucha Nawilżanie skóry dziecka - niezbędny krok w pielęgnacji malucha

▪ ▪ ▪

540

22.01.2018

Istnieje wiele teorii na temat nawilżania skóry dziecka. Niektórzy twierdzą, że nie należy tego robić codziennie inni wręcz odwrotnie, że od 2 do 4 razy na dobę. Czyją opinią powinni kierować...

Jedzenie może być dobrą zabawą! Jedzenie może być dobrą zabawą!

▪ ▪ ▪

902

08.11.2016

Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice uciekają się do różnych sposobów, które zachęcą je do skończenia obiadu. A może by tak zamienić kuchnię w plac zabaw?

Strach przed ginekologiem? Naturalnie! Strach przed ginekologiem? Naturalnie!

▪ ▪ ▪

1686

20.10.2014

Trudno ukrywać, że wizyta u ginekologa do najprzyjemniejszych nie należy. Mimo, że każda kolejna jest łatwiejsza od tej pierwszej, skrępowanie przed badaniem budzi się przy każdorazowym otwarciu...

Za sto dnia matura, czyli co nieco o studniówce Za sto dnia matura, czyli co nieco o studniówce

▪ ▪ ▪

1208

31.10.2015

Na sto dni przed stresującym wydarzeniem, jakim jest matura, uczniowie bawią się na studniówkach. Bale maturalne są organizowane zwykle w styczniu lub w lutym, często wywołując mieszane uczucia....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.