Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1507

Dodano: 04.07.2015

Empatia zamiast kar c.d.

Empatia zamiast kar

Dzieci nie potrzebują nieustannego korygowania i modelowania, lecz zrozumienia i współodczuwania ze strony rodziców. W sytuacji, gdy pojawia się konflikt – nie każ malucha za to, że prezentuje zachowanie odmienne od pożądanego, ale spróbuj zrozumieć, gdzie leży przyczyna takiej postawy. Komunikacja zorientowana na kompromis to podstawa zdrowych relacji. Od stosowania kar skuteczniejsza jest umiejętność mediacji i rozumienia dziecięcych potrzeb.

Dlaczego więc warto rozważyć inne podejście do rodzicielstwa, niż wyznaczanie dzieciom kar i nagród? Budując swój autorytet w oczach pociechy należy oprzeć rodzinną relację na fundamentalnych wartościach – bezwarunkowej akceptacji, wzajemnym szacunku, zaufaniu, bliskości i bezpieczeństwie. System nagradzania i karania dzieci skutkuje, lecz jedynie w krótkiej perspektywie. Dawanie malcowi tzw. „nauczek”, wyznaczanie „szlabanów”, krzyk i ciągłe krytykowanie nie sprzyja budowaniu zdrowej relacji rodzic-dziecko czy dorosły-młodzieniec. Dla empatycznych opiekunów niezwykle istotna jest integralność maluchów, dzięki czemu najmłodsi domownicy uczą się przejmować odpowiedzialność za siebie i swoje uczynki.

Musisz pamiętać o tym, że dzieci potrzebują kontaktu, zainteresowania i czułości bardziej niż nowych zabawek, ładnych ubrań i ekscytujących rozrywek, dlatego nagradzanie za pożądane zachowanie przynosi rezultat tylko przez chwilę. Obdarowanie pociechy prezentami nie zaspokoi jego chęci obcowania z mamą i tatą. Nastolatkowie pragną być widziani, słyszani i akceptowani takimi, jakimi są. Łakną towarzystwa i stałej obecności w życiu osób, potrafiących dostrzec ich indywidualność i szanujących wartości, którymi się kierują.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna

1 2
Zobacz także:
Praca dla nastolatków w wakacje Praca dla nastolatków w wakacje

▪ ▪ ▪

1839

06.06.2015

Wasze dziecko jest już prawie dorosłe i chce w wakacje zarobić trochę własnych pieniędzy? Zastanawiacie się czy to dobry pomysł? W końcu to jego czas na odpoczynek, a praca wiąże się często...

Wiosenne spacery Wiosenne spacery

▪ ▪ ▪

1229

28.02.2016

Idealny sposób ubierania dziecka i nie tylko wiosną to zakładanie kilku warstw. Powiew wiosny bywa zdradliwy. Raz słońce, raz wiatr i deszcz. I co tu zrobić? A, co gorsze, jak ubrać malucha, który...

Problemy z zajściem w ciążę Problemy z zajściem w ciążę

▪ ▪ ▪

1643

06.09.2015

Kiedy zacząć się martwić? Co jest normalne, a na co powinniśmy zwrócić uwagę? Skąd biorą się problemy z płodnością? Takie pytania zadają sobie pary, które starają się o dziecko.

Jak zorganizować dziecku czas wolny podczas ferii zimowych? Jak zorganizować dziecku czas wolny podczas ferii zimowych?

▪ ▪ ▪

1422

18.01.2016

Ferie zimowe i letnie wakacje to dwa szczególne okresy dla uczniów – bez względu na wiek, czekają na nie wszyscy! Odpoczynek od nauki wywołuje szczery uśmiech. Niestety tak już jest, że dla najmłodszych...

W trosce o zdrowe macierzyństwo W trosce o zdrowe macierzyństwo

▪ ▪ ▪

2142

06.01.2017

TRIMiD to JEDYNA seria suplementów diety przeznaczona dla kobiet w ciąży, której skład został opracowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka.

Przygotowanie do przedszkola Przygotowanie do przedszkola

▪ ▪ ▪

1106

13.09.2016

Jeżeli Twoje dziecko niedługo zostanie przedszkolakiem, warto je na to przygotować. Dla malucha jest to spora zmiana, która może okazać się nieprzyjemna.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.