Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1030

Dodano: 11.06.2017

Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru

Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru

Badania na przykładzie diety 2000 kcal. W przypadku dzieci z cukrów prostych może pochodzić 150 kcal dziennie, co odpowiada ok. 7 łyżeczkom cukru (ok. 37 gramów).

Wiele osób neguje rolę cukru w zdrowej i zbilansowanej diecie, a tymczasem glukoza, czyli jeden z cukrów prostych stanowi źródło energii dla naszego organizmu. Jest ona wykorzystywana do prawidłowej pracy mózgu, a także sprawia, że nasze mięśnie funkcjonują prawidłowo. Dzięki glukozie możemy wykonywać codzienne czynności, jak również uprawiać sporty. Zbyt mała ilość cukrów w pożywieniu sprawia, że odczuwamy zmęczenie, mamy problemy z koncentracją, a także jesteśmy rozdrażnieni. Gdy dostarczamy swojemu organizmowi zbyt mało węglowodanów w pożywieniu, narażamy się na samowytwarzanie glukozy przez organizm, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Umiar przede wszystkim!

By zachować szczupłą sylwetkę oraz cieszyć się zdrowiem należy przestrzegać zasad zbilansowanej diety. Większość z nas, potrzebuje codziennie 45-55% energii pochodzącej z węglowodanów – przede wszystkim złożonych, ale zaliczają się do nich cukry proste, które występują naturalnie oraz te dodane do żywności.

W spożywaniu cukru przede wszystkim liczy się umiar. Warto poznać normy WHO dotyczące spożywania cukru, by móc cieszyć się ze zdrowej sylwetki. Co ciekawe Polscy mają problem ze spożywaniem nadmiernej ilości tłuszczu, a nie cukru. 20% energii powinno w diecie pochodzić z tłuszczów, a tymczasem okazuje się, że w diecie przeciętnego Polaka jest ich aż 40%. – komentuje Agnieszka Piskała, dietetyk.

Ile cukru możemy spożywać?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), maksymalna dzienna dawka spożytego cukru (zarówno dodanego, jak i występującego w produktach) powinna stanowić 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, co każdy z nas może w łatwy sposób wyliczyć:

Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru, na przykładzie diety 2000 kcal W przypadku dzieci z cukrów prostych może pochodzić 150 kcal dziennie, co odpowiada ok. 7 łyżeczkom cukru (ok. 37 gramów).

Słodycze nie tylko raz w tygodniu

W rozsądnym spożywaniu cukru może pomóc „Dekalog Słodkiego Życia”, który powstał na powstał na potrzeby kampanii „Uczymy jak słodzić”. To 10 zasad, które podpowiedzą, jak wprowadzić do diety ten składnik odżywczy. Wielu rodziców, na wzór Szwedów pozwala swoim dzieciom na jedzenie łakoci w jeden, określony dzień, najczęściej w weekend. Dlaczego nie jest to dobre? Maluch traktuje słodkie przekąski jako nagrodę za wytrwałość i postrzega jedzenie słodyczy w kategoriach kary i nagrody. Lepiej podać dziecku małą porcję słodkości, ale zgodnie z zasadami zbilansowanej diety. Kampania edukacyjna „Uczymy jak słodzić”

24 maja br. wystartowała kampania edukacyjna zainaugurowana przez Związek Producentów Cukru w Polsce. Jej celem jest dostarczenie wiedzy dotyczącej spożywania cukru w zdrowej i zbilansowanej diecie, a także pokazanie, że składnik ten jest produktem całkowicie naturalnym, który z powodzeniem można stosować w swoim codziennym jadłospisie. W ramach kampanii „Uczymy jak słodzić” powstał raport stworzony przez dietetyczkę, Agnieszkę Piskałę, który stanowi podsumowanie dotychczasowej wiedzy na temat cukru. Można go pobrać ze strony www.uczymyjakslodzic.pl

Alicja Mroczkowska
Senior Account Executive, Garden of Words

Zobacz także:
Zdrowy styl życia po narodzinach dziecka Zdrowy styl życia po narodzinach dziecka

▪ ▪ ▪

1402

05.06.2016

Prawidłowa dieta i aktywność po ciąży to istotny element wpływający na samopoczucie i zdrowie świeżo upieczonej Mamy oraz jej nowonarodzonej pociechy. Każda kobieta oczekująca potomka jest świadoma...

Baby blues Baby blues

▪ ▪ ▪

1797

26.03.2015

Około 50-80% młodych matek pada ofiarą Baby blues. Smutek poporodowy często jest mylony z depresją poporodową, której objawy są znacznie silniejsze i wymagają leczenia farmakologicznego i psychologicznego....

Kuchnia młodego piłkarza Kuchnia młodego piłkarza

▪ ▪ ▪

1333

23.11.2016

Jeśli dziecko chce grać w piłkę zawodowo, czy powinno mieć określoną dietę już na początku swojej kariery? Jak powinno wyglądać prawidłowo skomponowane menu młodego piłkarza? Czym dieta...

Podstawowe błędy w wychowaniu dziecka Podstawowe błędy w wychowaniu dziecka

▪ ▪ ▪

1795

21.01.2015

Błędy są rzeczą ludzką. Wszyscy je popełniamy. Błędy w dziedzinie wychowania popełniają nawet specjaliści od wychowania, czyli pedagodzy. Ważne jest jednak, abyśmy mieli świadomość, że...

Majówka z niemowlakiem Majówka z niemowlakiem

▪ ▪ ▪

2139

13.04.2015

Majówka już za chwile a Wy zastanawiacie się jak ją spędzić. Nowa rola rodzica nie oznacza rezygnowania z wyjazdów. Odpowiednie przygotowanie i wybór miejsca nie są wcale takie trudne.

Jak się uczyć, aby się nauczyć? Jak się uczyć, aby się nauczyć?

▪ ▪ ▪

1104

22.09.2016

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.