2774
Dziecko w kuchni

Dla małego dziecka kuchnia jest miejscem, w którym największą ciekawostką są garnki, pokrywki i przyrządy, które można wyciągać (bądź zrzucać) z półek. Im starszy szkrab tym kuchnia odkrywa coraz więcej tajników. Tak bardzo pasjonujące jest to, co robi mama - dodawanie składników, mieszanie, włączanie różnych urządzeń. Cudownie jest, gdy dorosły włącza smyka w różne czynności kuchenne.
Odważ się zaprosić dziecko do kuchni. Z pewnością będzie więcej sprzątania, ale przeżycia jedyne w swoim rodzaju. Co dziecko może robić w kuchni?
- Ugniatanie ciasta - już maluszek potrafi swoimi drobnymi rączkami ugniatać ciasto na pierogi czy na pizzę. Jeśli wolisz nie dawać całego ciasta, oderwij kawałek dla małego pomocnika. Razem wykrawajcie i lepcie pierogi.
- Turlanie ciasta na kopytka – dziecko, robiąc wałek z ciasta, ćwiczy całe rączki. Gotowe kopytka może potem podawać, aby dorosły wrzucił do garnka. Świetnym doświadczeniem jest też podrzucanie paluszkami ręcznie robionego makaronu.
- Pieczenie ciastek – daje nieograniczone możliwości. Tak naprawdę dziecko może zrobić przy nich wszystko – od dodawania składników, mieszania i zagniatania ciasta, po jego rozwałkowywanie, wycinanie ciastek, układanie na blaszce, a po upieczeniu ich ozdabianie.
- Pieczenie babeczek i muffinek – przygotowanie większości z nich nie wymaga dużo pracy. Wystarczy połączyć określone w przepisach składniki mokre ze suchymi. Wzbogacanie babeczek dodatkami i nakładanie ciasta do papilotek i foremek to też zadanie dla dzieci.
- Przyrządzanie sałatki – wspaniałym ćwiczeniem dla paluszków jest rwanie sałaty na kawałki. Malec do sałatki może dodawać kolejne składniki, które my tniemy na mniejsze części lub dziecko otrzymuje od nas mały nożyk (na przykład plastikowy).
- Robienie szaszłyków – to również świetne ćwiczenie dla dziecięcych paluszków. Kawałek jedzenia trzeba utrzymać w palcach i jeszcze „nabić” na patyk. A szaszłyki mogą być przeróżne – do przygotowywania przez dzieci lepiej owocowe i warzywne zamiast mięsnych.
- Obierane ziemniaków – co prawda dziecko samodzielnie nie obierze ziemniaka, ale świetną zabawą jest wrzucanie już obranych do garnka czy miski z wodą.
Nieraz nie mamy ochoty na gotowanie. Jednak czas spędzany w kuchni z dziećmi nabiera innej jakości. My robimy coś, co i tak musiałoby być przygotowane, a dla dziecka to wspaniała przygoda. Razem możecie też zmywać naczynia, wycierać je do sucha czy zamiatać podłogę. Oczywiście, chłopców włączamy do wspólnej pracy tak jak dziewczynki! Chłopcy również uwielbiają pomagać i nie pokazujmy im, że zajęcia kuchenne są tylko dla dziewczynek.
pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

▪ ▪ ▪
2622
26.12.2016
Badanie USG w ciąży to zawsze szczególny i wyjątkowy moment dla przyszłych rodziców. To, na którym po raz pierwszy można zobaczyć swoje maleństwo, jest niezapomnianą chwilą. Wtedy rodzice uświadamiają...

▪ ▪ ▪
9187
18.10.2016
Atropina to trujący alkaloid zawarty w kroplach do oczu. Czasami okuliści przepisują ten lek dzieciom. Rodzice wówczas zaczynają się zastanawiać, czy to aby na pewno dobry pomysł. Ich myśli nachodzi...

▪ ▪ ▪
4337
13.07.2015
Dzieci nie zawsze powiedzą nam, co im dolega. Czasem jest to zwykły katar innym razem problemy ze słuchem. Warto od samego początku obserwować rozwój malucha. Jeśli zauważymy coś niepokojącego...

▪ ▪ ▪
2797
24.11.2015
Jak wynika z badań CBOS, hierarchia wartości i norm cenionych przez Polaków jest niezmienna. Wg 82% respondentów najważniejsze jest szczęście rodzinne, a także zdrowie, co potwierdza 74% ankietowanych1....

▪ ▪ ▪
2667
14.04.2015
Gdy w domu zagości nocnik, wszyscy domownicy mają powód do radości. Dziecko – bo jest już takie duże, rodzice – bo maluch staje się coraz mądrzejszy. Dochodzi jeszcze jeden, chyba największy...

▪ ▪ ▪
2798
10.06.2015
Zdaniem alergologów współcześnie około 8-10% światowej populacji cierpi na sezonowe alergie. Maj i czerwiec to szczególnie uciążliwe miesiące dla dzieci, które z powodu łzawienia z oczu i trudności...