2345
Przekuwanie uszu u małych dzieci – za i przeciw
Kolczyki w uszach małej dziewczynki budzą sporo kontrowersji. Jedne mamy uważają, że córka w przyszłości sama o nich zdecyduje, inne są zdania, że im szybciej, tym lepiej. Jakie są za i przeciw przekuwania uszu w młodym wieku?
Argumenty ZA:
- Dzisiaj taki zabieg jest w pełni bezpieczny, jeżeli wykonywany jest przez profesjonalistę. Najpopularniejsza metoda wykorzystuje specjalny pistolet ze sterylnymi kolczykami w komplecie. Przekuwaniu uszu nie powinien w żadnym wypadku towarzyszyć nikiel, który bywa alergizujący. Poza tym, warto upewnić się, że warunki, w których będzie odbywał się zabieg, są sterylne.
- Samo przekucie trwa tylko chwilkę, a ból temu towarzyszący trwa tylko chwilkę. Więcej tu strachu związanego z głośnym strzałem pistoletu niż bólu.
Argumenty PRZECIW:
- Istnieje ryzyko bolesnego skaleczenia, w przypadku gdy maluch szarpnie główką w momencie przekuwania. Poza tym, wyrywanie się i ruszanie głową może spowodować, że kolczyk znajdzie się w niewłaściwym miejscu i oszpeci uszy, zamiast ich zdobić.
- Czasami trzeba użyć przemocy. Dzieci, nawet jeżeli marzą o kolczykach, boją się bólu i nie ma w tym nic dziwnego, więc zdarza się, że konieczne jest unieruchomienie główki.
- Przekuwanie uszu to bardzo stresujący zabieg. Wykonywany jest w nieznanym miejscu przez obce osoby, poza tym maluch nie wie, czego się spodziewać. To powoduje u niego zdenerwowanie i niepokój, które często prowadzą do płaczu.
- Często decyzja o zaaplikowaniu ozdób w uszy córeczki wychodzi od mamy. To one uważają, że kolczyki świetnie wyglądają na maluchach i wybierają taką biżuterię. Dwulatka raczej nie rozumie, że to tylko zabieg estetyczny i w rzeczywistości zupełnie zbędny. Trudno jej wytłumaczyć, że wystarczy chwila bólu, a stanie się atrakcyjniejsza.
- Kolejny argument to długie gojenie się rany. Trwa to przynajmniej miesiąc, a przez ten cały czas należy ją przemywać i od czasu do czasu ruszać kolczykiem. Jest to również bolesne, ponieważ w środku przysycha nieco krwi i ropy. Koniecznie trzeba je codziennie wymywać. Poza tym, gojenie może zakłócać sen dziecka. Łatwo bowiem urazić ranki, które powodują ból.
- W efekcie marzenie o kolczykach może okazać się drogie do zrealizowania. Jeżeli uszy zaczynają boleć lub czerwienić się, najprawdopodobniej dziecko jest uczulone na sztuczne tworzywa. Czasami alergia jest tak silna, że niemożliwe do noszenia może okazać się również srebro i niskie próby złota. Duże próby to już w kolei większy wydatek.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka
▪ ▪ ▪
2780
30.07.2015
Czasem działacie na siebie jak płachta na byka? Obwiniacie o to dziecko, pracę, brak wolnego czasu? W związku bywa różnie, raz są wzloty raz upadki. Pamiętajmy, aby tych pierwszych było znacznie...
▪ ▪ ▪
1906
22.01.2018
Bycie rodzicem to zadanie niezwykle odpowiedzialne. Wychowanie malucha na dobrego i mądrego człowieka, który będzie potrafił prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, jest sztuką. Znamy sposób,...
▪ ▪ ▪
2419
02.09.2015
XXI wieku nikogo już nie dziwi dzieciak biegający z telefonem. Być może niektórych jeszcze denerwują młodzi gadżeciarze, ale jest na to sposób. Rok szkolny to doskonała okazja, aby wypróbować...
▪ ▪ ▪
2564
02.09.2014
Kolka to nie choroba, to dolegliwość. Pocieszające jest to, że po jakimś czasie mija. Jednak zanim to nastąpi, porządnie daje w kość i dziecku, i rodzicom. Warto szukać sposobów, by przetrwać...
▪ ▪ ▪
2017
28.11.2021
Dzieci, również te starsze, mogą doświadczać depresji. Termin kliniczny nazywa ten stan depresją pediatryczną i doświadcza jej około 3% dzieci w wieku 3-17 lat. [1]
▪ ▪ ▪
2365
30.09.2016
Restauracje to miejsca publiczne, do których coraz częściej chętnie przychodzą całe rodziny. Niestety, czasami okazuje się, że jest to spora dawka stresu, zarówno dla rodziców, jak i ich pociech....