Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1073

Dodano: 11.06.2017

Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru

Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru

Badania na przykładzie diety 2000 kcal. W przypadku dzieci z cukrów prostych może pochodzić 150 kcal dziennie, co odpowiada ok. 7 łyżeczkom cukru (ok. 37 gramów).

Wiele osób neguje rolę cukru w zdrowej i zbilansowanej diecie, a tymczasem glukoza, czyli jeden z cukrów prostych stanowi źródło energii dla naszego organizmu. Jest ona wykorzystywana do prawidłowej pracy mózgu, a także sprawia, że nasze mięśnie funkcjonują prawidłowo. Dzięki glukozie możemy wykonywać codzienne czynności, jak również uprawiać sporty. Zbyt mała ilość cukrów w pożywieniu sprawia, że odczuwamy zmęczenie, mamy problemy z koncentracją, a także jesteśmy rozdrażnieni. Gdy dostarczamy swojemu organizmowi zbyt mało węglowodanów w pożywieniu, narażamy się na samowytwarzanie glukozy przez organizm, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Umiar przede wszystkim!

By zachować szczupłą sylwetkę oraz cieszyć się zdrowiem należy przestrzegać zasad zbilansowanej diety. Większość z nas, potrzebuje codziennie 45-55% energii pochodzącej z węglowodanów – przede wszystkim złożonych, ale zaliczają się do nich cukry proste, które występują naturalnie oraz te dodane do żywności.

W spożywaniu cukru przede wszystkim liczy się umiar. Warto poznać normy WHO dotyczące spożywania cukru, by móc cieszyć się ze zdrowej sylwetki. Co ciekawe Polscy mają problem ze spożywaniem nadmiernej ilości tłuszczu, a nie cukru. 20% energii powinno w diecie pochodzić z tłuszczów, a tymczasem okazuje się, że w diecie przeciętnego Polaka jest ich aż 40%. – komentuje Agnieszka Piskała, dietetyk.

Ile cukru możemy spożywać?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), maksymalna dzienna dawka spożytego cukru (zarówno dodanego, jak i występującego w produktach) powinna stanowić 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, co każdy z nas może w łatwy sposób wyliczyć:

Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru, na przykładzie diety 2000 kcal W przypadku dzieci z cukrów prostych może pochodzić 150 kcal dziennie, co odpowiada ok. 7 łyżeczkom cukru (ok. 37 gramów).

Słodycze nie tylko raz w tygodniu

W rozsądnym spożywaniu cukru może pomóc „Dekalog Słodkiego Życia”, który powstał na powstał na potrzeby kampanii „Uczymy jak słodzić”. To 10 zasad, które podpowiedzą, jak wprowadzić do diety ten składnik odżywczy. Wielu rodziców, na wzór Szwedów pozwala swoim dzieciom na jedzenie łakoci w jeden, określony dzień, najczęściej w weekend. Dlaczego nie jest to dobre? Maluch traktuje słodkie przekąski jako nagrodę za wytrwałość i postrzega jedzenie słodyczy w kategoriach kary i nagrody. Lepiej podać dziecku małą porcję słodkości, ale zgodnie z zasadami zbilansowanej diety. Kampania edukacyjna „Uczymy jak słodzić”

24 maja br. wystartowała kampania edukacyjna zainaugurowana przez Związek Producentów Cukru w Polsce. Jej celem jest dostarczenie wiedzy dotyczącej spożywania cukru w zdrowej i zbilansowanej diecie, a także pokazanie, że składnik ten jest produktem całkowicie naturalnym, który z powodzeniem można stosować w swoim codziennym jadłospisie. W ramach kampanii „Uczymy jak słodzić” powstał raport stworzony przez dietetyczkę, Agnieszkę Piskałę, który stanowi podsumowanie dotychczasowej wiedzy na temat cukru. Można go pobrać ze strony www.uczymyjakslodzic.pl

Alicja Mroczkowska
Senior Account Executive, Garden of Words

Zobacz także:
Gdy dziecko musi nosić okulary Gdy dziecko musi nosić okulary

▪ ▪ ▪

1766

06.07.2015

Ciągłe przesiadywanie przed komputerem i telewizorem nie sprzyja naszemu wzrokowi. Warto dbać o oczy, a okulary wcale nie muszą być wrogiem. Wybór soczewek, oprawek i futerałów jest ogromny i każdy...

Subkultury młodzieżowe Subkultury młodzieżowe

▪ ▪ ▪

2494

03.11.2015

Nazwa brzmi dość tajemniczo, czasami wzbudza sensację. Subkultury młodzieżowe kojarzą się zwykle z zachowaniami dewiacyjnymi. Ogólnie, jako miejsce czy grupa, które wpływają negatywnie na dzieci...

Podania składane podczas rekrutacji - zachować czy zniszczyć Podania składane podczas rekrutacji - zachować czy zniszczyć

▪ ▪ ▪

917

25.06.2019

Co należy zrobić z podaniami uczniów do klas I gdy rekrutacja została zakończona a dane które były potrzebne są już pobrane. Czy należy je zabezpieczyć w archiwum czy zniszczyć?

Wypadanie włosów - wywiad z trychologiem. Wypadanie włosów - wywiad z trychologiem.

▪ ▪ ▪

986

17.06.2017

Cierpisz z powodu wypadania włosów? Zła dieta, stres i zmęczenie to główne czynniki wpływające na ich kondycję. Jednak sami często nie jesteśmy w stanie sobie pomóc, a jedynym ratunkiem może...

Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity

▪ ▪ ▪

1376

02.11.2016

Farbowanie włosów w ciąży wzbudza sporo kontrowersji. Jedni uważają, że nie ma żadnego wpływu na rozwijający się płód, inni kategorycznie się mu przeciwstawiają. Jak jest faktycznie?

Dieta ciążowa Dieta ciążowa

▪ ▪ ▪

5668

07.07.2014

Hura, są dwie kreski na teście ciążowym i wiesz już, że w twoim brzuchu rośnie dziecko. Ale nawet jeżeli nie spodziewałaś się takiej informacji to Twój organizm i tak da ci do zrozumienia,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.