2489
Dieta ucznia
Żywienie dziecka w wieku szkolnym stanowi znaczącą rolę w jego rozwoju i prawidłowym wzroście. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie, unikniemy niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów pokarmowych, które mogą zmniejszać odporność na choroby oraz wydolność fizyczną i psychiczną.
Niezwykle istotne jest przyzwyczajenie pociechy do zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat. Maluch powinien poznać podstawowe zasady żywienia i ich znaczenie dla zdrowia, by rozumieć konieczność jedzenia na obiad warzyw, a nie słodyczy. Dużą rolę odgrywają także rówieśnicy, media oraz moda. Na szczęście, obecnie panuje trend na zdrowy styl życia, który pozytywnie wpływa zarówno na najmłodszych, jak i na młodzież.
Codzienna dieta dziecka w wieku szkolnym powinna być pełna zdrowych produktów, jakimi są warzywa, owoce i wyroby pełnoziarniste. Wskazane są więc różnego rodzaju kasze, ciemne makarony, brązowy ryż i pieczywo z ziarnami. Nie należy też zapominać o przetworach mlecznych i tłuszczach pochodzenia roślinnego, czyli np. zdrowej oliwie, maśle, orzechach i nasionach. Jeżeli chodzi o mięso, to najlepiej wybierać chude, takie jak drób. Nie sposób zapomnieć również o niezwykle wartościowych rybach, które są źródłem cennych kwasów Omega-3.
Ograniczyć należy natomiast podawanie dziecku fast-foodów, które zwykle ociekają niezdrowym tłuszczem i nie mają w sobie żadnych wartości odżywczych. Z codziennej diety powinny zostać także wyeliminowane słodycze i wyroby cukiernicze. Do tej kategorii zaliczają się też słodkie napoje i soki, zarówno gazowane, jak i te bez bąbelków. Zamiast tego, warto podsuwać do picia wodę mineralną czy zieloną herbatę.
Uczeń powinien dziennie spożywać cztery lub pięć posiłków. Najważniejszym jest oczywiście śniadanie, które wpływa na dobry początek dnia. W żadnym wypadku nie można pozwolić, by dziecko wychodziło z domu z pustym żołądkiem. Śniadanie utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi i przeciwdziała jego gwałtownemu spadkowi, dzięki czemu oddala się pokusa sięgnięcia po słodycze i niezdrowe przekąski.
Drugi posiłek powinien zostać spożyty po około dwóch-trzech godzinach. Dziecko może ze sobą zabrać kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, np. z indykiem i warzywami, jogurt naturalny, owoce lub inne dania, które można zjeść na zimno. Powinny być lekkie, nieobciążające żołądka, ale dające poczucie nasycenia.
W przypadku, gdy Twoja pociecha spędza w szkole sporo czasu, najlepiej wykupić mu obiad w placówce. Jeżeli jednak jest taka możliwość, najlepiej przygotowywać domowe posiłki i podawać je o stałej porze. Obiad powinien być lekkostrawny, najlepiej gotowany, pieczony lub duszony. Należy unikać potraw smażonych, przede wszystkim tych w panierce. Na talerzu powinny się znaleźć warzywa, produkty pełnoziarniste oraz białko, np. ryba, chude mięso czy jaja.
Kilka godzin po obiedzie można zaserwować dziecku zdrowy deser, czyli np. galaretkę z owocami, ciasteczka owsiane, koktajl mleczny czy świeżo wyciśnięty sok. Dzięki temu kolacja będzie mniej obfita, złożona z lekkich produktów.
Warto zadbać o różnorodność w jadłospisie ucznia i podawać mu codziennie inne dania. W przeciwnym wypadku, szybko się znudzi i będzie go ciągnęło do ciekawych słodyczy czy fast-foodów.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka
▪ ▪ ▪
2047
18.03.2017
Wielkanoc to zaraz po Bożym Narodzeniu jedno z najbardziej celebrowanych Świąt w polskich domach. Czas przed Wielkanocą obfituje w liczne przygotowania – szczególnie te w kuchni. Co Polacy najchętniej...
▪ ▪ ▪
1686
17.08.2017
Wakacje i gorące, letnie weekendy to idealny moment na relaks i odpoczynek. Wiele osób swój wolny czas wykorzystuje na wycieczki – dłuższe, krótsze, zagraniczne lub po malowniczej Polsce. Coraz...
▪ ▪ ▪
2741
12.04.2015
Nieraz uciszył naszego rozpłakanego maluszka. Towarzyszy dziecku podczas zasypiania, znudzenia, obniżonego samopoczucia. Smoczek jest jak przyjaciel dziecka. Kiedyś jednak jego funkcja się kończy,...
▪ ▪ ▪
5173
01.04.2015
Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że nastolatkowie to indywidualiści chodzący własnymi drogami. Przestrzeń wokół nich musi więc odzwierciedlać ich buntowniczy charakter. Przemalowując...
▪ ▪ ▪
2674
05.12.2014
Czy dziecięce organizmy rzeczywiście można uodpornić na choroby? Co stosować –produkty apteczne czy naturalne? Kiedy najlepiej jest rozpocząć działania profilaktyczne? Poczytaj o hartowaniu...
▪ ▪ ▪
2938
09.02.2015
Anoreksja nie dotyka już tylko nastolatek czy młodych kobiet, marzących o idealnej sylwetce. Narażone są nawet dzieci! No ale jak? Czy typowy „niejadek” nie ma ochoty na jedzenie, czy raczej podłoże...