2951
Codzienne obowiązki a opieka nad dzieckiem.

Dużo młodych matek decyduje się na podjęcie tak zwanej „pracy zdalnej”, która pomaga na pogodzenie macierzyństwa z pracą zawodową. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie ze zsynchronizowaniem obowiązków z opieką nad dzieckiem. Nie jest to proste, nawet jeśli oddajemy się jedynie macierzyństwu, w końcu bycie mamą to praca na pełen etat, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Ile kobiet, tyle możliwości radzenia sobie z zadaniami, które stawia przed nami codzienne życie i macierzyństwo. Najlepszym jednak sposobem jest włączenie naszej pociechy w nasze domowe obowiązki. W momencie, gdy dziecko ma już 2-3 lata zaczyna się u niego fascynacja światem dorosłych. Chętnie naśladuje rodziców w ich codziennych czynnościach. Warto ten zapał wykorzystać, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko sumienności i dbania o porządek w jego otoczeniu. Dodatkowo w ten sposób budujemy u dziecka poczucie zaangażowania w życie rodzinne. Jeśli chcemy dodatkowo stworzyć dziecku warunki do zabawy możemy zaproponować mu sprzątanie ze specjalnie do tego przygotowanym Wózkiem do sprzątania z akcesoriami Villeda z serii Just Like Home od Toys”R”Us. Komplet wyposażony jest w wiele elementów, które nie tylko dostarczają wiele rozrywki, ale również pozwalają na zapoznanie się dzieci ze zwykłymi pracami domowymi. Zestaw pozwala na jednoczesną zabawę nawet kilkorga dzieci! Taka mała załoga sprawi, że cały dom będzie lśnił!
A my w tym czasie będziemy miały czas, aby ugotować obiad, czy nastawić pranie. Rozwiązanie idealne – prawda? Nie dość, że mamy pomoc, dziecko ma zabawę to zostaje nam więcej czasu na późniejsze wspólne spędzenie czasu z dzieckiem, które możemy wykorzystać w bardziej kreatywny sposób i nie mając poczucia, że zaniedbujemy dziecko czy też nasze domowe obowiązki.
Jak przekonać dziecko, że domowe obowiązki nie muszą być czymś nudnym i oklepanym? Poniżej parę rad:
- wymagania powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka
- dobrą metodą jest system nagród (należy pamiętać, że nagradzamy również za chęci, a nie tylko za perfekcyjne wykonanie zadania)
- nie możemy nakładać na dziecko zbyt wielu obowiązków
- przede wszystkim powinniśmy regularnie egzekwować od dziecka pomoc
- powinniśmy sami być przykładem dla dziecka i w momencie, gdy oczekujemy, że będzie utrzymywało porządek w swoim pokoju, musimy mu pokazać, że sami też o to dbamy i w naszym otoczeniu również panuje porządek.
- w przypadku niechęci dziecka do wykonywania obowiązków domowych w pierwszej kolejności powinniśmy poszukać przyczyny tej niechęci.
- jeśli w przyczyną niechęci dziecka do wykonywania obowiązków domowych jest znudzenie powinniśmy poszukać sposobu na urozmaicenie rutyny (w przypadku dzieci najważniejsze jest to, żeby tej rutyny było jak najmniej – dzieci bardzo szybko się nudzą)
- w przypadku, gdy inne sposoby nie działają powinniśmy pomyśleć o karze, która powinna być łagodna i stanowcza jednocześnie – czasami wystarczy uświadomienie dziecku konsekwencji działania np. pozostawienie bałaganu w pokoju dziecka nawet na kilka dni czy też podanie obiadu na brudnym talerzu (nie zrobi to dziecku krzywdy a zmusi do przemyśleń)
- najgorsze co możemy zrobić to przejęcie nałożonych na dziecko obowiązków. W ten sposób pokazujemy dziecku, że nie jesteśmy konsekwentni, co z przyjemnością zostanie wykorzystane przez naszą pociechę również w innych sytuacjach.
Pamiętajmy, że nie powinniśmy poprzestawać jedynie na stawianiu wymagań, ale przede wszystkim powinniśmy zrobić wszystko, aby ułatwić dziecku wykonanie zadania. Nie zabierajmy również dziecku czasu na zabawę.
Good One Group

▪ ▪ ▪
2436
31.10.2015
Na sto dni przed stresującym wydarzeniem, jakim jest matura, uczniowie bawią się na studniówkach. Bale maturalne są organizowane zwykle w styczniu lub w lutym, często wywołując mieszane uczucia....

▪ ▪ ▪
7111
01.06.2015
Czy barwy w życiu dziecka są ważne? Z badań wynika, że kolory z jakimi dziecko ma kontakt, mają wpływ na jego zachowanie i rozwój – jest to zatem ważny element życia malucha. W jakich kolorach...

▪ ▪ ▪
2393
18.07.2018
Wady wymowy, zahamowanie wzrostu kości oraz niepotrzebny ból – to tylko niektóre z nieprzyjemnych następstw braku odpowiedniej opieki nad mleczakami malucha. Część rodziców błędnie sądzi,...

▪ ▪ ▪
2706
07.09.2016
Co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z typowym niejadkiem, a z każdym kolejnym dniem zaczyna nam...

▪ ▪ ▪
2325
29.07.2019
Jakie książki religijne na prezent dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Mnogość dostępnych na rynku pozycji sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś da siebie. Oto polecane książki religijne.

▪ ▪ ▪
2629
02.09.2014
Kolka to nie choroba, to dolegliwość. Pocieszające jest to, że po jakimś czasie mija. Jednak zanim to nastąpi, porządnie daje w kość i dziecku, i rodzicom. Warto szukać sposobów, by przetrwać...