3640
Badania w ciąży – o czym nie wolno zapomnieć?
Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Obok ogromnych emocji, wahań nastrojów, zachcianek pokarmowych i leków to także moment wzmożonej troski o zdrowie swoje oraz rozwijającego się maluszka. Badania w ciąży to jej nieodzowny element i warto zadbać o to, aby wykonywać je solidnie oraz regularnie, ponieważ od nich zależy samopoczucie przyszłej mamy, jak również szybka reakcja na wykryte nieprawidłowości. Jak powinien wyglądać kalendarz ciąży?
Od czego zacząć?
Przyszła mama w pierwszej kolejności powinna zrobić badania krwi oraz moczu, które ocenią stan jej zdrowia. Będą one powtarzane przez cały przebieg ciąży, aby szybko rozpoznać wszelkie zmiany czy ewentualne choroby zarówno kobiety, jak i dziecka. Pomiędzy 5-8 tygodniem ciąży należy poddać się badaniom profilaktycznym, takim jak: badania ogólne i ginekologiczne, cytologia, badanie piersi, pomiar ciśnienia, masy ciała, ocena ryzyka ciążowego oraz odbyć konsultację internistyczną i stomatologiczną. Obowiązkowe badania w kalendarzu ciąży to określenie grupy krwi i Rh oraz przeciwciał anty Rh, sprawdzenie poziomu cukru we krwi na czczo oraz badanie VDRL, tzn. odczynu kiłowego. Ponadto zalecane są badania na obecność wirusa HIV, antygenu HBs, toksoplazmozę czy przeciwciała różyczki.
Co dalej?
Kalendarz badań w ciąży obok powielanych badań krwi, moczu, pomiarów ciśnienia i wagi oraz oceny ryzyka ciążowego będzie zmieniał się wraz z rozwojem maluszka. Około 9 tygodnia powinnyśmy wykonać badania w kierunku wad rozwojowych uwarunkowanych genetycznych. W 11. tygodniu możemy zrobić pierwsze badanie USG. W 21. tygodniu do badań w ciąży dojdzie sprawdzenie stężenia cukru we krwi. Również mniej więcej od 21. tygodnia będzie można dokonać oceny czynności serca płodu oraz powtórzyć badanie w kierunku toksoplazmozy (jeśli pierwszy wynik był ujemny). W 28-30 tygodniu u kobiet z ujemnym Rh bada się przeciwciała anty-D. Jeśli ich nie stwierdzono lekarz powinien zaproponować podanie immunoglobuliny anty-D.
Na finiszu
Po 33. tygodniu do badań w ciąży dochodzi badanie położnicze, ocena wymiarów miednicy oraz ruchliwości płodu. Sprawdza się także piersi i wykonuje się posiew w kierunku paciorkowców hemolizujących. Po 40. tygodniu wykonujemy badanie USG z oceną masy płodu oraz rozpoczynamy badanie KTG. Wciąż kontynuujemy badania ogólne, ginekologiczne i położnicze. Oceniane są także czynności serca oraz ruchliwość dziecka. Kobieta poddawana jest pomiarowi ciśnienia praz masy ciała. Wszystko to ma na celu doprowadzenie do szczęśliwego i bezproblemowego rozwiązania.
Po co kalendarz?
Warto od samego początku rozpisać sobie kalendarz badań w ciąży, dzięki czemu nie zapomnimy o żadnym i w razie ewentualnych nieprawidłowości szybko zareagujemy. Najlepiej jeśli przygotujemy sobie tabelkę podzielona na poszczególne tygodnie ciąży, uzupełnioną w badania obowiązkowe oraz zalecane. Nie tylko będzie nam łatwiej kontrolować swój stan, ale także upomnieć się o dane badanie w gabinecie lekarskim.
zdrowystartwprzyszlosc.pl
▪ ▪ ▪
4032
07.05.2015
Kobiety dbają o siebie cały czas, a zdrowie to podstawa. Co powiecie na trening mięśni, które potrafią zwiększyć doznania seksualne i obniżyć ból porodowy? Dowiedzcie się jakie ćwiczenia wykonywać,...
▪ ▪ ▪
2632
08.01.2016
Mamy styczeń. Zima w pełni. Śniegu przybywa i mamy nadzieję, że będzie go w bród. Dorośli nie są szczęśliwi, bo trzeba odśnieżać, nigdzie nie można zaparkować, a i z przejazdem wieloma...
▪ ▪ ▪
5851
12.06.2014
Dni płodne u Kobiety to wielka nadzieja na zostanie mamą. To wtedy właśnie jest największa szansa aby zajść w ciąże. Ale kiedy te dni są? Czy można łatwo to określić? Ile trwają te dni?
▪ ▪ ▪
2320
27.07.2016
Prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna – mówi stare porzekadło. Nic więc dziwnego, że niepłodność to hasło, które wielu panów napawa panicznym strachem....
▪ ▪ ▪
1715
31.10.2017
Skóra noworodków i niemowląt ze względu na fakt, że znajduje się w stadium dojrzewania, dynamicznych zmian, rożni się pod wieloma względami od skóry starszych dzieci czy osób dorosłych
▪ ▪ ▪
2086
21.06.2017
Jakie objawy powinny wzbudzić czujność rodziców, by w porę zasięgnąć konsultacji lekarskiej?
Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa) – jałowa martwica głowy kości udowej, występuje...