Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1552

Dodano: 17.04.2015

Co dziecko mówi nam, gdy płacze?

Co dziecko mówi nam, gdy płacze?

Głód? Ból? Stach? Zmęczenie? Mokra pieluszka? Płacz niemowlęcia za każdym razem może sygnalizować coś innego. Zanim maluch nauczy się mówić, łzy będą jedynym sposobem komunikacji, z pomocą którego będzie mógł powiedzieć, że czegoś potrzebuje. Zadaniem rodzica jest z kolei rozszyfrowywanie tych komunikatów. Bywa jednak i tak, że trudno jest się domyślić, co spowodowało rozpacz dziecka.

Nie zawsze łzy u niemowlaka są rezultatem szczęścia lub wzruszenia, choć niewątpliwie każdy rodzic o tym marzy. Wszystkie dzieci w pewnych sytuacjach płaczą – niektóre jednak częściej od innych, co rodzi frustrację i bezradność u opiekunów. Zamiast przypisywać sobie cechy złej matki lub ojca, lepiej zastanów się, gdzie leży przyczyna takiej reakcji.

Odczytywanie alfabetu łez nie jest łatwe, jednak stopniowo rodzice nauczą się rozróżniać rodzaje płaczu, połączone z ruchami ciała i mimiką. Po wnikliwej obserwacji szkraba można zauważyć, że ciche postękiwanie, powolne ruchy powiek i niecierpliwe przekręcanie główki oznaczają senność, zaś podnoszenie rąk w kierunku ust zwykle oznajmia głód. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy niemowlak jest inny i ma wypracowany własny system komunikacji z najbliższym otoczeniem. Podobnie jak dorośli – dzieci również uczą się przez obserwację i każde doświadczenie sprawiające, że ich potrzeby zostały zaspokojone, jest dla nich niezwykle cenne.

1 2 3 4
Zobacz także:
Przyjaciele do kąpieli Przyjaciele do kąpieli

▪ ▪ ▪

1520

08.07.2015

Kąpiel to świetna zabawa, jednak są dzieciaki, które nie przepadają za kontaktem z wodą i szamponem. Na słowo kąpiel uciekają i chowają się po szafach. Dbanie o higienę to podstawa i nie ma,...

Nastoletnie wakacje Nastoletnie wakacje

▪ ▪ ▪

1640

05.06.2015

Dzieci niemal już dorosły, są nastolatkami i niestety chwilowo nie widzą nic atrakcyjnego w spędzeniu wakacji z Wami. Chętnie za to wybiorą się ze znajomymi na wakacje, biwak lub zorganizowany...

Zadbaj o dobre geny swojego dziecka! Zaopatrz się w wartościowe preparaty z choliną! Zadbaj o dobre geny swojego dziecka! Zaopatrz się w wartościowe preparaty z choliną!

▪ ▪ ▪

1130

18.02.2018

Coraz częściej eksperci polecają kobietom w okresie starania się o dziecko oraz podczas ciąży preparaty z choliną. Dlaczego? Wyjaśniamy powody.

Rytuały, które poprawią samopoczucie Twojego dziecka Rytuały, które poprawią samopoczucie Twojego dziecka

▪ ▪ ▪

1620

12.09.2015

Dzieci w odróżnieniu od ambitnych, rządnych przygód i marzących o dynamicznej karierze zawodowej dorosłych, lubią uporządkowaną i przewidywalną codzienność. To właśnie te małe rytuały tworzą...

Co decyduje o trwałości ubranek dla dzieci? Zwróć na to uwagę przed zakupem odzieży dziecięcej! Co decyduje o trwałości ubranek dla dzieci? Zwróć na to uwagę przed zakupem odzieży dziecięcej!

▪ ▪ ▪

732

12.07.2018

Kupowaniu ubranek dla dzieci często towarzyszą jęki zachwytu i ekscytacji – zauroczone miniaturkami modnych stylizacji mamy i babcie w łatwy sposób ulegają marketingowi w branży odzieży dziecięcej....

Urządzamy pokoik dla dziecka Urządzamy pokoik dla dziecka

▪ ▪ ▪

1611

26.01.2015

Wybór dekoracji do pokoju dziecięcego powinien być przemyślany. Nie od dziś przecież wiadomo, że to, czym na co dzień otaczamy dziecko, wpływa na jego rozwój.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.